Hareketsiz Kediye Et Oranı Yüksek Mama Vermek Hata Mı

Tambirmerlot

1,5 yaşında kısır erkek kedim var. oyun saatlerinde ,canı isteyince veya gece kudurmaları falan var ama genel olarak bir kediye göre çok sakin bir kedi. ben sahipleneli 8 ay kadar oldu bana gelmeden önce hep proplan yemiş bana geldikten kısa süre sonra kısırlaştırıp kısır proplandan devam ettim. proplan için eti az kötü mama vs yoğumları okuyunca bozita aldım ama kedimde aşırı kilo yaptı. ben önünden mama almak ismiyorum hep serbest besledim proplanda 4 kilo civarında olan kedim bir anda 4,5 civarına çıktı ve sürekli kilo alıyor. acaba hareketsiz olduğu için mi böyle oldu et içeriği fazla mı geldi? tuvaletinde veya su içmesinde idrarında bir değişiklik yok. bir süre ölçülü mama vereceğim o kesin ama sonrasında proplandan mı devam etmeliyim yoksa bozita mı? bir de böbrek rahatsızlığına yatkın olan kedide fazla et bu riski artırır mı? bilenler cevaplarsa çok seviniim şimdiden teşekkürler..

12 CEVAP

simbakedi

et icerigiyle alakasi yok. etsiz mama bile verseniz olmasi gerekenden fazla yiyorsa kilo alir. siz olculu beslemelisiniz. hangi mama iyi geliyorsa onu kullanin. proplan et icerigi dusuk oldugu icin kotu bir mama degil. kotu bir mama degil zaten. sadece o fiyat bandinda icerik olarak daha iyi mamalar var o yuzden ilk tercihim o yonde oluyor benim. eger proplan iyi geliyorsa proplan kullanin, bozita iyi geliyorsa bozita. sadece olcuyu ayarlamaniz lazim ve kedinize hareketli bir yasam sunmaniz lazim

Gimlihanim

Ölçülü vermeniz gerekir. Bunun et oranı ile falan alakası yok pek. Kediniz fazla yiyorsa elbette kilo alacak. Yemesi gerekenden fazla yerse çok normal bu durum. Proplan da kötü bir mama değil. Uzun vadede önerilen bir mama. Kedinize iyi geliyorsa bence hiç değiştirmeyin.

Warriorsans

Ölçülü beslemek her halükarda en sağlıklısı. Ben kedime 12 saatte 1 20 gr mama veriyorum. Fazlasını yerse kilo alır ki hastalık döneminde kıyamayıp fazla fazla yedirdim 250 gr aldı kısa sürede. Lütfen kedinizin sağlığını düşünüyorsanız öğünlü yada tartarak besleyin

Tambirmerlot

teşekkür ederim dediğim gibi şuan hangi mama olursa olsun artık ölçülü besleyeceğim çünkü kilo da vermesi gereken bir noktaya gidiyor. ama gönlümden geçen sonrasında ne zaman isterse yiyeceği ama fazla da kilo almadan devam edebileceğimiz bir mama.

simbakedi

öyle bir mama maalesef yok. mesela günlük 60g yemesi gerekiyorsa sabah-öğle-akşam verebilirsiniz böylece sanki hiç önünden mama alınmıyormuş gibi olur. sabah-akşam verseniz de fark etmez onlar aç kalmıyor sadece oburluklarından bu kadar yemek yiyor. ben de azaltmaya çalışıyorum kedimin mamasını acana yiyor şu an o kadar doyurucu mama denmesine rağmen 1.5 ayda 5 kilo mama yedi :D bu oburluk yanı başka bir şey değil o yüzden azaltmamız gerekiyor maalesef. benim de gönlüm el vermiyor ama obezitenin açtığı sorunlar kedime çok daha fazla zarar verecek bunu da bildiğim için kısıtlamaya gitmem gerekiyor

Tambirmerlot

hareket konusunda da o istediğinde ancak oyun oynayabiliyoruz yoksa dışarıyı izliyorsa mesala en sevdiği oyuncakla bile dikkatini dağıtsam koşmuyor. en güzel sinekle oynuyor aslında yakalayamasa da acayip koşturuyor peşinden. gördükçe peşine takıldığı için tüm gün hareketli oluyor. biri sinek şeklinde bir oyuncak bulsun artık :d

Palyaco

Proplan glutenli bir mamadir bozita smotach ligh tavsiye ederim kilo sorununa cok iyi kisir kediler icin oranları guzel bozita proplandan daha iyi bir mamadir et içeriği deyil protein yüksek mama zararlıdır hareketsiz kediler icin

Tambirmerlot

maşallah simbaya :) huysuz bir hayvan değil maması boşaldı diye gelip gidip miyavlayıp olay çıkarmıyor zaten sadece kabı boş görünce ben üzülüyorum. bir dönem ölçerek vermiştim dediğiniz gibi haftaiçi mecburen 2 parçada haftasonu 3 parçada şeklinde veriyordum ordan devam edeceğim. teşekkürler

Tambirmerlot

kullandığım bozita indoor mama diğer çeşitlerine de bakayım. teşekkür ederim fazla proteinden korkuttular böbrek hastası olur diye ama taze et içeriğinden sorun olmaz diyorsunuz yani.

Palyaco

Fazla et içeriği sorun olmaz kullandınız mamanin protein orani ideal bir sorun olmaz bozitanin ligh mamasi yag orani 10 onu kullanın

simbakedi

bozitanin diet maması da var onun da içeriği çok güzel ben çok beğeniyorum ona da bakabilirsiniz. sadece geyikli ve bnm kedim kırmızı et yemediği için alamadık ama sizinkinin böyle sorunu yoksa tavsiye ederim

Tambirmerlot

çok teşekkürler. kilosunu hallederim ölçülü vermeye başlayınca düşer zaten ama yanlış seçimlerimden dolayı böbrek hastası yapmaktan çok korkuyordum. bozitanın diğer çeşitlerine de bakacağım.