Kedilerde Enfeksiyon Kapan Ve Kızaran Göze Ne Yapılabilir?

idilbircan
idilbircan

228 Puan

yavru bir sokak kedisinin bir gözü enfeksiyon kapmış ve etrafı kızarmış. sürekli o gözünü kapatıyor. yavru olmasına rağmen çok korkak ve kaçıyor. ne yapabilirim? kendi kendine iyileşme olasılığı varmıdır?


24 CEVAP

Yavru olduğu halde korkuyor demişsinz yavrular daha çok korkar insanlara alışık olmadıklarından ve tıslayarak sizi korkutmaya çalışırlar küçücük cüsseleriyle şaka bir yana size güven sağlaması için yiyecek verin yavaş yaklaşın korkutmama çalışın.yakalayabilirseniz önce demlenmiş oda ısısında soğutulmuş çaya pamuk batırıp yavaş hareketlerle silin.aynı pamugu tekrar kullanmayın. Bir süre sonra damla damlatın 2-3 saat arayla damlatabilirsiniz 1 damla yeterli sık damlatabilirseniz eğer.sipragut-gentagut-onadron gibi damlalardan biri işinizi görür.sonrasında Terramycin göz Merhemi ( deri merhemide var aman karıştırmayın ) 1 tl ama çok işe yarar.onuda pamuğa sıkarak gözü silin.tabi bunları zamana yayın hepsini üstüste yapmayın. Her seferinde ve iki göz içinde ayrı pamuklar kullanarak sorunsuz gözüde silerek enfensiyon bulaşmasını önleyebilirsiniz. birkaç gün içinde iyileştiğini göreceksiniz.temizlenmezse gözünü kaybeder ne yazıkki.


panchak
panchak

112093

yavrunun annesi yanındaysa gözünü yalayarak belki iyileştirebilir.fakat annesi yanında değilse eczaneden NaCl (Sodyüm Klorür) Solüsyonu ya da antimikrobik bir göz damlası (Gentagut mesela,fiyatı 2,5 TL) alıp gözüne damlatabilirsiniz,kendi kendine iyileşmez.daha da kötüye gider.damla tam içine gelmese bile o kısmı damlayla yıkarsanız işe yarayacaktır. tedaviyi göz normale döndükten sonra bi süre daha sürdürün ki eski haline dönmesin..umarım iyileşir..


smkb
smkb

2275

Merhabalar;


Kedilerde özellikle yavru kedilerde göz enfeksiyonları çok önemlidir. Bu yüzden kedide diğer belirtiler de mevcut olduğu için, veteriner hekiminin görmesi çok yararlı olacaktır. Çünkü hastalığın başında müdahale edilirse iyileşme o kadar hızlı olacaktır. En kısa sürede veteriner kliniğine götürmeniz gereklidir.


Veteriner hekimine ulaşıncaya kadar, sizin yapabileceğiniz yavru kediyi, elinizden geldiğince temiz ve sıcak bir ortamda bulundurmak ve gözlerini temiz tutmak olmalıdır. Eczaneden alabileceğiniz asitborik adlı tozu ılık suyla karıştırıp, pamukla gözlerine pansuman yapmanız yavrunun gözlerini temizleyecektir.


Geçmiş olsun.


idilbircan
idilbircan

228

aslında yanıma kadar geliyor uzun zamandır besliyorum ama çok hırçın. yakalayıp damlayı sıkabilirim ancak bir daha gelmemesinden korkuyorum.


perasu
perasu

1497

Yavru kedilerde özellikle çok oluyor bu gözdeki sorun. Kesinlikle Terramycin Göz Merhemi işe yarıyor. Bakmadan ilaç öneriyor denmiş ama bunlar tecrübeyle oluyor malesef. Bizim kedilerimiz mantar olmuştu veteriner iğne yaptı ama bir işe yaramadı, kendini sokak kedilerine adamış bir arkadaşımın krem tavsiyesiyle iyileştirdik. Veterinerlere malesef her zaman para yetişmiyor. Sokakta çok can var çünkü. Tecrübeleri paylaştıkça kaç can kurtuluyor böyle. Önemli olan doğrusunu bulup uygulamak elbette. İnşallah iyileşir.


panchak
panchak

112093

yavruyu elinize aldığınızda onu bi süre okşayın,sakinleştirin,ondan sonra damlayı yapın..damlayı yapınca huysuzlanacaktır ama olacak o kadar:)


Kesinlikle bir veteriner hekime göstermelisiniz. Arkadaşlar bakmadan ilaç öneriyor bazılarınız. Her enfeksiyonda aynı ilaç kullanılacaksa eczacı arkadaşlar boşuna okuyorlar ve biz boşuna teşhis ve tedavi uyguluyoruz. Bilinçsiz ilaç kullanmayın ve hekiminize danışın.


vhope
vhope

2502

Kedim yavru ve aynı sorunlar onda da yaşanıyor şuan. Hep o iltihaplı gözünü kapatıp duruyordu ve gözü gerçekten çok kötüydü. Bugün Veteriner'e götürdük ve Terramycin Göz Merhemi sürdü tam gözün içine sürülmeliymiş. 6 TL Gibi bir fiyatı vardı sanırsam. Uzun bir süre yeter içinde baya var. Umarım iyileşirler :(


yasement
yasement

119703

sen napıyon 2014te sorulmuş soruyu öne getirme şikayet ediyorum şimdi seni


kedilikizzz
kedilikizzz

114983

Evet yıllanmış soruları gün yüzüne çıkarmayalım lütfen.


panchak
panchak

112093

bu arada sizden kaçıyorsa mama ile kandırmaya çalışın ve yavaşça korkutmadan elinize almayı deneyin. ilk başlarda tıslasa bile zamanla alışacaktır


yeliz
yeliz

290

zeytinyag yada çayla silebilirsiniz iltihaplıysa iltihabını alır


bugüne kadar hiç duymadım lüften zeytinyağı sürmeyin gözün yapışmasına sebep olur. Terramycin göz Merhemi 1 tl mikropları öldürüyor antibakteriyel özelliği var.gözü tamamen kaplasada sorun olmaz eridikçe yayılıyor.çok iyi gelir.bende korkak bir yavru görüyordum gözü iltihaplı bana güvenip yaklaşması aylar aldı o arada gözünü de kaybetti.tedavisi devam ederken birgün vet.geldikten sonra kayboldu kışın bi dahada bulamadım 


idilbircan
idilbircan

228

3 gündür çabalıyorum peşinden koşmadığım yer kalmadı :) beceremedim elime alamıyorum ancak yavaş yavaş alışıyor bana ve yaklaşıyor haftaya elime almış olurum ama gözünü kaybetmesinden korkuyorum. aslında bu süreçte baya izledim davranışlarını, aslında enfeksiyon bütün vücudunda ateşi var gibi. derin nefes alıyor arada bir hapşuruyor. acaba mamasına veterinerin önerebileceği bir antibiyotik mi kırıp versem? belki vücuttan atarsak mikrobu gözü de iyileşebilir. birşey daha eklemek istiyorum: gözü kuru veya göz kapakları yapışık değil baya sulu aslında ıslak ve akıyor.


bicir
bicir

399

Benim 1 yaşında bi kedim var bi gözünde iltihap akiyor ne önerisinin


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 115069 Görüntüleme
  • 24 Cevap
  • 5 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 29711 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR