Kedim Çok Yaramaz, Hiçbir İşimi Halledemiyorum Ve Uyuyamıyorum

3 aylık erkek. Isırarak oynama huyu var elimi, hayır diyerek ve ısırdığında elimi çekerek veya uzaklaşarak eğitmeye çalışıyorum fakat onu da oyun sanıyor. Ders çalışamıyorum laptopun üzerinde hep, masada otursam da devamlı tırmanıyor, alıp aşağı koyuyorum bu sefer tırmanıp ısırıyor oynuyor. Evim çok küçük kaçacak tek yerim yatak odam onda da kapıyı tırmalayıp miyavlıyor. Yemek hazırlamak 1 saat sürüyor, ders çalışmak imkansız hale geliyor. Tek yaşıyorum. Gece uykumda gelip benimle oyun oynamaya çalışıyor mecbur kapımı kapatıyorum uzun süre miyavlasa da ama bu sefer de bir şeylerin devrilme sesine uyanıyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Evde devrilmeyen şey kalmadı, bana geleli 2 hafta oluyor. ilk 1 hafta böyle değildi gün içi oynardı, bu kadar sık elimle güreşmezdi ve gece benimle uyurdu. Geçen hafta 2 kere saksı devirdi ben de çıkmamasını istediğim yerlere iki yüzlü bant yapıştırdım, başta işe yaramıştı ama alıştı ve umursamıyor şimdi bantları. Tezgaha atlıyor ocak yanıyor korkuyorum, amerikan mutfak olduğundan kapatacağım bir kapım yok. Yani nasıl sakinleştirebilirim bu çocuğu bilmiyorum gün içi oyun da oynuyoruz ama enerjisi bitmiyor. Az önce koltuğun tepesine çıkıp boynumu ısırdı elimle indirince zıpladı elime, oyun zannediyor yani. Lütfen yardım edin.

12 CEVAP

Tam hareketli zamanlarında. Biraz sabretmeniz gerek büyüdükçe bunlar azalıyor. Oyuncak alabilirsiniz . Cama yapıştırılan oyuncaklar var belki ilgisini çeker. Kesinlikle elinizle oynamayın hep oyuncak olsun elinizde oltayı çok seviyolar. Elinize atladığında oyun oynamayı bırakın elinizi saklamayın av olarak görmesin. Önerebileceklerim bunlar :/

NorthNight

Küçük olduğu için en hareketli oyuncu döneminde, onun için kedi tüneli falan gibi koşturacağı efor sarfedeceği oyunlar kurmayı deneyin ve evi biraz ona göre şekillendirin. Sizde yeni alıştığınız için henüz kedili bir düzen oturtmamış olabilirsiniz. Zamanla sabredince belli bi düzeni oluyor. Kendimden örnek vereyim 2,5 yaşında oturmak bilmez bir oğlum var, birde güzel kızımız kedimiz. Ve Kpss çalışıyorum, ev işleri de tam gaz 😬 Yani sabredin alıştıkça zamanla oluyor 😊

oyuncakları var aslında ve onlarla da oynuyor ama bazen özel olarak elimle oynuyor ne yaparsam yapayım da gitmiyor. gece uyurken bile yapıyor

nefeskedi

Matatabi çubuklarından alın, ısırma dişlerden dolayı da oluyor olabilir. Ben kedi otu toplu matatabi çubuğu almıştım. Top kısmıyla çevirerek oynar çubuğunu ısırırdı. Şimdi 7-8 aylık tabi, kızgınlıkta diye zor kurtarıyorum çiftleşme isteği ve stresinden dolayı.

AhsenAise

Bu dönemleri o kadar hızlı geçecek ki ozleyeceksiniz inanın,şimdilik yukarda yazılanlara ilave ebilecegim bir şey yok ,güle güle büyütün

NorthNight

Tam ölçüleri bilmiyorum ama katlanabilen tüneller var (akordiyon gibi) biraz oynadığında katlayıp koyabilirsiniz sürekli alan işgal etmez. Elinizde bi çok şeyin kokusu sindiği için kedilerin bi çoğu ele meraklıdır😅 bizimkide sürekli yalar yüzüğümü ısırır vs. Mesela içeri çamaşır serdim mi çıldırıyor asılıp çekiyor bende karışmasın diye boş sepetin kenarlarına çorapları koyuyorum onunla oynuyor. Yani böyle alternatifler bularak size fırsat vermesini sağlayın. Ben ders çalışırken laptobun tüm tuşlarına basıyor engelliyor bende yere bir iki kalem veya top yaptığım bi a4 atıyorum bu kez onlarla boğuşuyor. Genel çözümlerim bunlar 😇

Çok teşekkür ediyorum 😇😇😇

BeyzaDemirtas

Aslına bakarsanız en güzeli iki yavru kediyi aynı anda sahiplenmek, kesinlikle düşünün derim şimdi sahiplenecek olsam yanına bir yavru daha alır kombin yapardım😊 Öyle bir imkanınız yoksa evi mümkün olduğunca kedinize uygun hale getirin. Matatabili oyuncaklar işe yarıyor bu noktada. Son olarak da oyun oynarken kediniz ile eliniz arasında muhakkak bir aracı olsun, direkt olarak elinizle oynayamasın. Elinize gelmeye çalıştıkça ısrarla oyuncağı verin, bir süre sonra pes edecektir

Baliminannesii

Kısırlaştırdıktan sonra vr biraz da büyüyünce hareketlilik azalıyor benim elim kolum yara bere içimdeydi şuan sorun yok

çok teşekkür ederim hemen alıyorum şimdi internetten

@NorthNight ev çok minik olduğundan pek bir şey sığdıramıyorum eve :D Yani tünel koysam yürüyecek alan kalmıyor pek ama denemeye de değer. İlk geldiği hafta çok daha düzenliydi her şey, git gide daha da yaramaz oluyor. Kendine oyuncak bellediği çok fazla şey var. Çoraplarımı salona taşıyor ve 1 saat boyunca çoraplarla taklalar atıyor çok komik. Fakat elime karşı özel bir ilgisi var sanki o ayrı bir oyunmuş gibi :) bu tünellerin ideal uzunluğu nedir acaba?

@NorthNight az önce yemek yerken kağıt yuvarlayıp yere attım yarım saattir onunla oynuyor kendi topuyla böyle oynamadı 😂 rahatça yedim bitirdim