Erkek Kedi Kısırlaştırma

Vejnurs

Arkadaşlar herkese merhaba kasım 15 de 7 aylık olacak tekir erkek kedim için bugün kısırlaştırmanın gerekli olduğunu düşündüm artık çünkü bi kaç saat önce yine evden kaçtı ve 6 katta merdiven boşluğunun orda yakaladım aşırı korktum bu olay üzerine kesin kısırlaştırmak istiyorum artık fakat pek bi bilgim yok deneyimi olan arkadaşlarımdan yardım istiyorum bu süreç nasıl oluyor nelere dikkat etmem lazım vet ocak şubat gibi demişti ama o zamana kadar başına bi şey gelir korkusu yaşıyorum çünkü benim gibi pimpirikli her dk kedisini takip eden birinin başına bile gelebiliyormuş kilomuz en son 3.8 di ameliyat olduğu içinde aşırı korkuyorum yardımcı olur musunuz

7 CEVAP

Vejnurs

Kedimi herkes gibi bende çok seviyorum ve ilk defa bugün beni aşırı korkuttu merdiven boşluğundan düşecek sandım Uzun bi süre sakinleşmekte çok zorluk çektim ağlayarak ancak rahatladım internete erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu olana kadar bu durumun devam edeceği yazıyor ben kafayı yerim her dk evden kaçacak korkusu yaşayacağım diye

edadnmzr

Merhaba öncelikle veterinerinize kısırlaştırma öncesi kan testi yapıyorlar mı ve gaz anestezi mi bunu sorun. Kediniz erkek zaten bu dönemi çok daha kolay atlatacak. kan testi ve gaz anestezi çok önemli çok kolay atlatır. Benim kedim eve geldiğinde çok normaldi sanki ameliyat olmamış gibiydi, diğer güne hiçbir şeyi kalmadı.

simbakedi

kan testi + gaz anestezi + dikişsiz ameliyat olmalı ki en kolay şekilde atlatın. ben de bu şekilde yaptırdım erkek kedimi anlatiyim hemen size
ameliyattan önce : kedimi saat 1 gibi getirmemi ve öncesinde 4-5 saat aç ve susuz bırakmam gerektiğini söylediler öyle de yaptım. bu aç bırakma saati veterinerden veterinere değişiyor. ayrıca kısırlaştırmadan 1 hafta önce hem kan testleri temiz çıksın diye hem de kolay atlatsın diye veda vetin bağışıklık güçlendiricisini verdim. zorunlu değil ama alma imkanım vardı o zaman öyle yaptım ben.
ameliyat anı : kan testi temiz çıktı ve 1 saat sonra alabilirsiniz dendi. ben de alışverişe gittim :d zaten ameliyat 10 dk sürüyor max, bu kadar uzun olma sebebi de anesteziye girmesi ve çıkması
ameliyat sonrası : kedimi aldım ve uyanıktı, sadece sarhoş gibiydi. akşam 7 civarı mama vermemi söylediler. eve getirdik yürüyordu ama azcık yalpalıyordu. 2 adım atıp uyuyordu ama zıplıyordu yataklara falan (zıplamasa daha iyi gözden kaçırdık). oyun bile oynamaya çalıştı sadece narkoz etkisinde sarhoş gibiydi. akşam 7 gibi sevdiği yaş mamadan verdim, sonra az da kuru mama yesin diye önüne koydum vs o zaman kendine geldi. gece 1 gibi hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam ettik.
kan testi, gaz anestezi, dikişsiz ameliyat önemi : kan testi yaptırarak herhangi bir sorun var mı öğrenirsiniz, gaz anestezi ile birlikte riski 0a indirir neredeyse. gaz anestezi kolay toparlanmasını sağlar. dikişsiz ameliyat da ekstra bakım gerektirmez. kedinize başlık takılmaz ve strese girmez, eve geldiğinde orayı yalayabilir sorun olmaz. biz böyle yaptırdığımızda tek yaptığımız tuvaletini temizleyip yeni kum koymak oldu. onu da mikrop kapmasın diye yaptık.
ben bunları istanbulda 650ye yaptırdım en uygun ve çok memnun kaldım, sanıyorum ki kayseridesiniz. bu fiyatlara ya da daha uyguna bulmanız mümkün. bir sürü yer araştırın derim. bir de hiç evham yapmayın ben kısırlaştırana kadar panik atak krizleri yaşadım bildiğiniz ama 1 saniyesine bile değmedi, keşke daha erken yaptırsaymışım dedim :D sizin kedinizin de kilosu ve yaşı tam uyuyor. kan testinde sorun çıkmazsa güvenilir veterinerlerde yaptırabilirsiniz. bazıları kendi kafasına göre yaş sınırı koyuyor, sebebini bilmiyorum.

Anonymus297519

Ablamın erkek kedisi kısırlaştı. Sabah veterinere bırakıp aynı gün geri aldılar. Biraz sersem gibiydi, uyuyordu ama 2 güne toparladı. Ablam kızgınlığa girmeden kısırlaştırmıştı, şuan önce ki gibi saldırganlığı yok.

Vejnurs

Cevaplar için çok teşekkür ederim

edadnmzr

Geçmiş olsun bir an önce atlatırsınız bu dönemi umarım :))

Vejnurs

Simbakedi bende şu an öyleyim anestezi almasına falan dayanabilir miyim diyorum kendi kendime ufaktan bende de başladı panik atak krizleri bugün beni aşırı korkuttuğu için bunu düşünmeye başladım yoksa kıyamıyordum oğluma pimpirikli biriyim zaten ameliyattan korkuyorum oğlum adına beni iyi anladığınızı biliyorum kedi konusunda sizin de benim gibi evhamlı olduğunuzu hatırlıyorum çünkü yazdığınız yazı çok bilgilendirici olmuş her zaman gittiğim vet çok memnunun ama yine de araştırmamı önerir misiniz dediğiniz gibi gaz anesteziyi falan detaylı sorarım zaten