Kedi Bakımı Hakkında Bilgi

Sapphire06

Merhabalar arkadaşlar,

Cins bir kedi sahiplenmek istiyorum 3-4 aylık henüz cinsi belli değil, bu konu hakkında birkaç sorularım var.
Daha önce hiç kedi beslemedim sorularımı bağışlayın :)

Sabah işe gidip, akşam 6-7 gibi eve geliyorum. Kediye ilgim yeterli olur mu?
Dışarıya çıkmayacak bu problem yaratır mı?
Yatağını kendi odama koymak istiyorum bir problem olur mu?
Ayda kaç KG mama tüketebilir?
Aşıları ne kadar süre devam eder ve ortalama aşı maaliyeti benim için ne olur?

İlgi ve alakanıza şimdiden çok teşekkür ederim.

12 CEVAP

kedi_55

Cins kediler daha çok ilgi ister sokakta sahiibi olmayan bebeklerle ilgilenseniz evinizi açsanız cins kedileri herkez ister bakar kedi bakımından anlamıyorsanız cins kediyle bu adıma başlamayın tekir kediler cins kediler gibi değil yalnız kalınca o kadar ilgi istemiyor aşılara gelince Vete göre değişiyor aşılar karma iç dış parazitler olarak adlandırılır bir kere yaptırsanız kafi ama tekirlerde cins kedilerle ilgilenmiyorum ama Belli sürelerde aşıya gitmeniz gerek bunu vet ile konuşun ayda 1 kilo yeter yavru olduğu için ek besin olarak arada ev yemekleri verin ama Az şekerli olan herşeyden uzak tutun tek bir odada bunalır bebek bütün evi gezsin ama benim odamda uyusun evde gezsin derseniz sıkıntı yok aşı masrafı Bir aşı 35 lira dan başlıyor yerine göre ilk önce araştırın sonra kedi sahiplenin ama önceleğiniz tekir olsun çok tatlılar cins kedi olarak ne istiyorsunuz şu genetik olan kulakları yatık olan scottish fold yada british shorthair himalayan?

Cotontzu_Siri

Bence olur.
Yaratmaz.
Olmaz. Hatta iyi olur.
Mamanın değerlerine ve kedinizin kilosuna bağlı.
Hangi aşıları yaptıracağınıza bağlı, bence hepsini yaptırın. Aşı başına 70 tl kadar.

Evet.
Mevsim geçişlerinde. Kaliteli ve balıklı mama kullanmak (orijen six fish öneririm), ek besin kullanmak (brewers yeast, beauty paste, bira mayası, balık yağı veya biotin), her gün taramak, iki haftada bir furminator kullanmak...

KedimVar

İlginizin yeterli olacağını sanmıyorum. Bütün gün yalnız olacak hayvancık.
Dışarı çıkmaması bence daha iyi, problem olmaz.
Yatağının sizin odanızda olması da problem olmaz.
Günde 50 gr yediğini varsayarsak ayda (30 gün olarak hesaplıyorum) 1,5 kilo mama yer.
Ömrü boyunca aşı olacaktır. Ortalama aşı maliyeti değişir. Bebekken daha fazla yapılır, büyüdükçe azalır. Fiyatları vetinize sorabilirsiniz.

kedi_55

Bence bahçeli restoranınıza kedi eşyaları filan alın berser gidiin oraya sizin gözününüzün önünde olur hemde eylenir tüğ sorununa gelirsek dert edicekseniz sahiplenmeyin bizimde saçlarımız dökülüyor bizde hasta oluruz bizde aşı oluruz bizde yeriz bizde yaramazsık yaparız tüğ sıkıntısı olmaz dökülmeden tarayın

Sirinkedisever

Neden cins? Barınaktan ya da sokaktan sahiplenebilirsiniz hatta onlar size daha bağlı olur.
1-Kediye baglı olabilir bilemeyiz ama yanına oyuncak vs koyarsan sıkılmayabilir zaten çoğu zaman uyurlar.

2-Hayır kediler zaten ev hayvanıdır.

3-Blr problem olmaz.

4-Ayda 1kg civarı.

5-Aşı hakkında bilgim yok.

Cotontzu_Siri

Cins kediyi bahçeye koyun, eve giderken beraber gidin.

Sapphire06

Cinsini inanın bilmiyorum Ragdoll'a benziyor arkadaşımın kedileri yavruladığı için yavrunun birini ben sahiplenmek istiyorum, yani cins olmasında özellikle bir sebep yok.

Fazla sosyal hayatı sevmediğim için ve tek yaşadığım için minik bir can sahiplenmek istiyorum.

Sirinkedisever

Siz bilirsiniz ama sokaktaki tatloş şeyleri de unutmayın :))

Sapphire06

Ankara'da 4 dönüm bahçeli bir restoran sahibiyiz, orda tekirleri çok besliyoruz. Hele ki bir miniğimiz var otoparkta karşılıyor beni çok hoşuma gidiyor.

Ama evde daha önce hiç beslemediğimden tereddütlerim var.
Tüy dökme problemini aşabilir miyiz? ya da hangi zamanlarda dökülür neler yapmalıyız?

Sapphire06

Bahçedeki kedilerimiz maalesef pek iç mekan sevmiyorlar :)

Alfam

Cotontzu_siri nim söylediği mantıklı aksi taktirde kediyle ilgilenemezsiniz hayvancağız sıkılır tüm gün evde tek baina

Alfam

Başına*