Mamayı Kırmada Zorluk Ve İştahsızlık

citirbebegim

Merhaba, iyi akşamlar.
Bizim yaşadığımız bu sorunu başka yaşayan var mı çok merak ediyorum. Maya 6 aylık oldu ve royal canin, acana, sanabelle, petlife ve son olarak N&D kullandık. Her mamada mamayı kırma sorunu yaşıyorum be haliyle yemiyor iştahsız kalıyor. Dişlerinin çoğu döküldü ama hala ağrı mı yaşıyor anlamıyorum. Yaş mamayı bile o kadar zor çiğniyor ki bildiğiniz geviş getire getire yiyor. En son gece 12de yemek yedi bu sabah elimde mama kabı peşinde koştum 1-2 tane yesin diye. N&D kinoa kullanıyorum çok seviyordu ama hiç yemedi en son kaldırdığım maması olan sanabelleyi çıkardım 10 tane yedi ama zar zor. 3 gündür o kadar az yiyor ki kilo verdi. Yaş mamada da zaten aynı sıkıntı oluyor. Ben ne yapayım? Nereye kadar böyle devam edecek? Sizlerin kedisi de böyle zor kırarak mı yiyordu 6 aylıkken?

10 CEVAP

Palyaco

Sanabella nd kinoa sert mamalardir sizin ince yuvarlak kullanmanız gerekiyor suan kolay kırılan mama tanesi

orhdoner

Merhaba çok geçmiş olsun Allah şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah 🙏❤️ Evet 6 aylıkken bütün yutmaya çalışıyordu kedilerim benim de veterinere götürdüm onun için damla vermişti biraz daha rahatlattı öyle olunca şükürler olsun 🙏 Çocuğun diş etleri çok açıyor olabilir belki ondan da halsizlik iştahsızlık olabilir diş dönemlerinde özellikle bu aralar biraz yaş mamaya katıp verebilirsiniz belki aklıma öyle geldi.

citirbebegim

Simbakedi zaten mama dışında çok takviye şey kullanıyorum o yüzden şimdi yeni bir damla almam ağır gelebilir artık. Ben en iyisi dediğiniz gibi et suyu koyup mamayı biraz yumuşatayım öyle deneyeyim. Şükür yine çok hareketli oyuncu bir problemi yok. 🙏🏻 Artık hatayı kendimde arıyorum bir türlü iyi olmuyor diye :(

citirbebegim

N&D ince ve yuvarlak palyaco abi ama yine de kıramıyor. Yani 5 mama denedim hiç biri olmuyor ki. Yaş mamada bile aynı sıkıntı.

citirbebegim

Orhdoner yaş mamayı bile çiğnemek istemiyor suyunu içip bırakıyor 🥺 yaş mamayı eziyorum makinadan çekiyorum incecik oluyor püre gibi yine olmuyor 🥺

simbakedi

dis cikarma donemlerinde yasanabiliyor boyle seyler. vedavet damla veriliyor galiba genelde oyle hatirliyorum bi sorun isterseniz. benimkinde boyle bir sey yasamadik biz dislerini doktugunu bile anlamadik uzun sure. kediden kediye degisir yani. royal canin mother and baby mamasi daha yumusak diyorlardi, imkaniniz varsa deneyin isterseniz. eskiden de kullaniyordunuz sanki oyle hatirliyorum. boyle giderse bagisikligi biraz daha dusebilir. siringayla da deneyebilirsiniz. mamasinin ustune yas mamanin suyunu ya da haslanmis tavuk suyu vs dokmeniz de ise yarayabilir

citirbebegim

Veterinere artık bir şey sormaya o kadar yüzüm kalmadı ki 🙈 hareketliyse sorunu yok diş yüzünden ve hastalıktan yeni çıktı normaldir diyorlar. Ve büyümeye başladıkça bebeklikteki gibi çok yemeyecek diyorlar. Ama işte insan kıyamıyor dün geceden bu saate 10 tane mamayla duruyor :( ama hareketli şükürler olsun iyi sürekli oynuyoruz.

simbakedi

hareket iyiyse bence de endiselenmeyin. o suyu mamaya dokmeyi deneyin yerse yer. ben de genel olarak az yerim ama enerjim yerindedir, sizin kedi de oyle sanirim :D belki bu hastalik olmasa daha rahat olurdunuz cok onemsemezdiniz ama hastalik atlattigi icin en ufak sey de boyle gozunuzde buyuyor olabilir. biraz sakin kalip uzaktan bakmayi deneyin bence. belki de gelip gecici bir seydir de siz evham yapiyorsunuzdur (hakli olarak ama kendinizi yiprstiyorsunuz)

orhdoner

Allah Allah çok üzüldüm ya onu bile neden yemiyor acaba çocuk ya püre olduğundan yemesi lazım diş değiştirme döneminde halsizlik iştahsızlık oluyor ama siz hiç yemiyor diyorsunuz isterseniz veteriner hekiminize söyleyin bakalım ne diycek bu konuyla ilgili 🙏😓

orhdoner

Haklısınız aynısı ben de öyleyim sormayın 🤣🙈 Genel durumunda birşey olmasın da Allah korusun yaş mamaları yer belki biraz da olsa sevdiklerinden hayırlı güzel haberlerinizi bekliyoruz 🙏