Sokakta Canlar Telef Oluyor

Baliminannesii

Mahallemizde bir dişi kedi var sürekli doğuruyor yavrular telef oluyor bu soğukta. Artık hallerine oturup ağlıyorum elimden bişey gelmiyor hepsi birbirinden güzel yavrular. Vicdanım hiç rahat etmiyor onları bu soğukta sokakta bırakmaya. Yuvaya koyuyorum girmek istemiyorlar. Anneleri çok ilgisiz. Sizin de böyle çaresiz hissettiğiniz oluyor mu? Bu duyguyla başa çıkamıyorum çok üzülüyorum. Arabaların üstüne yatıyolar bazen ısınmak için. Aslında devletin sokak hayvanları için bişeyler yapması gerekmez mi. Her belediyenin sokaktaki en azından dişi kedileri kısırlaştırmayı hedeflemesi, büyük barınaklar inşa edip onlara sıcak bir ortam sağlayıp mama vermeleri gerekmez mi? Bu hayvanların durumu 3-5 gönüllüyle düzelmez :(Çok üzülüyorum çok yıpranıyorum

21 CEVAP

Keyfimbilir

Sizi çok iyi anlıyoruz aynı hisler içindeyiz. Yetemediğimiz yardımcı olamadığımız bu hayvanların hali bizi dert sahibi yaptı :( Dişi kediyi kısırlaştırmaya çalışın bir şekilde, ya size taksit vs güzellik yapabilecek bir veterinerde ya da belediyede artık bilemiyorum. Bu yavruların halini gördükçe çok yıpranırsınız. Her ilçede sokaktaki hayvanlar için kısırlaştırmaya götürebileceğimiz devletin karşıladığı veteriner olmalı çok mu zor aklım almıyor. Zenginleri iyice zengin ettik, bizim gibiler borçla hayvanlara yetmeye çalışıyor.

AhsenAise

Sokagimizda iki anne kedi var sürekli uruyorlar ve yavrular ya köpekler tarafından boğuluyor yahut araç altında kalıyor
Koskoca Adana'da sadece Seyhan belediyesi kisirlastirma yapıyor sokak canlarına onların da günlük 10 ameliyat kapasitesi var ,aylar sonrası bile dolu olduğu için randevu alamıyorum, işimi pamdemi nedeniyle kaybettim eşimin verdiği harclikla da ancak onlara mama ,ciğer , vitamin alabiliyorum,birde evde minnosumuz var yetişemiyorum,evim müstakil olduğu için merdiven dairesine b*m den aldığım plastik kasalara battaniye ,eski kıyafetler koyup barinmalarini sağlıyoruz,ama sadece 5/6 kedi ,sayı artınca kavga ediyorlar,anlasanlar birlikte kalıyor ,evet belediyeler kisirlastirma yapmalı ki bu çocuklar sürekli ureyip telef olmasınlar ,bizlerin de imkanları bir noktaya kadar

Baliminannesii

Keşke öyle bir durumum olsa. Mama paralarını zor biriktiriyorum :( Belediye zaten bakmıyor aradım daha önce. Mahalledeki herkes bizim gibi düşünse duyarlı olsa. 10 tl toplayarak halledilir ama beslediğim halde bile ters ters bakanlar oluyor. Kulubeyi bile evlerinin önüne istemeyen oluyor. Rabbim güç kuvvet versin bu hayvanlara. Resmen kendi hallerine bırakıldılar. İnsanlar bi kap mama verirse yiyorlar. Oysaki hepimiz sorumluyuz onlardan. Ama kimse üstüne alınmıyor :(

teddybal

Koliyle yaptığım kedi evleri çöp olmuştu yerinde bile bulamadım çoğu zaman, şimdi bu evi buldum YouTube'da şimdiye kadar gördüğüm en mantıklı bu videodaki ev oldu, bunlardan yapıp koyacağım aşağıya. Bu arada anneyi ilk fırsatta yakalayıp kısırlaştırsanız çok iyi olur yoksa böyle devam eder, sokak hayvanları için yardımcı olan bir veteriner soruşturup bulabilirsiniz. Çok haklısınız düşündükçe yetersizlik duygusu sarıyor zihni, iyi ve yardımsever insanların çok kazanıp iyi yerlere geldiği bir dünya dileğiyle..

