Kedilerde Lysine Kullanımı

teddybal

Merhaba, üç gündür kedilerime BioFeline Immune-C tablet kullanıyorum, günlük birer tablet verdim hepsine, annem bunu verdiğinden beri çok uyuyorlar ne verdiğine emin misin filan diyince genel olarak lizin'li takviyelerin kullanıcı yorumlarına bakmak istedim ve şöyle 2 yorum gördüm (görsellere ekliyorum), nette ise lizinle ilgili kötü bir bilgiye rastlamadım, lizin koronalı ise kediye zarar veriyor diyordu yorum. Bu arada uyandıklarında hepsi oyun oynuyor koşuyor zıplıyor, istahlari da iyi, sadece takviye kullanımının 2.3.günü hepsinde uyuma süresi arttı. Yarın sabah veterineri de arayıp danışacağım zaten hergün vermek doğru mu onu da bilmiyorum, sizler ne düşünüyorsunuz, önceden kullanan bilen hekimine soran oldu mu?

23 CEVAP

teddybal

Kedilerin çoğu corona taşıyıcı ama bir immün yetmezlik durumunda semptom veriyor diye biliyorum, bu kadar sık kullanılan bir takviyede (ki bazı markalar mamalarda da kullanıyor) herkes nasıl emin olabiliyor ki kedisinde corona olmadığından ve böyle rahat satışı yapılıyor hiçbir uyarısız. Acaba çok düşük dozlarda mı lizin vardır bu takviyelerde, bir denetimi var mıdır ki bunların?

teddybal

Okumak isteyenler için bulduklarimi bırakıyorum
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4647294/

Palyaco

Bio aktivenin bende onu veriyordum lzin takviyesi kotu yapti bıraktım hemen 12 saat uyuyan kedim 18 saate çıktı bende biraktim

Poncimin

@teddybal

"Lizin herpes ve üst solunum yolları virüslerinin çoğalmak için kullandıkları arjinin'in yerine geçerek çoğalmalarını engelliyor. Fakat FIP'li kedilere, koronavirüse maruz kalanlara ve FIP geliştirme riski taşıyanlara asla L-lizin verilmemeli. Fip tedavisinde arjinin bağışıklık için çok büyük önem taşıyor, bu yüzden lizin'in arjinini baskılamaması için lizini bırakmak gerekiyor. Arjinin de içeren bir tedaviye başlamak gerekiyor. Lizin, argininin vücutta alınmasını engelliyor."

Kısaca böyle denilmiş. Lizin'in fip tedavisinde bir katkısı olmadığı söyleniyor. Benzer şekilde corona için de verilmemesi gerek yazılmış. Ayrıca bir başka kaynakta da Lizin'in üst solunum yolu enfeksiyonu için ise de işe yaradağının şüpheli olduğu, kesin bir etkisinin olmadığı söyleniyor:

"Birkaç yıldır lizinin (250-500 mg/kedi q12h PO) FHV-1 enfeksiyonunun akut ve kronik fazlarına karşı aktiviteye sahip olduğu düşünülüyordu. Bununla birlikte, yakın tarihli iki çalışma, barınak kedileri gruplarında lizinin üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkinliğini gösteremedi. Bu çalışmalardan birinde, lizin tedavisi, klinik belirtilerin kötüleşmesi ve orofaringeal ve konjonktiva mukoza örneklerinde FHV-1 viral DNA'nın artan tespiti ile ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, FVH-1'i tedavi etmek için lizin kullanımı yeniden gözden geçirilmelidir."

https://www.veterinarypracticenews.com/lysine-for-fhv-researchers-say-dont-bother/

