Bütçesi Kısıtlı Olanlar İçin Kedi Besleme Yolları

dilanbulent

Son zamlardan sonra benim gibi bütçesi zaten kısıtlı olanlar için Proplan, ND gibi mamalar hayal oldu maalesef. Bu başlık altında kedilerimizi en iyi nasıl besleyebileceğimiz hakkında önerilerde bulunabiliriz bence.

Mesela hangi uygun fiyatlı mamaları önerirsiniz? Kedileriniz için evde hangi besinleri veriyorsunuz? Kediniz için evde yaş mama yapıyorsanız tarifi nedir?
Pahalı mamalar alamasak bile herkes eminim hayvanına en iyi şekilde bakmaya çalışıyordur.

Bütçesi kısıtlı olan kedi-köpek sahiplerini bu başlığın altına bekliyorum.

18 CEVAP

diablerose

butceniz kisitliysa

  1. tavsiyem yas mama verme sıklığını azaltmaniz. hafta bir veriosaniz 10 gunde 1 verin.

  2. tavsiyem ödül mama vermek yerine daha cok oyun oynayip eglendirmek.

  3. tavsiyem mamayi kocaman buyuk boyda almak, 15 kilo falan.

  4. tavsiyem ic dis paraziti 2 ayda 1 yaptiriosan 3 ayda 1 yaptirmak

  5. tavsiyem suan t r e nd y olda kacirilmicak indirimler var. 15 kilo royal canini 677 liraya aldim, o derece.

  6. tavsiyem kum kabini hepten döküp temizleme islemini ayda 1 yapiosan 40 gunde 1 yapmak

  7. tavsiyem sigarayi alkolü azaltmak/birakmak, sigaraya vercegin parayi kediye harcamak

  8. tavsiyem butceni ayarlarken oncelikleri dogru belirlemek. ben ogrenciyken kalemim varken gidip de yenisini almazdim, yokluk edebiyati yapan arkadaslarimsa kac yildir ayni kalemi kullandigim konusunda beni elestirirdi. ayrani olmayan insanlarin tahti revanla sicmaya gittigine cok şahit oldum yani

dilanbulent

Benim kedim kuru mama ve yaş mama haricinde hiçbir şey yemediği için çok zorlanıyorum iyi besleme konusunda. Mesela insanlar ev yapımı yoğurt, haşlanmış yumurta falan veriyorlar kedilerine. Ama bizimkisi asla yanına bile yanaşmıyor. Sadece kuru ve yaş mama.

Bildiğim kadarıyla kedilerimize ev yapımı yoğurt verilebilirmiş, çok da sağlıklıymış. Tavsiyem olsun :) Ama benimki yemiyor.

dilanbulent

İnsanların sitem ettiği şey mamalara gelen zam değil. İnsanlar artık geçinememekten şikayetçi.

Zam sadece mamalara mı geliyor sanıyoruz.... Mesela mamalara zam geliyorsa aşılara da zam geliyor. Tek 1 şeyle sınırlı değil bu zam muhabbeti. İnsanlar kendilerine zor bakar oldular, bu dışarıdaki canlara nasıl bakacağız... Çok üzülüyorum çok

dilanbulent

@deniznergis Evet haklısınız. Kimse kedisine köpeğine kötü mama yedirmek istemez herkes en iyisini almak ister ama gerçekten iyi mamaların fiyatları uçmuş durumda ve inanın daha da pahalı olacak. Ben 2 yıl önce 1.5 kilo Proplan'ı 75 liraya almıştım şu an neredeyse tam 2 katına çıkmış durumda 140 lira civarlarında ve bu daha da pahalılaşacak. Gerçekten çok üzülüyorum ama yapacak bir şey yok elimizden bir şey gelmiyor mecburen insanlar uygun fiyatlı mamalara yöneliyor

dilanbulent

@diablerose Evet katıldığım noktalar var. Sigaram alkolüm hiçbir şeyim olmadığı için rahatım o konuda. Fakat inanın bana kaç aydır 10-15 kilo mama almak aklımda fakat bir türlü para denkleştiremedim. 10-15 kilo mamalar elbette daha avantajlı oluyor fakat öyle bir haldeyiz ki insanlar birikim yapamaz hale geldiler maalesef...

