Parazit İçin 3 Ayda Bir Aşı Yerine Kontil (Parazit.kurt) Adında Bebek Şurubu Versek Olurmu ?

cansu
cansu

3221 Puan

sonuçta o şurupta parazitler için 15 günde bir 2cc verildiğini bu işlemin 3 kez tekrarlandığını duydum almanya da yaşayan kedi bakımından iyi anlayan bir bayan arkadaşımdan öğrendim, ayrıca yurt dışında kedilere 3 ayda değilde 6 ayda bir parazit yılda 1 değilde 3 yıl arayla yıllık aşılarının yapıldığını biliyormuydunuz. pire damlalarıda hayvanlarınıza sırf zehir görevi görüyor bunun yerine de limonlu su uyglanınca aynı pire kovma işlemini gerçekleştiriyor ve zarasız..

11 CEVAP

Burada lütfen ilaç reçete etmeyin.
Çünkü sizin hayvanınız için doğru olan ilaç bir başka hayvan için doğru olmayabilir!
Örnek olarak soru cevap içersinde yavru hayvanlar için 0.5 cc kontil tavsiye edilmiş.
yavru kedi dediğiniz zaman 150 gr yavrudan 2-2,5 kg ağırlığında yavru kedi olabilir. Şimdi her ikisine verilecek miktar aynı olabilir mi?
Kontil dediğiniz zaman pyrantel poamat etken madde içeren ticari preprattan bahsediyorsunuz. Vademecuma baktığımda 5 ml sinde 250mg etken madde içeren süspansiyonu olduğu gibi 250 mg etken madde içeren tablet formu olduğunu da görüyorum.
Süspansiyon bulamadım her ikisi de aynı diye tablet içiren olursa ne olacak?
Bu yüzden lütfen kafanıza göre ilaç tavsiye etmeyin.
Şimdi aklınıza takılan bir kaç noktaya açıklık getirmek lazım. Çünkü bu konular pek çok kişinin aklına takıldığını biliyorum.
Aşı programları ülkeden ülkeye hatta bölgeden bölgeye değişir. Eğer bir hastalık çok sık görülüyorsa; eğer hastalığı yapan etkeninin hastalık yapma gücü fazlaysa ( virülensi) aşı programı buna göre ayarlanmalıdır.
Çünkü aşı yapıldığı zaman vücudun savunma sistemi tarafından bağışıklık maddeleri(antikor) ve bağışıklık hücreleri (b lenfositler)oluşur.
Bu hücrelerin ve bağışıklık maddelerinin yaşam süreleri vardır. ( her hastalığa özel olarak)
Buna uygun olarak aşıları tekrar ederek hayvanınızda yeterli miktarda antikor ve/veya b lenfosit hücresi olmasını isteriz.
Hatta daha önce hiç bağışıklığı olmayan hayvanlarda (yavru hayvanlarda örnek olarak) yetişkin hayvanlardan farklı aşı programı oluşturulur. Burada amaç koruyucu düzeyde antikor oluşturmak ve bunun devamını sağlamaktır.
Konuyla ilgilenenler için daha detaylı bilgi Khan Academy immunoloji derslerinde herkese açık olarak yayınlanıyor ve türkçe desteği ile mevcut.
Bu yüzden yurt dışında aşılar başka türlü yapılıyormuş ülkemizde başka türlü yapılıyormuş diyerek insanların aklını karıştırmayın lütfen.
Burada yazdıklarınıza inanıp köpeğini aşısız bırakıp ülkemizde çok büyük sorun olan kanlı ishal ya da başka deyişle parvo viral enteritten köpeğini kaybedenler olsa hem köpeğe hem sahibine yazık. Eminim buna neden olsanız siz de üzülürsünüz.
Zaten eğer hayvanınız varsa mutlaka bir veteriner hekiminiz olsun ve reçetesiz ilaç kullanmayın.

Ayda
Ayda

5

İnsan ilaç sanayi için köpek, fare gibi memelilerin kullanıldığını biliyoruz.
Andazol, Sitraks ve daha bir çok ilacın doğru şekilde ve doğru yerde kullanıldığında işe yaradığını biliyoruz.
Evcil hayvan meselesinin bir sektör olduğunu, üzerinden özellikle başta ilaç sanayi olmaz üzere ciddi para kazanıldığını biliyoruz.
İnsan sağlığında da tıpkı hayvanlarda olduğu gibi ehliyeti olmayan kişilerden ilaç alınmaması, önerilerin denenmemesi gerektiğinin de bilincindeyiz.
Tüm bunların sonucunda kesinlik kazanan bilgileri paylaşmanın hiç bir sakıncası olmadığı tam tersine sokak hayvanları için hayati önem taşıdığını söylemek mümkün. Küçük bir dozla yok alacak parazit müdahale edilmezse bir hayvan öldürebilir. Küçük bir soğuk algınlığı özellikle minik bir hayvan için 24 saat içinde ölümcül olabilir.


Bir veterinerden burada iyi niyetle verilen tüm önerilerin üstünü çizilmesini değil. Elbette mesleki bir uslupta doğru ölçekleri ve hayat kurtaran basit bir kaç örneği vermesini hadi bundan da çekiniyorsa en azından sadece internet bunun yeri değil demesini bu ilaçlara top yekün tıbbı ve zorlama bir dille karşı çıkmamasını beklerdim.


Bu tavırla bir veteriner gibi değil, ilaç sanayinin hizmetlisi gibi durulur. Hassas bir zemin...


Yaşım kadar hayvan bakıyorum sevgili üyeler. Türkiye'de hemen tüm fakülteden saygın öğretim görevlilerinin bazıları ise şahsen tanırım. Veteriner çok tanıdığım var. Hepsinin en güçlü yanları nedir az çok bilirim. Kimi iyi operatördür, kimi iyi tanı koyar. Hepsi her konuda mükemmel değildir. Hata yapan çoktur. İyileri ise çok ender. Elmas kadar değerlidir mesleğinde iyi veteriner hekim benim için.


İnsan sağlığı için kullanılan ilaçların bazıları (özellikle köpeklerde) petlerde işe yaramaktadır. Ancak sizlere önerim sağlık durumunu detaylı anlatıp ölçeklendirme için mutlaka bir veterinere başvurmanız.


Petinizin veterineri sokakta bulduğunuz bir hayvana yardım ediyorsanız bunu memnuniyetle yapacaktır. Sizin kediniz köpeğiniz yoksa yani veterineriniz yoksa tanıdığınız pet sahipi bir arkadaşınızdan veterinerine danışmasını rica edin.


Sokak hayvanları için bu küçük ama hayat kurtaran bilgileri vermekten çekinen tüm veterinerlerden uzak durun.


Eminim buradaki veteriner hekim de kliniğinde karşı karşıya geldiğinizde size yardımcı olur. Muhtemelen internet ortamı onu rahatsız etmiştir. Saygılar

Ülkemizde hayvanlarin malesef hicbir degeri yok. Sokak kedilerine yemek veriyordum. Gecenlerde hepsi birden zehirlenmis bulundu. Birkac kedi kalmis. Onlara kuru mama vermeye devam ediyorum- Fakat hicbirini veterinere götürmedim. Zaten yemek koydugum yerden yemek yiyip gidiyorlar- Biri sadece bazen evin önünde duruyor. Gecenlerde solucan kustugunu gördüm- Bugün veterinere gittim- Önerilen ilac pirazikuantel iceriyor ve kutusu 95 tl. Bütün yemek yemeye ve ayni kaptan su icen kedilere ayni anda vermem gerek. Ben de sadece 10 adet aldim. Benim endisem aslinda echinococcus granulosus denen bir parazitse bu bizde kist hidatik yaratabilir diye tedavi etmek istemem. Kedileri beslemesem mi diye düsündüm ama ac olarak geliyorlar ve onlarin ölmesini istemiyorum. Bu nedenele bu sayfada insan icin kullanilabilen mali degeri daha az olan bir ilacin ör kontil, andazol vb.. kedi ve köpekler icin ne dozda kullanilabilecegini hekim arkadaslarimizdan ögrenmek isterdim. En azindan sokak hayvanlarina yardim etmis olurlar. yoksa hem parazitli hem de ac olarak sokaklarda dolasmaya devam edecekler-