Yani benim de kafam karıştı biraz ve merak ettim bu konuyu. Veterinerine soracağım demişsiniz sordunuz mu, konu hakkında bir şey dedi mi? Elimde Vets Plus Bağışıklık Güçlendirici Tablet var (BioFeline Immune ile aynı içerik), şuana kadar açmamıştım. Kış geldiği ve soğuklar bastırmaya başladığı için sokakta baktığım bazı kedi-köpeklerin mamalarına kırıp birkaç tane vermiştim. Faydası olacağını düşündüğüm için. Orijen kullanıyorum, sürekli değil de 1-2 haftada bir kedime de vermeyi düşünmüştüm, bağışıklığı güçlü kalsın diye (henüz vermedim). Özellikle sokak canlarının koronavirüse yakalanma riski de biraz daha fazla, lizinin bir zararı olur mu ki? Pek zararı olacağını düşünmemiştim ama emin de olamadım şimdi. Gerçi lizin miktarı 15 mg mı neydi, miktarı da fazla gelmedi ama sorayım dedim. Veterineriniz bir şey dedi mi? Veteriner kontrolünde mi verilmeli bu tarz takviyeler?

Warriorsans

Kedim hastayken veterinerimiz lysin takviyesi vermişti, sokaktan geldiği için büyük ihtimalle corona pozitifti. Hiç böyle bir konu için bizi uyarmadı. Kedimde herhangi bir yan etki de yapmadı sanırım

orhdoner

Merhaba ben de daha önce sokaktaki canlarıma kullanmıştım takviye bir sıkıntı olmadı iyileşme sağladı 🙏🥰

Lavinia17

2 gün önce sordum veteriner hekimimiz kullanabilirsiniz içeriği iyi dedi.
ben bir gün veriyorum bir gün vermiyorum :)
zaten kedimi sokaktan sahiplendim corona pozitiftir büyük ihtimalle ilk sahiplendiğim zaman böyle bir şeyi duyup hekime teyit ettirmiştim evet sokaktaki kediler öyle demişti.

Anonymus297519

Ben vetriline lizin kullanıyorum bir sorun yaşamadım veterinerim vermişti 💁🏻‍♀️

Poncimin

@teddybal

Teşekkürler,
Ben de merak ettim bu konuyu. Kesin bir bilgi sahibi değilim ama okuduklarım ister istemez etkiliyor tabi. Ben de bitene kadar kullanacağım bir şekilde ama tam bilgi sahibi olmadan tekrar almam büyük ihtimal. Böyle bir konu açtığınız için de ayrıca teşekkürler, önceden bilmiyordum en azından biraz da olsa bilgilenmiş olduk. Konu ile alakalı güncel bir bilgi bulursam buradan yazarım tekrardan :)

teddybal

@warriorsans yorum için teşekkür ediyorum 🙏

duman_cat_world

Merhaba her gün biraz fazla geldi bana da haftada iki kez verilebilir. Ayrıca birebir aynı içerikli daha ucuz vets plus bağışıklık güçlendirici tablet var bakabilirsiniz,iyi akşamlar☺️🙏

teddybal

@duman_cat_world aslında önceki sorumda 15 gün aralıksız kullanmak lazım işe yaraması için sonra haftada bir demiştiniz ( https://sosyal.petlebi.com/soru-cevap/106598-biofeline-immune-c-kullanimi ) ben de içerik de masum gelince öyle kullanayım dedim de şimdi hiç kullanmamayı bile düşünüyorum :) Teşekkürler ama marka değiştirmem bunu aldım artık lizin sıkıntı mı onu anlamaya çalışıyorum bulduğum yazılar da kafamı karıştırdı. Bakalım bizim vet. ne dicek

Gimlihanim

Lizin konusunu bilmiyorum. Yorum yapamam. Ama siz konu açınca çok merak ettim açıkcası. Güzel bir soru olmuş. Takip edeceğim 😊

Takviyeler konusunda veterinerimize 3 günde bir veriyoruz immune c tabletleri diyince, kullanmak istiyorsanız en az iki hafta düzenli kullanın yoksa bir yararını göremezsiniz demişti. Belirtmek istedim 😊