Kedi Maltının Fazla Verilmesi

Edgeworth

Merhaba, ben ilk defa kedi besliyorum. 5 buçuk aylık Scottish fold bir kedim var. Çok tüylü ve fazla tüy döküyor, kendini temizlerken de bir hayli tüy yutuyor dolayısıyla malt kullanmaya başladım. Gimcat marka veriyorum, kutunun üzerinde 5-6 cm yazdığı için 3 gün üst üste 6 cm kadar sıkıp verdim. Bugün iştahı pek yoktu ve dışkısında yer yer koyuluklar vardı. Acaba malt fazla mı gelmiştir ? Fazla malt vermenin ne gibi zararları olur ? Sindirim sistemine zarar vermiş olmasından korkuyorum lütfen bilgilendirebilir misiniz...

11 CEVAP

duman_cat_world

Gimcat fazla öneriyor 6 cm çok fazla benim gözümde... Ben gimcat kullanırken üç günde bir 2-3 cm vermiştim, kedim kısa tüylü..

Kalıcı bir hasar söz konusu değil tabii ki, geçecektir illa. Sade şekersiz kefir vererek probiyotik desteği alabilirsiniz.

Bu arada ben maltı biraz fazla verdiğimde hafif dışkısı yumuşuyor, ishal değil tam olarak. Ama her kedide farklı etki gösterebilir, Vet’s Plus malt kullanıyorum

Dkd

Maltın kullanım şekli olarak gimcatın arkasında her gün 5-6 cm yazar zaten kutusunda fazla gelmemiştir dolayısıyla markanın kullanım talimatı bu.. Üstelik sizinki çok tüylü bir kediymiş mutlaka her gün kullanmanızı öneririm ben. Ben bi dönem kısa tüylü kedime bile her gün 5 6 cm olacak şekilde kullandım hiçbir zararı olmadı. Şu an artan fiyatlardan kaynaklı her gün 2 3 cm kadar veriyorum ya da haftada 4 5 güne düşürüyorum bize yeterli oluyor. Siz de bu şekilde yapabilirsiniz belki fazla gelmesinden endişeleniyorsanız.

BusraLuti

Benim kedilerim iran kedisi 2 güne 1 kullanıyorum. 2-3 cm uzunluğunda veriyorum ve yeterli geliyor bu zamana kadar 1 kere tüy kustu sadece. Fazla vermenin zararı olur mu bilmiyorum ama sürekli zam geliyorken idareli kullanmak lazım.

Gimlihanim

Benim kızım kısa tüylü. Günlük nohut tanesi kadar malt veriyorum. Sizinki çok döküyormuş. Biraz daha fazla verebilirsiniz belki. Ama her gün 5-6 cm çok fazla. Veterinerinize sorarsanız o size uygun miktarı söyleyecektir.

Dkd

Kakada da ara ara olan renk değişimleri normal. İshal ya da kabızlık yoksa kaka da şekilsiz değilse normal şeklindeyse tedirgin olmayın. Yine de önlem amaçlı kediniz daha yavru olduğu için malt miktarını düşürüp her gün verebilirsiniz ya da gün sayısını azaltabilirsiniz.

Edgeworth

Herkese çok teşekkür ederim, tavsiyelerinizi uygulayacağım.

Ozzey

merhaba gecmis olsun. her gun tararsaniz daha az dokulur tuyleri.

Palyaco

Cok tüy dokuyorsa 3 cm verin birde tüy dökümünü royal canin biritish shorthair mamasi cok iyi geliyor kullandınız mamaya az karistirsaniz kitten versiyonu hodon yağı var içinde glukozaminli

emre536

Veterinere sorup bilgi almaniz iyi olur malt hakkında

AdaCoco

5-6 cm çok fazla. Kedim kısa tüylü, günde yarım cm veriyorum.

Oqrenerde06

2 3 cm iyidir . Fazla verilmesinde de sakınca görmuyorum fakat 5 6 cm de fazla olur her zaman fazla vermeyin