Kan Değerlerini Yorumlamayı Bilen??

Bulut☁️

Bugün ishal sorunumuzdan kaynaklı kan testi verdik sizce nasıl değerler bakabilir misiniz birde vetimizin önerdiği şurup ve mamada şunlar advence mama nasıl sizce daha önce duymamıştım

10 CEVAP

Aliye87

Merhabalar,

Bizlerin normal hastane sonuçları gibi bu da. "Sonuç" ve "Aralık" sütunlarina bakin sadece. Degerlerin nirmal mi, yüksek mi yoksa dusuk mu olduğunu o araliga göre anliyorsunuz.

Ornegin "param." yani parametre sütununun ilk sirasindaki deger 13. 06 cikmis "sonuç" sutununda. "Aralik"a baktiginizda normali de (okuyabildigim kadariyla) 5.50-19.50 arasindaymis. Yani normal degerdeymis..

Bu sekilde tek tek bakabilirsiniz.

teddybal

Kedinizin hafif lenfositozu hariç tüm değerleri normal, lenfositozu da anlamlı denilebilir mi bilmiyorum çünkü çok hafif geçmiş üst sınırı, vet. bu ve ishale bakarak barsak enfeksiyonu düşünüp antiparaziter (flagyl) ve barsak antiseptiği (diafurly) vermiş ki bunlar ishalini keserse zaten sorun yok nokta atışı olur, ben de ilaçlar iyi gelecektir diye düşünüyorum, çok geçmiş olsun.

Warriorsans

Kan tahlili fotoğraftan anlaşılmıyor piksel piksel görünüyor bende. Şansı da veterinere götürdüğümüzde aynı ilaçları vermişti hiçbir işe yaramadı ilaçlar. Şansın vücudunda enfeksiyon da vardı en azından onu bitirdi ama ishal konusunda hiçbir değişiklik olmadı hala ishal. Verdiği mamalar güzel ishal durumunda kullanılan mamalar diye biliyorum. Bize de veterinerimiz gastro mama önermişti ama çevremde unique dışında olmadığı için internetten royal canin sensible 33 aldık. Henüz hala ishal bakalım sadece kuru mama vererek devam edeceğim birkaç gün iyileşmesini umuyorum

D-O

Kedinizin bir değeri hariç hepsi normal çıkmış ne güzel. Wbc neu falan değerleri bağışıklıkla ilgiliydi, kedimden biliyorum. Lym değeri yüksek çıkmış ama bunun yorumlamasını en iyi veteriner hekimler yapar.
İngilizceniz varsa isterseniz şu sayfadan bakın (enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücresi demekmiş lym)

http://www.leelanauveterinarycare.net/understanding-your-pets-blood-test-results

D-O

Yanlış görmediysem lym değeri yüksek ama tam sınırda gibi, veterineriniz belki enfeksiyon ve ishali düşünerek vermiştir, bence aklınızda soru kaldıysa ona sorun içiniz rahat eder :)

teddybal

Ha bir de baktım da mama kaynaklı ishali de düşünüp gastro mama vermiş, birinden biri mutlaka iyi gelir diye düşünüyorum. Tekrar geçmiş olsun iyi olur hızlıca umarım.

Attığınız resimden değerleri göremedim. Biz ishal için flagyl şurup cesemolin toz k vitamini ve probiyotik kullandık yinede çare olmadı...

Bulut☁️

@ Tuvana_Tuvana şu an nasıl peki bir şekilde geçirmeyi başardınız mı yoksa isal mi

İshali tam anlamıyla geçiremedik ama azda olsa katılaştirmayi başardık. Besin alerjisi olabilir diye tavuk ve kümes hayvanları içerikli mamayı kestik biz birde ek olarak lizin kullaniyoruz bağisiklik yukselsin diye

Bulut☁️

@ Tuvana_Tuvana bizde ne yaptıysak olmadı probiyotik toz tavuk kefir vs en son bir daha veterinere götürüp şurupları ve mamayı aldık bunlarsan ümitliyim lütfen öyle demeyin ya:((