Kedide Diş Tartar Temizliği Nasıl Yapılır?

BusraLuti

Merhaba, aşıya gittiğimizde muayene esnasında veteriner diş tartarı oluşmaya başladığını söyledi. Yaş mamayı çok verdiğin için oldu dedi. Tartar oluşumu yeni başladığı için müdahale etmedi. Yaş mama vermeyi azaltacağım onun dışında tartarın ilerlememesi için veya geçmesi için ne yapabilirim? Dental ödül mamaları bu konuda işe yarıyor mu? Ağız kokusu vs yok sadece arka dişlerde tartar oluşumu başlamış.

12 CEVAP

simbakedi

tartar yas mamadan dolayi olmaz. ben bugune kadar kedime asiri yas mama veren biri degildim, yine de tartar oldu. ebebi daha cok kuru mama oluyor. yas mama diste kayip gidiyor ama kuru mama kurabiye gibi diste kaliyor. ben su an pharmax anti/tartar aldim. daha yeni kullandigim icin yorumum yok, ise yarayan da var yaramayan da. bunun yaninda sanabelle dental mama almak istiyorum. kedim disini fircalatmadigi icin almak zorundayim bir nevi. sizinki fircalatiyorsa fircalamak en iyisi. bir de parmaga takilan tartar temizleme mendili gibi bir seyler var, hatirlamiyorum ne oldugunu burada rastlamistim o da denenebilir bence

Gimlihanim

Yaş mamanın dişlere zararı kuru mamadan çok daha az. Kuru mama denildiği gibi diş temizliği yapsaydı, sadece kuru mama ile beslenen kedilerde tartar oluşmazdı. Bence siz diş bakımı yapmaya başlayın yaş mamayı azaltmak yerine. Matatabi çubuklarını önerebilirim size. Biopetactive biodent hexidine kullanmadım ancak çok fazla memnuniyet duydum. Ben kendi kedime veda nın dentavedin ini kullanıyorum. Bir yolunu bulup diş temizliği yapmalısınız. Dişlerinin sağlıklı olmasının tek yolu bu.

Zeynepulku

Dişlerini he r gün fırçalayın. Yaş mama vermeyi de kesmeyin. Dişleri iyi edicem diye böbrekleri bozarsiniz.

Zeynepulku

https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE3OTAwNzg5MTg4NzgwMjIy?story_media_id=2533488161150959796_30394257326&utm_medium=copy_link kendi kullandigim ve önerilen ürünler var bu linkte. Neyi nasıl yaptığımı anlatmıştım.

BusraLuti

Tırnak kesiminde bile çok zorlanıyorum diş fırçalatacağını hiç sanmıyorum ama yine de deneyeceğim. Haftada bir kez bir konserve veriyordum yaş mamayı veteriner o şekilde söyleyince azaltayım demiştim. Teşekkür ederim cevabınız için temizleme mendillerine bakayım bi

Keyfimbilir

Kedisinin ağzına elini sokabilenler şanslı insanlar bence :) dediğiniz gibi tırnak keserken başımıza gelmeyen kalmıyor. Ben trixie'nin ağız solüsyonunu kullanıyorum, ağzı hep mis gibi ama tartar oluşumuna faydası var mı o konuda fikrim yok.

duman_cat_world

Tartarın ana sebebi kuru mamadır, öncelikle bunu belirteyim. Tartarı azaltmak için oral care bir kuru mama ve pharmax anti tartar birlikte kullanabilirsiniz.

duman_cat_world

Oral care mama olarak royal canin tavsiye ederim👍

simbakedi

benimki de ayni durumda ne yapicam bilmiyorum. her yolu deneyip en sonunda temizletmeye goturmeyi dusunuyorum. odul mamalarini bile yemiyor bizimki icerisinde et oldugu icin :D

biopetactive biodent hexidine’i iki kedimde de kullanıyorum. küçük kedim zaten dişlerini fırçalamama falan izin veriyor ondan yana ekstra bir etki görmedim ancak 2 yaşındaki kedimi yaklaşık 1 ay önce sahiplendim ve dişlerinde tartar ve dişeti yangısı vardı. geçen hafta veteriner kontrolünde tartarlarda ve yangıda azalma olduğunu söyledi hekimimiz. 1 ay gibi kısa bir sürede çok güzel bir sonuç aldık biz :)

Aliye87

Sanırım sorduğunuz GimCat'in Dental ödül şekerleri. Onlardan yeni aldım ben de, kedim de çok severek tüketiyor. Diş sağlığını desteklesin diye de her zaman almayı düşünüyorum. Malesef elini ağzına rahat koyabilsem de fırçalatmaya gelince fırçalatmıyordu benimki, böyle bir takviye ürünü almak istedim. Hafif bir ağız kokusu da vardı, bu tabletlerden sonra koku kalmadı pek ağzında. Tartara da çok etkili olduğu yazıyor, ki veteriner tartar/plak oluşumunn da olduğunu söylemişti. Ben bununla ilgili ayrıca bir anestezi almak zorunda kalmasın diye, yakın zamanda kısırlaştıracağımdan, bu ameliyat sırasında anestezi almışken dişlerine de bir bakım yapılmasını rica ettim. Artık bakalım.

Buradan Bioline diş temizleme jeli almıştım, içinde tehlikeli bir koruyucu (sodyum benzoat) vardı diye attım, kullanmadım. Onun yerine evde doğal ürünlerden kediler için de diş macunu tarifleri var nette bakarsanız, bulabilirsiniz. En azından daha temiz ve masum bir şey kullanılabilir eğer fırçalatıyorsa. Yukarıda bahsettiğim GimCat tabletleri de anti-tartar formülü, şekersiz ve koruyucusuz yapısıyla kedinizin diş sağlığına destekleyici olabilir.

BusraLuti

Hepinize cevaplar için çok teşekkür ederim ☺️ ilk olarak diş fırçalamaya deneyeceğim daha sonra önermiş olduğunuz ürünlere bakacağım. Diş fırçalama için kedi macunu mı Hindistan cevizi yağı falan mı kullanıyorsunuz peki?