Mikroçip Kuduz Aşısı

Marslipati

Herkese merhaba arkadaşlar düşüncelerinizi merak ettim de bu mikroçip hakkında ne dusunuyosunuz kedilerde sanırım 2022 yılının sonuna kadar sonmuş sanırım . Bence çok gereksiz kediler için yani sonuçta kedisi olan biri neden kedisini dışarı cikarsin ve camlarına tel takması gerek ki öyle genelde yani ve Kuduz aşısı hakkında ne dusunuyosunuz zorunlu sanırım oda

3 CEVAP

bademk

Pratikte bir mantığının olmadığını düşünüyorum. Hadi diyelim kedi kayboldu benim kedim tekir kim ev kedisi olduğunu anlayacak da veterinere götürecek. Hangi amaçla microçip zorunluluğu geldi bir fikrim yok fakat mecbur yaptırırız gibi geliyor. Kuduz aşısı zorunlu bir aşı biz yaptırdık.

hannnngggg

kuduz aşısı zorunlu ben yaptırdım zorunlu olmasaydı da yaptırırdım sağlığıyla ilgili, ama mikrocip ile ilgili aynı şeyi söyleyemeyeceğim devletin bu hayvanseverlere ne gecirirsek kardır bakışı beni sinirlendiriyor mikrocipi uyguluyorlar fakat çoğu klinikte bunu okuyacak terminal vs cihaz bulunmuyor cok garip gerçekten mecbur kılınınca hatta biraz daha öncesinden fiyatlar daha da artmadan yaptıracağım ne yapayım benim kedimi sokaktaki bir kediden ayırt edemezsiniz kim kaybolduğunda vs onu götürüp bu çipli mi diye sorar hiç kimse bence ne diye böyle bisey çıkardılar anlam veremiyorum çipe gelene kadar o kadar cok konu var ki hayvanlarla ilgili bu mu yani tek derdiniz cip mi demek istiyorum suratlarına ve gördüğüme göre cip içeride kayma yapabiliyormuş tekrar cipliyorlarmıs sacmalık resmen

beyzathemoc1

Her şeyimle eminim ki mikro çip devletin hayvanlar hakkında getireceği yeni yasalarla alakalı en basitinden her eve en fazla 3 hayvan gibi vergi olabilir o olabilir bu olabilir bilemem ama ben %100 eminim altından bir şey çıkacak asıl dedikleri amaçlarla olsa (kayıp bulma sokağa atmayı önleme sahip belirleme vs) gerçekten güzel bi uygulama ama o amaçlarla asla kullanılmaz yaptırmak sıkıntı değil ama nasıl bi uygulama olacağını bilmediğimiz bir şeyi yaptırmak akıl karı değil

Kuduz aşısına gelince 3 yıl koruması var 3 yılın sonunda antikor testi yaptırın çünkü bazı aşılar bağışıklıkla beraber bazen 10 yıl koruyucu olabiliyor gereksiz aşılama zarar verebilir

İkisi de devlet belediyeler tarafından çeşitli kurumlarda uyguna yapılıyor (kuduz yaklaşık 5 tl çip 50-70 tl civarı)