Mama Endüstrisi Mi Tercihen İyidir Yoksa Elimizle Hazırladığımız Yal Mı?

Gitaradam

Yıllardır hayatı paylaştığım canlara hazır mamalar alıyoruz. Malumunuz ki bir düşünceye göre bu mamalar onları sadece tok tutuyor kuru ekmek misali. Ya da başka tür düşünceler var kimyasallar vs... ile ilgili. Arada bir usenmeyip ciğer makarna et kemiksuyu vs.. mixleri hazirladigimda daha severek yediklerini de görüyorum. Sizce en sağlıklı besleme yolu nedir? Kuru mamalar zararlı olabilir mi? Hayvanlar insanların yediği et ciger balık yememeli şeklindeki sloganları doğru mu? Açıkçası ben kuru mamayi azaltıp sağlıklı kedi ve köpek yemekleri hazırlamayı düşünüyorum youtube dan falan öğrenip.

19 CEVAP

beyzathemoc1

lütfen ama lütfen artık insanları saçma sapan yönlendirmeyin Allah aşkına ya ne desem boş kediye ev yemeği verilmezz baharat tuz böbrekleri mahveder 8-9 yaş çok mu geç kuru mamayla beslenip 30unu gören kedi var ya siz hiç götürüp veterinere böbreğine karaciğerine baktırdınız mı yok o zaman ne diye insanları yanlış yönlendiriyosunuz biri gelip sizin yönlendirmenizle ev yemeği verse kediye bir şey olsa vebali üstünüze kalır lütfen yapmayın

kuru mama güzel değil evet ama evde pişirerek hazırladığın yemeklerde vitaminlerin bi kısmı kaybolur onları detaylıca araştırman lazım ve hazır bir şekilde takviye kullanman lazım zaten çiğ et beslemesi diye bir şey var o da parazit olmasın diye dondurulmuş et kullanmak iyice araştırın bunların belli oranları var her organın oranı var ve ek olarak donarken kaybedilen vitaminleri kendiniz hazır malt toz vs halinde veriyorsunuz kedilerin her şeyden günlük alması gereken bi miktar var ve sırf et yesin diye o miktarları hiçe saymak çok yanlış olur eğer oranlara miktarlara dikkat ederseniz tabiki kuru mamadan daha iyi ama etmezseniz kuru mama daha iyi

duman_cat_world

Ev yemeklerini beslemek çook yanlış, insanları yanlış yönlendirmeyin lütfen. Tavuk, balık et vs yağsız tuzsuz haşlanıp verilir, gayet de sağlıklıdır.

En iyisi barf beslenmedir. Ancak barf beslenme çok zahmetli ve pahalı bir beslenme şekli. Bu durumda çoğumuz kuru mamaya mecburuz.

Mesela kuru mama benim kedimin hiçbir zaman ana besini olmadı. Hem et sularıyla, sulu yaş mamalarla desteklerim. Yapılan kontrollere göre de gayet sağlıklı maşallah💐💕🙏

AhsenAise

Kuru mama "Zehir " dir o çok pohpohlananlar da dahil ,yerli yada yabancı üretici fark etmeksizin hepsi , içinde et olduğunu iddia edenleri tarafsız bir labaratuvar da incelersek etbe dair pek birşey çıkmayacağını düşünüyorum,1996 da ilk kedimi aldım bundan 5 yıl önceye kadar kedilerimi evimizdeki ( baharatlı ,tuzlu ) yemek artıkları ile besledim ,yemek hazırlarken balık tavuk et verdim çiğ olarak ,bakın hiçbiri ama hiçbiri hasta olmadı ,dışarı çıkıp eve gelen kedilerdi, muhtemelen dışarda da avlanıyorlardi ,hepsi tonton ,tüy dökmeyen,en genç öleni 8/9 yıl yaşamış sıhhatli kedilerdi,kuru mama ile besleme yaptığım tüm kedilerimde ,sindirim , obezite,parazit sorunları ile karşılaştım,evet hala kuru mama kullanıyorum ,ama ev yapımı ciğer,tavuk,et balık , yumurta eşliğinde ,kuru mamayi , tamamen terk etmeden ev yapımı mamalara ağırlık verin,tatil vs için evden kısa sureligine uzaklasmaniz halinde kuru mama kurtarıcı oluyor ,diğer mamalar tek öğünden sonra bozuluyor

Zeynepulku

Kuru amma en iyisidir diye düşünenlerden değilim ama yal dediğimiz şey bildiğim kadarıyla evde ne varsa katip içine süt eklenen bir şey. Özellikle kangal gibi Çoban köpekleri için kullanılıyor. Protein değil karbonhidrat ağırlıklı oluyor. Eğer yal derken bundan bahsediyorsunuz kesinlikle yanlış.
Bunun dışında doğru et, sakatat ve vitamin miktarlarını ayarlayarak yaptığınız mama kuru mamadan daha iyidir. Ek besin olarak verecekseniz vitamine gerek olmayabilir. (Çoğu zaman kuru mama ile beslenecekse)

zfrshn

Heleki haski gibi kurt geni baskın ırklarda bu şekilde kafaya göre papara tarzı beslemek olmaz.

beyzathemoc1

saçmalamakla suçlamıyorum saçmaladığınızı söylüyorum çünkü öyle hiiiç kusura bakmayın isterseniz de bakın

