Dış Parazit Gerçekten Gerekli Mi?

duman_cat_world

Merhaba🌸💙 Bu zamana kadar iç dış parazit ve karma düzenli yaptırdık. Şimdi karma zamanımız geldi ama şu an dünyaca karma aşıda sorun var, tedarik edilemiyor. Lösemi ve mantar biraz ağır aşılar olduğundan ve doktorumuz da karar size kalmış dediğinden yaptırmadık.

Duman dışarıdan korkuyor dolayısıyla hiç dışarı çıkarmıyoruz. Ayrıca ellerimizi güzelce yıkamadan ona temas etmemeye de özen gösteriyoruz.

Sizce dış parazit yaptırmasak bir sorun olur mu? İşin parasında değilim sonuçta bunlar evde yaşayan dışarı çıkmayan canlılar lüzumsuz damla damlatmak istemeyiz. Fikirlerinizi merak ediyorum🙏

14 CEVAP

Lils

İlk geldiğinde pireli olduğu için dış parazit için 2 kere müdahalede bulunduk. Bir daha yaptırmaya gerek duymadım. Herhangi bir pirelenme durumu da olmadı. Bundan sonra da bu şekilde gideceğiz.

hannnngggg

hiç piresi bitmeyen kedim bunu beğenmedi şaka bir yana ne kadar dikkat edersem edeyim piremiz hiç bitmedi beraber yasadıgımızdan beri düzenli olarak yaptırıyorum ben yaptırmak zorundayım evi ilaclatmaya kadar gittik o derece sanırım nereden geldiğini cozdum balkon filesi var ve balkonda takılıyor hemen yanında kiraz ağacı ve bitkiler ağaçtan geldiğini düşünüyorum çünkü bende ellerimi yıkıyorum geldiğim gibi üzerimi değiştirip öyle kedime dokunuyorum yeşillik alana bile gitmemeye başladım yerde ot görsem üzerine basmadan korkarak yürürüm bi yerden pire gelecek diye aklım çıkıyor

Palyaco

Dis parazit ve iç parazit kediyi pireden koruyor kediler dışarı çıkmasa bile biz getiriyormusuz pireyi geçen pirelendi kedim kurtaran kadar neler yaptım şükür şimdi tertemiz evi bile ilaclattim

Ben de yaptırmıyorum çok sık. Yani en son 6 ay önce yaptırmışımdır dış parazitini. Bir şey bulaşmadı henüz. Sürekli istemleri dışında bir şeyler yapıyoruz. Ama pirelenme tehlikesi olanlar yaptırsın çünkü pirelerden de hastalık geçiyor kedilere

Phoenix3

İç-dış parazit en önemli aşılar. İç parazit kediniz, dış ise sizin sağlığınız için gerekli denilebilir. Çünkü dış parazit kedilerin tüy diplerindeki bakteri ve mikropları öldürerek, evdeki birinin tüy yutması durumunda sıkıntı çıkmasını engelliyor.

Warriorsans

Bence gereksiz yere 2 ayda 1 kedileri zehirlemek onlara yapılan büyük bir kötülük. İlaç firmaları kedimizi düşündüğü için mi üretiyor bu damalaları yoksa onlara daha fazla bağımlı olalım diye mi? Tabii ki damla yapılmasın vs demiyorum. Gerekli oldukça işe yarar damlalar yapılmalı ama durduk yere bence yapılması saçma. Ben kedimi pire tarağıyla tarıyorum ve çok nadir 1 adet pire çıkabiliyor yani 1 tane pire için damla yaptırmak saçma bence. Tarayarak önlem almak en doğrusu.

Warriorsans

Çok nadir dediğim pirelerden kurtulduğumuzdan beri şimdiye kadar 2 kez falan çıktı pire

D-O

Ben pandemi doneminde nasılsa evdeyim o da hic cikmiyor diye dusunerek yaptirmadim ama pirelenmisti :( veterinerimiz ister istemez tasidigimizdan bahsetti, hatta bazen agaclara yakin camdan bile ziplayip girebilirmis

AhsenAise

Kedimiz başka patiler ile temas kurmadigi için ,ve üzerinde de parazit olmadığı için yaptirmiyorum,açıkçası Minicik bedenlerine bunca kimyasala maruz bırakmak bana pek doğru gelmiyor

simbakedi

ben de yaptirmiyorum. yazin duzenli yaptirdim cunku surekli balkonda, camdaydi, 1 ay once ic-dis parazit aldim hala acmadim :D evet bunlar onlem ancak 2-3 ayda bir surekli duzenli yapilmasi fazla geliyor artik. sonucta bunlar da kimyasal. ben biraz kafama gore yapiyorum ama bir duzen tutturmuyorum. gerek de yok bence zaten her sey pahalilasti bir de bununla ugrasmayalim. arada bir uzun araliklarla yaptirmak en iyisi diye dusunuyorum.

emre536

Eğer ki pire varsa kullanılmalı yoksa gerek yok bence iç parazit biraz değişiyor çünkü her iç parazit kedimizin diskisinda giremiyorum onu veterinerin önerisine göre yaptırmak doğru olur fakat dış parazit varsa olur yoksa olmaz yani insanlar bitlenmeden , yada mantar fln bulaşmadan medikal şampuanı kullanıyor mu hayır bunun dış parazit var olduğunda uygulanmalı

duman_cat_world

Herkese teşekkür ederim ben de 6 ayda bir yaptırmaya karar verdim pek sık değil. İç parazit ve karma düzenli olarak yaptırmaya devam edeceğiz. Bir de kuduz aşısı ilk yıl yapıldı bu sene yaptırmadık sorun olur mu?

duman_cat_world

@Phoenix3
Bunu bilmiyordum. O zaman yaptırmaya devam edeceğiz ancak sıklığını azaltacağız. Doktorumuzla da görüşeceğim bu konuyu. Teşekkür ederim🙏

Nesrn

@Phoenix3 arkadaşımıza katılıyorum,Evet iç dış parazit aşısısının hem ev haklı için hemde kedimizin sağlığı için önemli bir aşı olduğunu söylemişti veterinerimiz.insanlarımızda 'ayy kedi kılı zararlı'' felan anlayışı varya işte bu aslında iç-dış parazit aşısını düzenli veya hiç yaptırılmayan kedilerin tüyleri için geçerli.Çünkü kedilerin tüylerine bakteri tuvaletinden geçip sonra o tüyü insan yuttuğunda ciddi sağlık problemleri yapabilir.Bu sebeple önemli aşılardır.Ve ayrıca aşıları tam olan kedinin tüyünün insan saçından hiçbir farkının olmadığını söylemişti veterinerimiz.