Çiftleştirme Olayı?

Bulut☁️

İyi akşamlar arkadaşımla bir tartışma içerisine girdimde size danışmak istedim, kedim erkek yavru kısırlaştırcam zamanı gelince biraz daha büyümesini bekliyorum çiftleştirmeyi asla düşünmüyorum zararlı diye okumuştum (zararlı olmasada kısırlaştırcam zaten)kedilerde bir şeyi tetikliyormuş ve bu kediyi hayatı boyunca rahatsız huzursuz hissettiriyormuş hiç çitleşmemiş bir kedi daha huzurlu ve sağlıklı oluyormuş. Bu doğru mu arkadaşım tam tersini savunuyor bana okuduğum kaynağıda hatırlamıyorum şimdi bilginiz varsa yazarsanız sevinirim 🙏🏻🙏🏻

13 CEVAP

Lils

Çiftleşen kedinin sürekli huzursuz olduğunu sanmıyorum ama yine de kısırlaştırma Türkiye'de en sağlıklı durum. Sokaktaki hayvan nüfusunu kontrol altına almalıyız öncelik olarak.

orhdoner

Merhaba herhangi bir sağlık sorunu yoksa kızgınlığı beklemeden kısırlaştırmak en sağlıklısı hem yavrunuz hem sizin için 🙏

blue_hpood

beş aylıkken kısırlaştırdım, size de tavsiye ederim. hiç kızgınlığa girmedi, kafamız rahat. kaynak ararsanız internette kısırlaştırmanın ve erkenden kısırlaştırmanın faydasına dair pek çok şey bulabilirsiniz. arkadaşınızın fikri sabitse değiştirmekle uğraşmayın, bazısı anlamamakta ısrar eder:)

theyusra

kısırlaşan kedi daha huzurlu ve sakin olur, aksi olmasının imkanı yok.

Warriorsans

Kızgınlığa girmeden kısırlaşırsa hem sizi hem onu büyük rahata sokmuş olursunuz

Doğal şartlarda evet, bir kedinin çiftleşmesi en sağlıklısıdır. Ama ev şartlarında, günümüz kedileri için konuşmaya kalkarsak durum bayağı bir değişiyor. Kedi evden çıkmadığı için kendi eşini bile seçemiyor, yine evde olduğu için sürekli kızgınlıkta, sürekli çiftleşme stresi içinde oluyor. Yani yanına bir dişi almanız bile çözüm olmayabiliyor. Bir diğeri, yavruların sağlıklı bir geleceği olmuyor ve kontrolsüz çoğalıyorlar. Doğada olsalar beş yavrudan en güçlü bir, belki iki tanesi hayatta kalır, doğa kendi kendini dengelerdi ama günümüz koşullarında bu da mümkün değil. O yüzden kısırlaştırmak tek çare:)

beyzathemoc1

En ideali hiç kızışmadan kısırlaştırmak böylelikle evden kaçma ya da testis iltihabı riski olmuyor ve bazı hareketler huy olarak kalmıyor ayrıca çiftleştiği kediden hastalık da kapabilir

hannnngggg

bu doğru hiç kızgınlığa girmeden kısırlastırmak en sağlıklı olanı olası tüm riskler minimuma dusuyor arkadaşınıza biraz araştırma yapmasını öneririm

duman_cat_world

Kısırlaştırılan kedi daha huzurlu ve sakin oluyor. Sürekli kızgınlık stresinde değil. Erkek kedilerde testis iltihabı dişilerde meme kanseri gibi önemli rahatsızlıkları önlüyor, kedinin ömrünü uzatıyor. Bunlar kanıtlanmış şeyler. Ayrıca sokaktaki yavru kedilerin akıbeti araba altında ezilenden tutun da, kanı bozuk insan olamamış varlıklardan şiddet ve eziyet görmeye kadar gidiyor. Onları kurtarmak varken, dünyaya yenisi getirmek niye? Bu arada size hiçbir olumsuz lafım yok, hepsi arkadaşınıza.

simbakedi

idrar yolu enfeksiyonu kısırlaştırıldığında riskini artırıyor sadece. ne zaman olduğunun önemi yok. testisleri yeterince olgunlaşmışsa, kilosu yeterliyse, kan testinde sorun yoksa 6. aydan sonra kısırlaştırılabilir. 6. aydan önce de kısırlaştırılıyor ama tr'de bunu her veteriner yapmıyor. erkek kedi için bir süre sonra biofeline urinary tablet öneririm, ben de aldım kedime onu kullanıyorum şu anda

Cubik

Kısırlaştırmak iyi bence, stresten ve birçok hastalıktan kurtuluyorlar.

duman_cat_world

Bilemiyorum ben biraz geç kalmıştım kedimi 2 yaşında kısırlaştırdım ancak erkek kediler için 1 yaşına girmesi öneriliyor.

Bulut☁️

Arkadaşımda kısırlaştırmaya karşı değil ama kısırlaşma öncesinde çiftleşirse bir şey olmaz demişti ondan sordum. Ve erkek kedilerde idrar yolu problemleri oluşmasın diye bir yaşına kadar bekleyin demişti veteriner şu an altı aylık kısırlaştırmak için erken değil mi sizce?