10 yıl uzmanlık yapmış insanlardan daha iyi bildiğini iddia etmen de komik sponsor veterinerlerin görüşlerini değil prof dekan veterinerlerin görüşlerini dinliyorum ben kuru mamanın iyi olduğunu kimse söyleyemez ama seçenekler karşısında vakit ve para kısıtlıyken en iyi seçenek kuru mama etçil hayvanı makarnayla baharatlı patatrsle beslemek akıl karı değil

Tamamen mamayı bırakamasak da her gün mutlaka gerçek et yemeli az da olsa. Mamaların Yüzde bilmem kaç et yazıyor içeriğinde ama bu yolda ölen bir hayvan, çürümeye yüz tutmuş bir et büyük ihtimal. Çok büyük kötülük yapıyoruz çocuklarımıza bence ama hem daha uyguna geliyor fiyat olarak hem de kolay yol

AhsenAise

@beyzethemoc1 sizi kendi halinize bırakıyorum ,buranın kişisel öfke nöbetlerinizi yorumculara hakaret ve saldırarak dindireceginiz bir platform olduğunu düşünüyorsunuz belliki ,size huzurlu bir kalp dilerim ,çok ihtiyacınız var gibi görünüyor

Bir de şunu farkettim ki et tok tutuyor. Reflex essential aldım bu alışverişimde içeriği yüzde %75 et. İkisine bölüştürüyorum. 35 gram yiyorlar öğlen veriyorum. Akşama kadar acıkmıyolar. Dobişko kedim bile peşimi bırakıyor akşama kadar. Mamanın arkasında 1-3 kg kediye yarım, 3-5 kg kediye bir paket günlük beslenme miktarı verilmiş. Okuduğumda şaşırmıştım nasıl yetcek diye ama hakikaten de acıkmıyolar.

simbakedi

mamalar saglikli degil ama ev yemeklerinden daha saglikli cunku vitaminiydi proteiniydi onlar ayarlaniyor. sadece kuru mama ile beslenilmemesi gerektigi taraftariyim kedi icin de kopek icin de. ek olarak haslayip verebilirsiniz et, kemik iligi suyu, tavuk vs ama tek basina bunlarla beslerseniz vitamin gibi eksikliklerle karsilasirsiniz. mama yanina yas mamalar (kaliteli) veya haslanmis yiyecekler cok daha saglikli olur. eger mamayi birakmak isterseniz cig beslemeyi arastirmalisiniz ancak cok cok masrafli :D zahmeti ayri konu ancak beslemek istense katlanilir. ama hem cig hem mama beslenmesi yapilmaz mide ph’lari kotu etkileniyor.

AhsenAise

@beyzathemoc1 sizinle aynı fikirde olmayan insanları "saçmalamak" la suçlamak hadsizlik degilmidir? Size ev yemeklerinin baharat ve tuzun kediler için doğru beslenme olmadığını söyleyenler veterinerler ,hani şu her biri farklı markaların sponsoru olan ,birinin cici dediğine diğeri piss diyen veterinerler,ha bu arada ben baharat ve tuz kediler için harika besinlerdir demiyorum,demedim,dedim ki; kuru mama baharat ve tuzdan çok çok çok daha fazla zarar veriyor,sözümün arkasındayım çünkü tuzlu ve baharatlı yemeklerle buyuttugum kedilerim 15/17/20 yaşlarına kadar oldukça sağlıklı yaşadı
Ben sizi kuru mama önererek saçmalamak la suçlamıyorum,siz de bu dayatmaya inanmış savunuculuğunu yapıyorsunuz bende saygı duyuyorum

zfrshn

Köpek ile Kurdun atası aynıdır.Kurtlar etçil beslenir aynı şartları sağlar En az %80 i et olursa olur.
Ama una tadımlık et suyu olmaz bu ölmesin diye verilebilecek bir mama hayat standartını yükselmez yeterli beslenme sağlanmamış olur gelişim sorunu ve sağlık sorunları yaşıyabilir.

Gitaradam

Yal kelimesini sadece elle yapılan mama olarak yanlış kullanmisim şöyle ki ben ciger balik et kemik haslayip ekmek makarna mercimek vs yumurta ile karıştırıp vermekten bahsediyorum yal derken . Özellikle ciger çok seviyor hepsi makarnali ya da ekmekli. Eva da et ve balık çok seviyor

AhsenAise

Makarna yerine ekmek tercih etmeniz daha sağlıklı olur ,ekmekteki maya kediler için sağlıklı ,yanlış hatırlıyor olabilirim ama sanırım kedi mamalarında da kullaniliyor ,haslamalari bol su ile yapıp ekmekle birlikte robottan geçirip verebilirsiniz

beyzathemoc1

mineral oranları boşuna ayarlanmıyor bakarsanız mg hesabı yapılıyor ki bunlar gerçekten ciddi oranlar hesaplamalar kaliteli mama markaları için konuşuyorum insanlar ay bi avuç et atiyim bi avuç tahıl atiyim demiyor bunların ciddi hesapları var ve biz içeriğe bakarken vitaminlerin minrrallerin oranlarına bakıyoruz en çok iç organlarının sağlıklı işleyişi için olmaları gerrken alt düzey var evde bunu yapabileceğinize inanıyorsanız ne güzel ama inanmıyorsanız hayvanın sağlığını riske atmaya ne gerek var cidden yani