Köpeğimin Poposu Acıyor Ve Yan Yürüyor, Sebebi Nedir?

Pavlov

Köpeğim cumartesi makine tıraşı (kıtıkları olduğu için mecburen) oldu. Tıraştan sonra kaşınmaya ve özellikle poposuyla ilgili rahatsızlık yaşamaya başladı. İlk gece hiç uyuyamadı. Sık sık ağlıyor ve zaman zaman da titriyor. Pazartesi veterinere götürdüğümde antibiyotik yaptı ve geçer dedi. Ancak geçmedi. Kendini kasıyor. Poposu acıyor ve kakasını yapmakta zorlanıyor. Özellikle kakası gelmeye başladığında huysuzlanıyor ağlıyor poposunu yalamaya, ısırmaya çalışıyor. Ayrıca yan yan yürüyor. Bağırsaklarıyla ilgili de sorun olabilir. Bugün tekrar veterinere götürdüm ve hiçbir şey yapmayıp tıraş kaynaklı olduğunu ve 1-2 güne geçeceğini söyledi. Muayene dahi etmedi. Açıkçası durumun tıraş kaynaklı olduğunu düşünmüyor ve endişeleniyorum. Daha önce böyle bir durum yaşayan var mı? Ne yapmalıyım. Köpeğim hiç rahat değil…

2 CEVAP

Kıyamam ona zeytinyağı sürseniz poposuna belki rahatlatır aynı zamanda içiredebilirsiniz zeytinyağını daha rahat yapar kakasını. Bir tatlı kaşığı kadar

zibityus

tıraş kaynaklı muhtemelen fakat fizikselden çok psikolojik olarak etkilenmiştir. hem tüylerin gitmesiniz yarattığı fiziksel acı, koku, kaşıntı, gibi durumlar hem de tıraş olurken ne olduğunu anlayamadığı için zorla hayvanı tutup tıraş ettilerse ya da makinadan korktuysa vs gibi durumlar psikolojik olarak aşırı bir stres yaratmış olabilir köpekte. bu durumda da mümkün olduğunca fazla enerji atmasını sağlamak iyi gelebilir yani antrenmanı artırmak lazım, bol bol oyun oynamak yormak lazım köpeği. evin içinde tasma takıp dışarda yürüyor gibi yürüyebilirsiniz. hem dikkati stres veren şeylerden dağılmış hem de yorulur. bir de köpeğe sürekli ilgi göstermek, sevmek için dokunmak, öpmek vs ödül maması vermek bunlar da köpeğe stres yükler. son olarak, bir sorun var fakat siz bunu köpeğe hissettirmemelisiniz, müdahale etmenizi gerektiren bir durum olmadıkça köpeği kendi halinde fakat güvende hissedeceği bir odada bırakmanız en doğrusu olacaktır. dediğim gibi eğer kendini aşırı derece takıntılı halde kaşıyorsa tasma takın evde turlayın oyun oynayın o şekilde dikkatini dağıtabilirsiniz. hepsinden önemli olarak, kral köpek ailesi nin canlı yayınları var soru cevap yapıyorlar orada sorunuzu sormanızı öneririm. ben de onlardan edindiğim bilgileri paylaşıyorum