Kedimin Son Zamanlarda Karakteri Çok Değişti

fcylan

İşitme engelli bir yavrum var, Ankara kedisi, 5 aylık. Normalde başkalarına karşı ısırma eylemleri vardı ama bana karşı öyle değildi. Hayır dediğim bir şeyi parmak işaretlerimle anlatabilirdim. Engelli olduğu için de sürekli temasta olmak isterdi. Kendini sevdirmeye gelirdi. Fakat bir haftadır o kadar değişti ki, kızgınlık dönemi işaretleri (koku, miyavlama ya da başka bir değişiklik) yok. Yapmasını istemediğim bir şeyi bilerek yapıyor gibi davranıyor hatta inatlaşıyor, kendisine dokunmamı istemiyor, ısırıyor ve oyun ısırığı değil oldukça saldırgan. Geceleri oldukça rahat uyurduk ama şimdi hiç uyumuyor, koşturuyor sürekli. Ödülle kandırmaya çalışıyorum ama çok etkili değil. Böyle bir durum yaşayan var mı? varsa nedeni ne olabilir?

12 CEVAP

orhdoner

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun 🙏 Bizim kediler de bir kaç gündür durgunlaştı yemeleri içmeleri tuvaleti bir sorun yok ama ben de çözemedim heralde mevsim geçişinden etkilendiler diye düşünüyorum çünkü onun dışında değişiklik olmadı hayatlarında herşey aynı stres olabilecek bişey de olmadı olabiliyor bazen bence benim fikrim tabiki başka düşüncesi olan arkadaşlar da yazarlar yavrunuza Allah uzun sağlıklı ömürler versin 🙏

Looneytunes

Merhaba benim kedim normalde de ısırgandır ancak saldırganlığının arttığı dönemlerde ya kızgınlığa girmişti ya hastalanmıştı ya da strese girmişti. Stres faktörleri çok değişiyor. Gün içinde nelere sinirleniyor bir takip edin. Biz odaların kapısını kapatmayı bıraktık stres yaratıyor diye. Çok farklı sebepleri olabiliyor. Bu arada benim kedim hayır dediğim şeyi her zaman inadına yapar. Sizinkinde bu durumun sonradan oluşması düşündürücü tabii. Kedinin uyku düzeninin oluşmasını istiyorsanız da tek çözümü gün içinde yormak ve gece görmezden gelmek. Biz ancak bu şekilde uyku düzenini oluşturabildik.

nisacar

Kedimin son 1.5 aydır değişen hal hareketleri ve ruh halini başta çok önemsememiştim. Hatta burdan da fikir aldım bi çok kişi mevsim geçişi sonbahar sendromu vs dedi. Nihayetinde miyavlamalar, kaçma isteği, deli gibi koşturma, sırt seğirtme, seri yalanma, agresyon gibi semptomlar artınca hekimimize gittik. Depresyon teşhisi kondu antidepresana başlandı. Normal dışı ilerleyen bir şey varsa nolur geciktirmeyin. Ben de keşke etrafı dinleyip kızımı ilk günden götürseymişim de 1 ay boşuna depresyon yaşamasaydı diyorum.

nisacar

Kedimin son 1.5 aydır değişen hal hareketleri ve ruh halini başta çok önemsememiştim. Hatta burdan da fikir aldım bi çok kişi mevsim geçişi sonbahar sendromu vs dedi. Nihayetinde miyavlamalar, kaçma isteği, deli gibi koşturma, sırt seğirtme, seri yalanma, agresyon gibi semptomlar artınca hekimimize gittik. Depresyon teşhisi kondu antidepresana başlandı. Normal dışı ilerleyen bir şey varsa nolur geciktirmeyin. Ben de keşke etrafı dinleyip kızımı ilk günden götürseymişim de 1 ay boşuna depresyon yaşamasaydı diyorum.

orhdoner

Çok geçmiş olsun Allah şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah 🙏 @nisacar

edadnmzr

Bana biraz kızgınlık belirtisi gibi de geldi açıkçası. Benim kedim erkek hiç koku bırakma falan yapmamıştı kızgınlığa girdiğinde. Çok oyun oynar sevgi doludur sırnaşır falan kızgınlığa girdiğinde bir gün annem ona mama koyarken anneme öyle bir saldırdı ki hani normal bir saldırış değil çok kötü bağırdı böyle ben bir yeri sıkıştı diye koştum yani düşünün ortada hiçbir şey yoktu. Sonra birkaç defa daha saldırmaya yeltenince biz çok şaşırdık hiç öyle olmayan kedi bir anda canavar oldu diye. Çünkü koku bırakma yoktu çiftleşme hareketi falan yoktu sadece böyle yapınca biz de başta acaba kızgınlıktan değil de başka bir şey mi oldu diye düşünmüştük. Sonrasında veterinerle görüşüp kısırlaştırma randevusu aldık o hafta. Kısırlaştırıldıktan sonra bir daha hiç saldırmadı eski haline döndü kedim

fcylan

Öncelikle herkese cevapları için çok teşekkür ederim. En kısa sürede veteriner hekime götüreceğim yavrumu. Gerçekten üzülüyorum bu duruma, eskisi gibi oynamayı, sarılmayı istiyorum artık.

Looneytunes

Bir de ödül mamasını kötü bir şey yaptığında değil oyunla yorduktan sonra verin. Eğer uykuda çok sorun yaşıyorsa yatmadan beaphar ın sakinleştirici ödül mamasından verebilirsiniz. İçeriği doğal gözüküyor ama ben günde bir taneden fazla asla vermiyorum. Zaten çok sık kullanmam gerekmedi hafif uykulu yapıyor gibi geliyor bana ama çok bariz bir fark beklemeyin. Eğer sinirlendiğinde resmen kriz geçiriyor gibiyse gimcat relax paste verebilirsiniz. Benim dışarda beslediğim sokak kedileri eskiden cama çıkardı zamanla alıştırdım çıkmamaya ama kendi kedim tüm tüylerini dikerdi (tabii ki arada kedi teli var ve genelde cam kapalı) ben o tür durumlarda da sakinleştirici mama verdim. Ama bariz bir fark yapan sakinleştiriciye ihtiyacınız varsa -ben pek bundan yana değilim- veterinerinize sormadan hiçbir şey kullanmayın. Ben veterinerle görüşüp kullandım her şeyi. Şuan böyle bir problemimiz de yok.

fcylan

Belki başka arkadaşların ihtiyacı olur, kedimi veterinere götürdüm ve kızgınlık döneminde olduğu söyledi. Yakında kısırlaştıracağız...

orhdoner

Çok geçmiş olsun şimdiden umarım sorunsuz şekilde operasyon başarılı geçer atlatırsınız çabuk şekilde 🙏

fcylan

Çok teşekkür ederim, hem bir operasyon olacağı için üzgünüm hem de en azından sorunun ne olduğu anlaşıldığı için seviniyorum. Umarım güzel bir süreç geçirir

orhdoner

Merak etmeyin erkek kediler de gaz anestezi ile yapılırsa kolay geçiyor sizin de öyle olur inşallah Allah’ın izniyle 🙏