Dişi Kedi Kısırlaştırma Zamanı

Golge_Hera

Merhabalar. Tahmini 8 ayına girecek dişi bir kedim var. Kısırlaştırma hakkında bilgi almak için veterinere gittiğimizde şu an kilosu az biz en az 10 aylık olması taraftarıyız dedi. Şimdi kilosunu toparladı ama 10 aylık olana kadar kızgınlığa girme ihtimali var ve ben pek girmesi taraftarı değilim. Bu konu hakkında düşünceleriniz neler ne zaman kısırlaştırılmalı?

8 CEVAP

simbakedi

en iyisi kızgınlığa girmeden. dişi kedi için tarih veren veteriner ilk defa duydum. genelde kilosu yeterliyse, kan testinde sorun çıkmıyorsa direkt kısırlaştırılır dişiler.

Gimlihanim

@simbakedi ye katılıyorum. Kilosu yerinde ve kan testleri sorunsuz ise kısırlaştırılabilir diye biliyorum. Bence kızgınlığa girmesini beklemek çok saçma. Çok stres oluyorlar boş yere. Bağışıklıkları da etkileniyor kızgınlık döneminde. Gereksiz bir stres bence.

hannnngggg

bence kızgınlığa bir kere olsa bile girmesi demek meme dokusunun uyarılması ve rahim tümörü riski demek ben bunu göze almazdım kilosu yerinde ve testlerinde bir anormallik yoksa beklemenize gerek yok diye düşünüyorum başka bir veteriner hekim görüşü de alabilirsiniz

sudedagidir

kısırlaştırmak için 8 aylık olması bence erken. Kızgınlığa 10. Aydan sonra giriyorlar genelde. Benim kedim 1 yaş civarında girmişti. Bir kez kızgınlık yaşanmasında bir sorun olacağını düşünmüyorum. 10 aylıktan önce gerek yok bence

Lunavejimmy

kızgınlığa girmeden önce yapıldığında ameliyat daha kolay oluyor ve kedi kendini daha çabuk toparlıyor. Bence 10. aya girmesini beklemeyin hatta en uygun zaman 6.ay diye biliyorum ben de kedimi 6 aylıkken kısırlaştırdım ameliyattan sonra hemen toparladı bir problem yaşamadık

theyusra

4.5 aylıkken kısırlaştırdım taş gibi :D 10 aylık ne ya, 10 aylık kediler ikinciye doğuruyor artık milattan öncesinde yaşamıyoruz açın gözlerinizi ey veterinerler

Golge_Hera

Teşekkür ederim cevaplarınız için.

Warriorsans

Kilosu yeterliyse ve tahlillerinde sorun çıkmazsa bence beklemeyin