Palyaco

Uygun fiyatlı mystic ve evde ciğer tavuk haşlayıp vermek

Pollythelilly

Ben de mama arayışındayım.Kısırlaştırdıktan sonra uygun fiyatlı olarak golosi almayı düşünüyorum ancak içeriği nasıl bilmiyorum.Kullanlar yardımcı olursa sevinirim.
Yaş mama olarak konserveleri evde hazırlayamadığım zaman veriyorum.Onun yerine haftalık dönüşümlü olarak et tavuk balık hindi haşlayıp veriyorum.Yediği için şanslıyım sanırım.Yoğurt yumurta da veriyorum.

Lils

@Pollythelily Golosi hayvansal ürün miktarı çok düşük ve -et ve et ürünleri- şeklinde içeriği o yüzden tavsiye etmem. Mystic, prochoice daha iyidir bence

Halleythecat

Ben de mystic ve prochoice arasında kalmıştım. Prochoice i tercih ettim. Tahıl oranı düşüktü ve kedime tavuklu mamalar pek iyi gelmiyor. Prochoice de tavuksuz mama çeşitliliği daha fazlaydı.
Tavuğu seviyorsa haşlayıp verebilirsiniz. Arada yumurta, baharatsız haşlanmış et, yoğurt, tuzsuz peynir veriyorum. Yaş mama olarak da petlebi sağ olsun sipariş ettiğim mama ve malt yanında baya bi yaş mama geldi onlarla idare edeceğiz bir süre. Her şey miniklerimiz için lakin bizim bile kaliteli taze gıdaya ulaşımımız gittikçe zorlaşırken mecbur kedilerde ucuz mamaya yöneldik. Umarım kedinize iyi gelen uygun fiyatlı mamayı bulabilirsiniz

duman_cat_world

Uygun fiyatlı bi mama kullanılıyorsa yaş mama, haşlama et,tavuk,balık, yoğurt, yumurta, kefir vb takviyeler mutlaka yapılmalı. Bunlar yapılırsa Allah’ın izniyle kediniz tonton ve sağlıklı olacaktır😍💞

Bir önerim yok ben üzülüp kendinizi suçlu hissetmeyin demeye geldim 🙏 inanın hepimiz düşünüyoruz evlatlarımızın yaşam standartlarını nasıl koruyabiliriz, neler yapabiliriz diye... Burada kızıyorlar ama stok soruları da bu yüzden açılıyor kendimizden kısıp evlatlarımız için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz 🙏 yavrunuz çok şanslı, onu düşünen bir annesi var, sıcacık evinde sevildiği bir ailesi var 🙏 böyle yönlerden bakıp üzülmemeye çalışın 😊 Hepsinin tüyü kadar ömrü olsun inşallah 🧿🙏

deniznergis

malum mama fiyatları çok çıktı .fakat kaş yapayım derken göz çıkarmayalım arkadaşlar ucuz kalitesiz mamalar kullanıp sonrasında mamadan kıstıgımız paraları veterinerlerin cebine kendi ellerimizle koymayalım

Sevvalduman

Çok haklısınız aynı sorunu bende yaşıyorum bazen şuan piyasada uygun fiyatlı içeriği ********** pek fazla yok içlerinde içerik ve fiyat olarak proplan uygun *********dan aldım bende 10 kilo proplan 520 düşmüştü indirim kuponunda gelmişti 50 veya 40 480 veya 470 geldi reflex wishkas gibi mamalar bile 40 lira olmuş neredeyse o yüzden proplanın bu fiyat olması normal bana göre proplan da pahalı ama yapacak bir şey yok

dilanbulent

Ah işte çok yakınıyorum bu konudan. Yaş ve kuru mama hariç asla ağzına hiçbir şey sürmüyor. Hiçbir et ürününü yemez, evde her türlü yaş mamayı yapmayı denedim ağzına dahi sürmez. Ev yapımı mis gibi yoğurt yapıyoruz, mis gibi yumurta haşlıyoruz. Yok yemiyor. Yeterli vitaminleri alamadığı için kaliteli bir kuru mama yemesi lazım ama ona da param yetmiyor. Ne yapacağımı şaşırdım, hayvancağızın ağzına zorla sokacak halim de yok. Allah yardımcım olsun

V od a fon e yanımda uy gula mas ından o hatta olmanıza gerek yok, ilk alışverişinize 300 tlye 100 tl veriyordu ben proplan kitten 10 kilo kuzey p. Den 570 ken 470 e aldım tavsiyedir