Olası Deprem Durumuna Yavrularımız Ve Biz Hazırmıyız?

orhdoner

Herkese merhaba,

Türkiye deprem bölgesi malum her an tetikteyiz. Allah korusun olası bir deprem olursa yavrularımızı veterinere bile zor kutuya koyarken öyle bir durumda nasıl bir izleyeceğiz? Zaten sarsıntı olursa kendilerini korkudan saklayacaklar önceden hisseden canlılar o panik esnasında onlara nasıl ulaşıp sakinleştirip aynı zamanda kutuya koymak nasıl olacak diye hep düşünüyorum. Sizler poşet hazırladınız mı ya da çanta en azından mamalarının ve ihtiyaçlarının bir bölümünün de olduğu diye sormak istedim. Ben mamalarını sakladığım yerde bir poşete yaş mama kutularından ve kilitli poşete kuru mama koydum hazır dursun diye elimden geldiğince sizler neler yaptınız merak esip bu soruyu açmak istedim. Allah büyük afet ve felaketlerden hepimizi ve yavrularımızı korusun ve uzak eylesin inşallah 🤲 Şimdiden herkese teşekkür eder hayırlı ve mutlu akşamlar dilerim 🙏❤️

44 CEVAP

AhsenAise

Bir ay önce hemen 10 mt ilerimizdeki apt doğalgaz trafosu şiddetli gaz kaçağı yaptı ,patlama sesini duyduğum an evde sadece kızım ve ben vardık bademi kucağıma alıp kızımla dışarı çıktık badem itfaiye ve polis araçlarının sistemlerinden ve insanlardan korkup beni tirmalayinca aklım başıma geldi,kızım evden box u getirdi içine koyup uzaklaştık ,işte o zaman düşündüm sizin yazdıklarınızı ,şuan box vestiyerin üzerinde çocuklarıma da söyledim acil durumda bademi ben boxu da oğlum alacak

missAybuke

Kediyi çantasına sokabilip içinde para kredi kartı araba anahtarı vs olan çantamızı alıp çıkabilirsek ne ala. Deprem gibi felaketlerde herşey saniyelik gelişiyor zaten biz ne kadar plan yapsak da boş bence o kadar vaktimiz olacağını sanmıyorum. Arabalara tedbir amaçlı mama battaniye gibi şeyler konulabilir tabi. Allah yaşatmasın inşallah.

İnsanlar çocuklarını bile koruyamıyor. Deprem esnasında kedi gibi bir hayvanı tutup boxa koymak da imkansız zaten. Kaldı ki plastik kıytırık bir kutu kediyi korumayacağı gibi kaçma şansını yok da edebilir. En iyisi eğer deprem anında alt katlardaysanız kedinizi de alıp çıkmak. Yoksa maalesef işiniz şansa kalıyor.

Miscatt

Merhaba
Öncelikle çok güzel bi konuya değindiniz teşekkür ederim🙏🏻
Evet Türkiye olası deprem bölgesi gerçekten hele ki İstanbul 🙇🏻‍♀️
Ben çanta poşet hazırlamadım ama bu başlıktan sonra aklımda olacak en yakın zaman da hazırlıcam ek mama kabı,su kabı,mama vs.
Box a zor giriyorlar doğru diyorsunuz hele ki deprem anında hissederler çok fazla panik olurlar bu konuda ne yaparız inanın bende bilmiyorum bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim bende 🙏🏻🙏🏻💜
İnşallah böyle bi afetle ülkemiz karşılaşmaz🤲🏻 Amin🤲🏻

orhdoner

Rica ediyorum 🙏❤️ Ben de çok korkuyorum Allah yaşatmasın kimseye inşallah büyük afetler 🤲 Evet olası bir hazırlık iyi olur ne olur ne olmaz diye en güzeli inşallah hiç gerek kalmaz o şekilde kullanmaya iyi günlerde kullanılır umarım cevap verdiğiniz için teşekkür ederim 🙏

Gimlihanim

Dikkat çektiğiniz konu çok güzel. Bence de hazırlanmalı. Geçen haftalarda şehrimizde olan deprem sonrası ben de bunu düşündüm açıkçası. Ancak henüz bir adım atmamıştım. Hatırlattığınız için çok teşekkür ederim. Hazırlık yapmaya başlayacağım. Deprem çantası oluşturup içine Gimli’nin de ihtiyaçlarını yerleştireceğim.

Bu arada ben de hayvanların depremleri önceden hissettiğini biliyordum. Ancak deprem esnasında ailemizdeki 3 kedi de uyuyormuş. Gimli de uyuyordu. Hissetmemelerine çok şaşırdım.

Bsrvrlacr

Bi kaç gün önce düzcede deprem oldu maalesef bende şuan ilçesinde olduğum için çok fazla hissettik. Tostos oğlum hemen saklandı sarsıntıyı duyunca onu bulamadım bile. Yarısı gün tekrar oldu yine aynı tepkiyi gösterdi. Tekrar aynı şey olursa onu bulamayacağımdan çok korkuyorum. Bunun için nasıl bi çözüm sağlamam gerekiyor hiç bilmiyorum çünkü saatler sonra çıktı saklandığı yerden hiç ses vermedi. Ben kuru mama bir cam şişe su kendi gibi küçük bir battaniye ve glukozamine vitaminini koydum yeterli olur diye düşünüyorum

teddybal

Merhaba, böyle bir video vardı YouTube'da önceden denk gelmiştim, siz diyince aklıma geldi, fikir verebilir belki. https://youtu.be/xEPoeVdxzzU

beyzathemoc1

https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/98325-yangin-cantasi

Örnek afet çantası içeriği çok araştırarak hazırladım bende hepsi var

orhdoner

Rica ederim 🙏❤️ Evet özellikle geçen gün olan depremden sonra korkmaya başladık iyice haklısınız. Ben de evde hissetmedim yavrularım da oynuyordu ben de bilemedim sizin dediğiniz gibi hissediyorlar diye biliyorum. Allah korusun büyük sarsıntıda mı tepki veriyorlar acaba diye düşünmedim değil açıkçası ben de gene de bilemedim. Allah hepimizi korusun büyük afetlerden böyle şeyler göstermesin iyi günler görelim hep beraber inşallah ❤️🙏 @gimlihanim

orhdoner

Rica ederim ben de teşekkür ederim 🙏❤️ Herşey evlatlarımızın iyiliği için Allah onları kullanmaya gerek bıraktırmaz inşallah iyi günlerde kullanılır 🙏 @lavinia17

Warriorsans

Bende bunu düşünüyorum sanırım direk tasmasını alıp şansı da kucağıma alıp çıkarım. Box a sokmaya çalışsam olacak iş değil. Tabi bir çanta da hazırlamak lazım konserve mama ve küçük boy kuru mama koyulabilir. Umarım asla yaşamayız böyle bir şey 😔

duman_cat_world

Merhaba güzel bir konuya değinmişsiniz. Biz de Bursa’dayız kırmızı bölge deprem haritasında. Ben henüz çanta falan hazırlamadım ancak hazırlayacağım ve boxımız girişte bulunuyor acil bir durum olursa diye,teşekkürler güzel başlık olmus☺️

@orhdoner yani enkaz altında kalıp ölmesindense kaçması daha iyidir. O korkuyla birkaç gün saklanır, siz de kendinizi toparlamış biraz biraz şoku atmış olursunuz. Sonra elbet bulunur, evinin yakınlarında sizi aramaya başlar zaten. Hiçbir şey olmasa bile yaşama şansı olur...ay düşününce kötü oldum. Ya evde olmazsak bir de? Umarım kimse yaşamaz böyle bir şey:(

beyzathemoc1

Bize komşu bi şehirde deprem oldu 5-6 şiddetinde ve bizim ev de sallandı ama bizim tembeller uykularından irkilmedi bile horul horul uyumaya devam ettiler
Antalya yangınında çok korktum ben ne kadar ayrı ayrı da olsak ordan kundaklama vs olur diye çok korktum hazırladım hepimizin olması lazım şakaya gelmez bu iş