cansu
cansu

3221

evet daha sonradan ülkeden ülkeye aşı programının değiştiğini öğrendim bu kısımda haklısınız. elbette bir veteriner hekimimiz var ben burda kedilerden bahsettim köpek ile kedinin aşı takvimi bir tutulamaz bu mantık dışıdır, sürekli evde vakit geçirip, yaşayan bir kedi ile wc ihtiyacını gidermek ve/veya gezdirmek için dışarı çıkan bir köpek mutlaka iç dış parazitleri aksatılmadan yapılmalıdır. teyzemin kedisi 17 yaşında ve ömründe yıllık aşıları iç dış parazitleri sadece 1 kez uygulandı bu yaşına kadar çok sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmekte. arada bir sadece apartmanda geziyor cok nadir.her kedinin bağışıklık sistemi aynı olmayabilir yinede hak veririm konu detaylı açılsaydı elbet bilgi verirdim burada gayet bilinçli arkadaşlarımız var.. ''burada yazdıklarınıza inanıp'' demişsiniz yanlış bilgi vermiyorum ama KÖPEK SAHİPLERİ bu yazdıklarımı uygulamasın elbette ve dikkatinizi çekerim kontil şurup hakkında bilgi almak istedim duydum ama uygulamadım sonuçta bende burada diğer arkadaşlarım gibi bilgi almak birşeyleri öğrenebilmek için soru sordum, pire damlası yerine limonlu su olayında kararlıyım kendi kedime de uyguladım kesin sonuç aldım dış parazit (kediler için) aşısının limonlu sudan kat ve kat daha zararlı olduğunun bilincindeyim bunun aksinin doğruluğunu bana ispatlayamazsınız ve bu bilgiyi diğer üyeler ile paylaşmak istedim. iyi günler

Arkadaşlar yanlış bilgilendirme yapmayalım isterseniz .Avrupa'nın bir çok ülkesinde ve Amerika'da iç parazit aşıları 2 ayda bir yapılıyor. Kontil-sitraks gibi insan sağlığında kullanılan ilaçların etken maddesine bakın isterseniz ve ona göre tavsiye edin!!! Dış parazit damlalarının etki mekanizması deri altı yağ dokuda ilaç dağılım gösterir.Pire-Kene-Bit gelmesini hiç bir şey engellemez. Sadece bu ilacın sayesinde petinizi ısıran parazitler felç olarak ölürler. Her ilaç uygun dozda kullanılmadığında zehir etkisi gösterebilir. Yani o bu şu demek yanlış bir durum. Ve bu tarz bilgileri lütfen o arkadaşım bu arkadaşım şöyle yaptı sizde yapın tarzında yaymayın. Her daim hekiminize danışın.

gunceyasar
gunceyasar

877

ilk iç parazit uygulaması 3 gün boyunca kontil kullanıp aşı yaptırarak olursa daha sağlıklı olur. onun dışında da 2 ayda bir 3 gün yavru ise 0.5 cc veriliyor. Ben öyle yapıyorum.

teto333
teto333

169

İlaca karşı çıkanlar veterinerlerdir ..olaya tamamen duygusal baktıkları için işlerine gelmiyor

cansu
cansu

3221

2 yaşındaki patim kesinlikle içmiyor ama 4 aylık bir oğlum var o içer diye düşünüyorum. 3 gün arka arkaya verilecek o zaman faydasını görüyor musunuz peki ?

bu tür bilgilerin internette paylasilmasini da sokak hayvanlari icin cok faydali buluyorum

cansu
cansu

3221

şimdi bizim oğlan ilk iç parazit aşısını 1 ay önce oldu şurubu hiç kullanmadım 1 ay sonra sizin dediğiniz şekilde başlasam bir sorun olmaz sanırım ?

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 117972 Görüntüleme
  • 11 Cevap
  • 5 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 38296 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR