Kedimin Her Yemeğe Atlamasını Nasıl Engellerim?

Evim 1+1, amerikan mutfağım var ve kapı direkt salona açılıyor. Yemek pişirirken ve yerken hep bacaklarıma tırmanıyor ve yere koymamla tekrar tırmanması 1 saniye sürüyor. maalesef 20 dakikalık yemekler oluyor 45 dakika ve yemem de uzun sürüyor. Dün en son gidip yatak odamda yatakta yedim kapıyı kapatarak. Bu konuda yapabileceğim hiçbir şey yok mudur? Kıyamıyorum da miyavlıyor sürekli, ama zaten güzel mamalar yiyor ve karnı tok.

11 CEVAP

Miscatt

Bu durumdan bende muzdaribim tok olsa bile bi kaşık şangırtısı duymasın hemen geliyor 🤷🏻‍♀️🤣
Mutfağa girince 5 dk önce yese bile mama ver diye miyavlıyor.
Evde gizli kaçak yemeye başladık 😅her yemeği istiyor ben bi çözüm bulamadım buna başlığı takipteyim 🤚🏻

edadnmzr

Yemek yaparken onu odaya koyup kapıyı kapatmaktan başka yol gelmedi aklıma 😕
Benim kedim de aynısını yemek yiyeceğimiz zaman yapıyor özellikle benden yüz buluyor kucağıma zıpayıp yemekleri koklamaya yemeye falan çalışıyor. Sanki mama vermiyormuşum gibi 😂
Saksı için ne yapabilirsiniz bilemedim baya yaramaz çocuğunuz herhalde 😄
Belki başka bir yere alabilirsiniz saksıyı 🤷🏼‍♀️

bademk

Siz yemek yerken kefir veya yoğurt verebilirsiniz çok yavaş yiyorlar o oyalanırken siz de yersiniz.

Gimlihanim

Bence o istemeden yemekten önce sevdiği ve yiyebileceği şeylerden azar azar verin bir süre. Bunu bir yerde okumuştum. Neresi olduğunu hatırlamıyorum. Ancak o istemeden bazı şeyler verirseniz, yalvarmayı alışkanlık haline getirmiyormuş. Mesela siz yemek yemeden önce ona da bir miktar yaş mama, yoğurt vs verebilirsiniz. Biz de öyle yapıyoruz. Çok nadir bir şey canı isterse istiyor.

Buna ek olarak cam kenarındaki saksıya patilerini sokarak oturuyor ve her yer toprak sonra :D

diablerose

arıza ya :D bi sefer sizi taciz edemeyecegi kadar cok verin gözü doysun şebeğin. belki işe yarar. yaramayabilir de 😅

Herkese çok teşekkür ederim çok yaramaz evet 😄 saksılar yüksekte dursa da faydası yok 😅 odaya kapatmak istemedim kıyamıyorum miyav miyav diye aklımı kontrol ediyor

Willy-Wonka

Ben bi ara yaş mama ile oyalıyordum onu kendim yerken o da yaş mamasıyla ilgileniyordu ama tabi her gün yaş mama vermediğim için sert bi şekilde hayır diyerek biraz biraz uzaklaştırmaya alıştırdım. Bıraksam yine tabağıma dalar yer hepsini ama umursamayınca geçiyor karşıma oturuyor ve izliyor sadece 😅 Hayır demeye alıştırın bence

Looneytunes

Sadece merak mı ediyor yoksa cidden yiyor mu bu çok önemli bir ayrıntı. Kedimi ilk sahiplendiğimde yemek yemek için köşe bucak kaçıyordum. Daha sonra farkettim ki asıl kaçıp ona göstermediğim için merak ediyormuş. Yaş mama ve kuru mama dışında hiçbir şey yediremiyorum daha önce arada yağsız tuzsuz haşlanmış et vermeyi bile denedim bir iki lokma yiyip bırakıyor. Benim için en önemli ayrıntı her yemeği yemeden önce ona koklatmam oldu. Bazı kediler cidden yiyor ama benimki koklayınca merakını alıp gidiyor. Başlarda kaçmalarım boşunaymış yani. Ayrıca yemeğe bir iki dil atıyorsa da sıkıntı yok. Eğer gerçekten yiyen bir kediyse siz yemek yaparken önüne kendi oynayabileceği oyuncaklardan koyun. 3 katlı toplu oyuncaklar oluyor ya onlar gibi. Siz yemeğe başlamadan önce de önüne mama koyun. Yaş mama olur sıvı ödül maması olur vs vs. Bir de ocaklar tehlikeli sıcak olduğu için, o konuda bir önlem almayı düşünün derim amerikan mutfaksa eğer.

buseevecan

Bende bu sorundan çok çektim , bazı şeylerin yasak olduğunu öğretmelisiniz fakat bu süreçte bağırarak değil normal bir ses tonunda hayır veya başka kelimeler kullanmalısınız. Ve siz yemek yerken ona da güzel bir yaş mama veya tavuk , tavuk ciğeri , et gibi ürünler verebilirsiniz ve sizin yemeğiniz onun ilgisini çekmemeye başlar. Ben bu şekilde çözdüm problemi , şu anda yemek yediğimde yanıma gelmiyor . Bazen geliyor fakat yanımda oturmak amacıyla 3 saniye sonra uyuyakalıyor 😅

Açıkçası yaş mama çok sık vermiyorum ishal yapıyor haftada 2 kere veriyorum. O yüzden yemek hazırlarken artı bir şey veremiyorum. Önümdeki yemek eğer et tavuksa ciddi ciddi yiyor hatta alıp götürdüğü oldu tabaktan zor kaptım. Çorbaya patisini daldırıyor bir de. Önlem olarak bir tavsiyeniz var mı acaba? Ben de ocağa gitmesini istemiyorum. Henüz tezgaha zıplayamıyor 2 aylık.