teddybal

Bahsettiğim kedi evi linki

https://youtu.be/J144zsrmbBw

Baliminannesii

@teddybal o sayfayı takip ediyorum ama cevap vermiyorlar. Maddi destek gelmediği için yardım edemiyorlar pek. Amasya bu konuda çok çaresiz. Derneğin bile gücü yetmiyor ama yine de çok teşekkür ederim destekleriniz için 🙏

Baliminannesii

Kafamızı çevirip boşveremiyoruz. Allaha şükür vicdan sahibi insanlarız ama gerçekten çok yıpranıyoruz. Bu soğukta aç susuz, korku içinde yaşayan binlerce yavru var. Yardım edemediğimiz değil yardım ettiğimiz noktalara odaklanmak istiyorum. Her gün birçok kedi doyuruyorum ama yine de yetemiyoruz. Allahım bu dilsiz kullara yardım etsin 🥺

teddybal

Bu evin içine bir battaniye (metrelerle polar battaniyeler satıyorlar onları alıp kesip iclerine birkaç kat yapıp koyabiliriz), bir de ağırlık yapsın uçmasin diye kenarına köşesine bir ağırlık koymak lazım.

orhdoner

Merhaba aynı şeyleri yaşıyoruz çok diye sokağımdaki dişi kedileri kısırlaştırdım hepsi telef oluyor diye keşke belediye daha güzel çalışsa da daha güzel ve ferah yaşasalar herşey daha iyi olsa Allah razı olsun sizden 🙏

Baliminannesii

Yurdışından gelen bir tanıdığımız "burda kedileri köpekleri sokakta görünce şaşırıyorum üzülüyorum bizim orda pek yok böyle" demişti. Böylesi bir vicdani yükün altında bırakılmamız çok üzücü. Hepsine yetemiyoruz. Toplanan vergilerin bir kısmı da bu canların yaşam şartlarını iyileştirmeye ayrılsa ne güzel olurdu

teddybal

https://www.instagram.com/amasyahayvankoruma/?hl=tr
Böyle bir hesap buldum (profilinizde Amasya yazıyordu diye), bir mesaj atıp anne kedinin kısırlaştırması için fikir alabilirsiniz, ücretsiz kısırlaştırma yapılabilecek nereler var bilirler bence, olmadı bir yol gösterirler. Umarım hallolur, belki yavrular da sahiplendirilir.🙏

Miscatt

Merhaba
Bende çok üzülüyorum bu canlara her sokakta en az 10-15 kedi yavrularıyla beraber. Yani basım yetişeceğiz bende bilmiyorum. Hele ki o yavrulara ayrı üzülüyorum barınakların durumu zaten belli içler acısı. Allah hepsine yardım etsin🤲🏻🤲🏻 Soğuk havalarda ilk aklıma gelen bu canlar oluyor 🙏🏻🙏🏻

blue_hpood

maalesef yıpranımınız kimseye faydası yok. yapabileceğinizin en iyisini yapın ve yolunuza devam edin. dünya böyle maalesef. o anne kediyi de sahiplendirebilirsiniz.

Aliye87

Ah ki ne ah... Kocaman bir üç nokta... :(

Ne dense az... Kelimeler kifayetsiz...

Warriorsans

Bende aynı duygulardayım 😔 bizim kapımızdaki kedi doğurur doğurmaz tekrar hamile kaliyor şuan küçük yavruları var ama karnı burnunda hamile 😢 keşke kısırlaştırabilsem en azından çevremdekileri..