Acil!Kedim İp Yuttu

mia1598

odaya girdigimde kedimin ağzında ip gördüm alacaktim fakat yuttu alamadim. bir elbisenin püskülü resmini koyacagim uzunlugunu da göstereceğim . ip cok ince olsa da resimdeki uzunlukta . çok endişeliyim.henüz birkac dakika oldugu icin kusma fala gibi bir şey görmedik .ip midesinde erir mi yoksa ona zarar zerir mi sizce? ne yapmaliyim veterinere gitmeli miyim sizce?

27 CEVAP

pancu

pancu benim kedim bugün ameliyata girdi 2 metre yakın ip yutmuş ayılmasın bekliyorum

pancu

pancu benim kedim bugün ameliyata girdi 2 metre yakın ip yutmuş ayılmasın bekliyorum

mervegck06

Çok büyük birşeye benzemiyor muhtemelen çıkaracaktır. Benim sıpa da kızımın balonunu patlatmış ve onu yemiş biz dışkısında bulduk. Veterinerimiz yine de takip edin bu aralar bol mama verin hatta yaş mama ile kakasının yumuşamadını sağlayabilirsinin dışkı yapamazsa vakit kaybetme getir dedi çok şükür dışkılama da sorun yaşamadık

Kevserhaksever

Benim deli de sepet yemişti, saçımı yemişti hepsi kakasindan cıktı hatta sepet zamanı ishal bile oldu. Poposunda kalınca onu çekerek çıkarmayın siz o popo üstü sürtünüp durur öyle bir durumda muhtemelen ben saçı yanlışlıkla kendim çektim baya canı acıdı çünkü. Sıkıntı olmaz sepet parçası birşey yapmadı benimkine ip hiçbirşey yapmaz inşallah:)

Zarar verme ihtimali var fakat genelde çıkarıyorlar, bağırsağa falan dolanırsa sorun oluyor genelde

NidaE

Benimki de yorgan ipi yuttu telaşla vete sorduk ucunda igne yoksa çıkarır tuvalet takibi yapın dedi sorun olmadı yine de gözünüz üzerinde olsun değişiklik olursa zaman kaybetmeden vete ulaşın

Merhaba. Kedilerde yabancı cisim yutma olayı acilen müdahale edilmesi gereken olaylardan biri. Başınıza böyle bir şey gelirse hemen veteriner hekiminizle iletişime geçin. Eğer geç kalınmamış ise kusturma yöntemi ile yabancı cismi çıkartmaya çalışıyorlar. Bu sonuç vermezse endoskopi yapıyorlar. Fakat bu iki yöntem yutmanın üzerinden çok zaman geçmemiş ise sonuç verebiliyor. Eğer çok zaman geçmişse hayvanınızın röntgenini çekiyorlar ve iç organlarında herhangi bir problem var mı diye bakıyorlar. Bir problem görmezlerse beklemenizi tavsiye ediyorlar belki doğal yollarla çıkarabilir diye. Bu süreçte iştah kaybı yaşıyor mu, hareketliliğinde bir azalma var mı, kusma ve dışkı yapamama gibi problemler yaşıyor mu diye gözlem yapmanızı istiyorlar. Kediniz artık kusmaya başlıyor ve dışkı yapamaz hala geliyorsa operasyon için acilen kliniğine gelmenizi istiyorlar ve ameliyat ile yabancı cismi alıyorlar. Fakat bu riskli bir ameliyat. O yüzden böyle bir olayla karşılaşır karşılaşmaz veteriner hekiminizin kapısını çalın. Ameliyata gerek kalmadan henüz kusturma ve endoskopi yapma şansı varken...

Kediler iplik, yün, kağıt, plastik band, ufak oyuncaklar ve bitkisel materyallere düşkünlükleri ile ünlüdürler. Bu yabancı maddelerin çoğu herhangi bir şekilde problem oluşturmadan bağırsak kanalına kadar ulaşabilmektedir. Ayrıca bir çok kedi sahibi bu tarz maddeleri kedilerinin dışkılarında veya kusmuklarında sıklıkla gördüklerini ifade etmektedirler.
Ancak, veteriner hekimlikte sık olarak karşılaşılan ve hayati tehlike arz eden acil durumlardan biri de sindirim sisteminde yabancı cisimlerden oluşan tıkanmalardır. Herhangi bir sebepten dolayı oluşan tıkanmalarda tedavinin ana prensibi tıkayan objeyi cerrahi yöntemlerle çıkartmaktır.
Kediler için ölüme sebebiyet verebilecek diğer bir durum da, "iplik" yutmalarıdır. Kediler ipliği yutmaya çalıştıkça iplik iğneli veya iğnesiz olarak ya dil kökünde dipte bir yere dolanır kalır ya da iğne mide veya bağırsakda bir yere saplanır ve bağırsak büzüşmesine sebep olabilir.

miyathecatt

Malt yedirin dışkısından kolay bir şekilde çıkarır

Tengu

Soru 2017 de sorulmuş cevap yazmadan tarihe baksanız keşke

pablopicasso

Vet. Nize bir danışın önce.

Sonrasında Malt verin. Ve takip edin. Poposunda görürsemiz çekmeyin. Bağırsaklarına zarar verirsiniz. Makas ile kesin. Geçmiş olsun

tyguler

Bir veterinere bu fotoğrafı atın sorun, ve malt verin normalinden biraz daha fazla verin veteriner gelin derse gidersiniz maltla geçer derse malt verirsiniz vete sormadan maltı da vermeyin