Ev Yapımı Yaş Mamanın Saklanma Süresi Ne Kadar ?

Vejnurs

YouTube’a da bi veteriner hekimin önerdiği yaş mamayı yapacağım birazdan oğluma tarifte yaklaşık yarım tencere mama çıkıyor kalanı dondurucu da saklayacağım ama ne kadar süre saklayabilirim ? Daha önce konserve mama saklamıştım buzdolabında 2.yemesi sonrası kedim rahatsızlandı ondan korkuyorum yine benzer bi olay olur diye

8 CEVAP

zfrshn

Buzluğa atın günlük tüketeceği miktarlarda çözdürüp oda sıcaklığında verin.
Bide kurumamalarda yeterince tahıl sebze şubu var asıl konu et yok o yüzden sadece et içermesi mantıklı olur.
Et çiğer kemik suyu benim yaşmamalarım içine sığır jelatinide ekliyorum kıvalı oluyor joleli oluor bolsulu oluyor.

Warriorsans

Buzluktan çıkardıktan sonra çözdürürkende buzdolabında çözdürün sonra yemeden yarım saat önce de dolaptan çıkarın ki oda ısısına gelsin

Vejnurs

Veteriner hekim Mehmet Koç tarifini yaptım YouTube direkt kediler için yaş mama tarifi yazdım rastgele bunu seçip yaptım ama yemedi kedim :( sokaktaki canlara vereceğim belki sever onlar

Gimlihanim

Buzlukta saklayıp yiyeceği kadarını çıkarırsanız bir sorun olacağını sanmıyorum. Birçok kişi o şekilde yapıyor yaş mamalarını. Tarifinizi bizimle de paylaşır mısınız rica etsem? 😅

cat_expert

Et içerikli bir mama ise buzdolabında maksimum 2-3 gün bekleyebilir, derin dondurucuya atarsanız -18 derecede kırmızı et 6-12 ay, beyaz et kıyma sakatat türevi ürünler ise 3-4 ay bekleyebilir.

cat_expert

Sebze içerikli bir mama ise 12 aya kadar derin dondurucuda saklanabilir. Normal dolapta ise 1 hafta kalabilir.

Warriorsans

Derin dondurucuda 1 yıl kadar dayanır normal buzdolabında 2 3 günden fazla kalmamalı

Porsiyonlara bölüp taze taze dondurucuya atarsanız hiçbir problem olmaz. Çözdürür çözdürmez yemesi, normal buz dolabında 2 günden fazla kalmaması gerekiyor.