Kedim Hamile Ve Ona Uygun Ortam Hazırlamak İstiyorum

iremm66

Arkadaşlar kedim hamile ve ona rahat bir yer hazırlamak istiyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum...

6 CEVAP

buusracikk

Merhabalar, benim de sokakta yaşayan ama eve girip çıkan bir kedim vardı hamileydi evde doğum yaptı şu an yavrularına ben bakıyorum 7 aylık oldular öncelikle şimdiden hayırlı olsun :)) kedilerim hamilelik süresi 45 ila 60 gün arasında değişiyor doğumunun yakın olduğunu anlamak pek mümkün olmuyor ama doğuracağı gün kendini belli ediyorlar. Doğuma saatler kala yeme içmesi kesilir ve kendine evde yer bakmaya başlar benim kedim doğumuna yakın aramaya başlamıştı. Doğumdan hemen önce aynı insanlarda olduğu gibi suyu geliyor sarı renkte kokulu bir sıvı. Ben büyük bir karton kutu alıp içine yastık koymuştum o kutunun içine götürdüm kendisi yattı hemen. Eğer sizi tanıyor ve güveniyorsa yanında olmanızı isteyebilir benim kedim nereye gitsem peşimden geliyordu doğum sırasında siz de yanında olup yardım edebilirsiniz. Mümkün olduğunca müdahele etmeyin kendisi doğurup göbek kordonunu kesiyor sadece doğan yavruyu kurulayıp sıcak bir yere koyabilirsiniz. Doğum yaklaşık 4 5 saat sürmüştü sizin de o civarlarda olur diye düşünüyorum her yavrunun arasında 1 saat vardı. Doğumun tamamen bittiğinden emin olduktan sonra altındaki bezleri ve yastığı alın kan ve su oluyor çünkü. Daha sonra hem anneyi hem yavruları sıcak bir yere alın ve yavruların emmesini sağlayın bu arada anneye de süt yapacak besinler verebilirsiniz yavru kedi maması, haşlanmış tavuk, haşlanmış yumurta vs gibi. Panik yapmayın ve endişelenmeyin kesinlikle sanki kendi evladınızın çocukları doğmuş gibi hissediyorsunuz :)) Allah sağ salim doğmalarını nasip etsin ❤❤

Jeffroshum

Doğuracağı yeri kendisi seçecektir belirlediğiniz yerde doğurması için ısrar etmeyin. doğuma yakın aileden bir kişiye daha yakın davranacaktır ona yardımcı olun yanında durun. doğum sırasında pek bir şey yapmanıza gerek yok ama önlem amaçlı temiz cerrahi eldiven suda kaynatılmış makas eczaneden yaşlılar için olan yatak örtüsü falan alabilirsiniz. Yavru sayısı fazla olunca göbek bağını koparmayı unutabiliyor bazı anneler sonradan fark eder ama dolanır bir şey olur falan diye. Doğumdan sonra yavruların 30 dk içinde süt içtiğine emin olun kan şekerleri düşmesin. Annenin kolay sindirebileceği ve süt yapan şeyler verin 3-4 gün mutlaka yaş mama falan verin. Pet shoptan kedi süt tozu alıp veredebilirsiniz. İlk hafta yavrularından pek ayrılmayacaktır. Günde bazen 1 kere tuvalete gidebilir. Gerçi dışarı da çıkıyormuş ama yinede tuvalet takibi yapmaya özen gösterin ne olur ne olmaz. Olmazsa 1 hafta dışarı çıkmasına izin vermeyin eve kum alın. Şimdiden geçmiş olsun. Allah anneye ve yavrulara sağlıklı uzun ömürler versin.

Jeffroshum

Ay pardon kediniz dışarı çıkmıyormuş üstteki yorumu da okuyunca kafam karıştı kdkkeleksösms

beyzathemoc1

@jeffroshum a harfi harfine katılıyorum bu süreçte mother and baby ya da kitten kuru mamayla besleyin ve booool bol ek gıda verin eğer doğum sonrası kabızlık huzursuzluk karnına dokununca sinirlenme vs olursa hemen veterinere gidin içeride yavru kalmış olabilir ilk anneliğiyse yavrular emerken kavga edince pek müdahale edemez siz yardımcı olun ona ve yavruları sürekli elde tutmayın ek olarak altlarına alt açma bezi tarzı bir şey serin ya da sık sık örtüyü değişin çünkü yavrular oraya işeyecek mikrop kapmasinlar gözü kapanırsa yavruların korkmayın soğumuş çayla silip teramycn sürün inşallah sapasağlam doğar da büyür yavrular sahiplendirirken 1 hafta arayla sahiplendirin ve en az 2 buçuk ay emsinler yavrular gidince de anneyi kısırlaştırırsınız

BusraLuti

Kediniz doğum yapacağı yere kendi seçecektir ama siz yine de sessiz ve karanlık bir köşe ayarlayın orayı beğenebilir. Doğum başlamadan önce suyu geliyor ve aşırı miyavlamaya başlıyor. Doğuma müdahale etmeyin kendi hallediyor. Gece 11 de başlayan doğum sabah 5 de bitmişti. Yavruları silmeyin kendi yalayarak temizliyor zaten. Göbek kordonları bir süre sonra kuruyup düşüyor. Sadece annenin patilerini kuyruğunu doğumdan sonra kontrol edin bizim prenses kordonu ayağına dolamıştı patisi şişmişti. Anneyi bir süre yaş mama, yavru kedi maması ve kedi süt tozu ile besleyin bağışıklığı yükselsin. Anne kedi yavrularını ilk zamanlar yalnız bırakmak istemeyecek bu yüzden mama ve su kabını yanına koyun tuvaletini de yakınlaştırın. Yavrular yeterince anne sütü almadan sahiplendirmeyin. Emzirme süreci bitince kısırlaştırın doğum anına şahit olduktan sonra çiftleştirmeyi asla istemezsiniz.

Marsrellaa

Öncelikle hayırlı olsun kedinize birkaç yer yapın farklı odalarda geniş ve rahat olacak sekilde kediniz kendisi gidecektir doğumdan önce yer bakmaya başlar zaten siz yanına gittiğinizde uzaklasiyorsa lütfen yanında durmayın isterse yanınıza geliyor zaten doğumda kesinlikle müdahale etmeyin büyük bir sorun olmadığı sürece doğumdan sonra temizler güzel rahat bir yer hazırlarsınız kedinize süt tozu ben bio kitten active öneririm çok iyi veya balık tavuk gibi yiyecekler yedirmeniz güzel olacaktır hepsi sağlıklı olsun insallah ben bile heyecanlandım