Bu Nasıl Bir Zam :( Ne Yapabiliriz?

mycutecat

Mama fiyatları korkunç derecede yükselmiş durumda. Evdeki kedime her türlü alırım problem yok ama 50 tane sokak kedisini besliyorum. Geçen hafta 170 liraya aldığım mama 250 tl olmuş. Az para mı nasıl yetişelim. Çok canım sıkkın. Alım gücümüz çok azaldı. Herkes fırsatçı olmuş. Beslemesek de olmuyor ama çoğu insanın gücüde yetmiyor artık. Kimse hayvanları düşünmüyor malesef çok üzgünüm bu fiyatlarla artık sokak beslemeyi yapmak çok zor tüm hayvanların ahı sebep olanların üstlerine olsun :(

13 CEVAP

teddybal

4 kişinin aylık mutfak masrafı 4 kedimin aylık beslenme masrafından daha az tutuyor artık, çünkü insan kendi boğazından kısabilir de onların boğazından kısamaz.. Aynen, sebep olanların yaşattıklarını yaşaması dileğiyle..

simbakedi

gercekten buna sebep olanlar gun yuzu gormez umarim. evdekini hadi besliyoruz da sokakta sayisiz kedi var hangi birine yetiselim. okul icin bir seyler aliyoruz surekli artik babamdan para isteyemiyorum, hangi parayla sokaktakilere mama alicam cozemedim yani. evdeki kedinin mamasini bile dusurduk bu artan fiyatlardan sonra. acana 400e bulup aliyorduk bir sekilde simdi olmus 600-650 tl. ne bu yatirim mi yapiyoruz altin mi aliyoruz

Renklipati

Bizde hayvanları da bu hale getirenler utansın, bari bu duruma soktunuz en azından hergun tüm mahalle beslenme yerlerine mama koyun,evdeki ayrı bahçede baktıklarında ayrı beslenme yerine yetişemez olduk,artık dönüşümlü mama verir olduk beslenme yerinde başka çaremiz yok..bahçede baktiklarim ben mama vermesem her gün en az 4 defa açlıktan ölür..Allah bu duruma bizi getirenler den hesap sorsun inşaAllah.birde hayvanları koruyalım diyip atıp tutarlar açlıktan ölecekler yavrular yazıklar olsun. İnsana değer yokki ülkemizde hayvana olsun

hannnngggg

kendimden kısarak sadece kedime calısıyordum ona bile yetemiyorum artık el bebek gül bebek baktığım kedim ottan b*ktan havadan nem kapmasıyla hasta oluyor sokaktaki canlıları düşünemiyorum en son berbat bir yerde 6 gün çalıştım dayanabildim sokaktaki canlılara enjoy aldım 5 kg kadar ye ye bitmez artık ne diyim ki oturup ağlıyorum sinirime başka bisey gelmiyor elimden bu ülkenin bu hale gelmesinde katkısı olan kimselere hakkımı asla helal etmiyorum hayvanların yiyeceği iki mamaya göz dikmek ne bileyim yazıklar olsun

Palyaco

Fiyatlar gerçekten üzücü yuzdec18 kaldisalar ne olur bu fırsatçılar gene zam yapar dün haberlerde soyluyorlardi

Tambirmerlot

gerçekten öyle evi bir şekilde çözeriz ama sokaktakilere bol bol dökme devri kapandı ve maalesef gittikçe hiç alamama dönemi geliyor. eskiden sokağımda kaplar hep dolu olurken şimdi boşlar biri verince de az veriyor ve hemen bitiyor. üstelik çok fazla sokağa bırakma da başladı temiz tüylü insan canlısı yumuş yumuş kediler geliyor sürekli sokağa. hadi 1-2 tanesi kaçtı diyelim hepsi mi kaçıyor bunların ki internette araştırıyorum ilan verenlerini de bulamıyorum. hem bize hem onlara çok üzülüyorum artık elden bir şey de gelmiyor.

gulsump

Sevdiklerinize katılıyorum, sokaktaki canları da beslemeye çalışıyoruz ama evdekine anca yetecek duruma geldik. Kendimden kısarak kedime çalışıyorum. Bu durum beni çok üzüyor, üzenler utansın.

orhdoner

Merhaba yakında sadece ekmek yiyeceğiz az kaldı zaten bunun sonu ne olcak diye merak ediyorum herşey iki katına çıkmış belediyeler daha iyi çalışsa bari de en azından insanların yuku hafiflese ama nerdeee biz yazıyoruz biz oynuyoruz değişen birşey yok Allah iyi etsin gerçekten vahim durumlar

Warriorsans

Benimde o kadar çok baktığım can var ki.. ne olacak bilmiyorum allahtan indirimde 208 TL ye 15 kg mystic aldım en azından 1 ay evde yapılan mamalarla da destekleyince götürür sokak canlarını. Evdeki kedime bir şekilde bakıyorum ama sokaktakilere artık yaş mama da alamaz oldum önceden her ay 15 kg mama ve alabildiğim kadar yaş mama alırdım haftada 1 gün de bütün tavuk haşlar dağıtırdık şimdi ne olacak bilmiyorum 🥺

pisiannesii

ben de çok dertliyim bu konuda. sitedeki kedileri düzenli olarak besliyorum çünkü izmir belediyesi her noktaya mama bırakmıyor. belirli noktalar varmıs oraya mama koyuyorlarmıs ama benim evimin bulundugu konumda o mama noktalarından biri değil. e bu kedilere köpeklere biz mama vermezsek aç olacaklar. çözümü olmayan bir ikilem. mecburen sürekli mama alıp vermek zorundayım. kendi kedimin mamalarını indirimdeyken stokluyordum artık sokak hayvanları için de öyle yapıcam mecburen.

pisiannesii

dün balık pişirdik, kılçıklarını ayıklayıp koyduk nasıl yediler bir bilseniz... sürekli kuru mama vermek de istemiyorum arada böyle yaş mamadır, balıktır-tavuktur koyuyordum ama her şeyin fiyatı kontrol edilemez şekilde artıyor. havalar çok soğudu düzenli olarak beslemek şart yani stok indirim vs diyip halledicez başka bir çare yok. hepsi melek onların, karınları tok ve sağlıklı olsunlar istiyorum.

duman_cat_world

Durumlar çok vahim.. eskiden evdeki kedime N&D, Acana; sokaktakilere pro choice alıyordum. Artık kedimw Sanabelle almayı düsünüyorum sokaktakilere enjoy... Son 4 aydır kendime hiç birşey almadım desem yalan olmaz sadece ihtiyaçlarım hiçbir isteğimi gerçekleştirmedim,
gerçekleştiremedim....

Dün 153 lira olan mama bugün 193 olmuş oturup ağlayasım geliyor nedir bu zamlar... Hem ekonomi berbat hem de kimse sokak canlarını dusunmuyor yalnız biz ve birkaç hayvansever, ne olacak Allah’ın sessiz kullarına... Ülkeyi bu hale getirenlere hakkımı helal etmiyorum, utançlarından yerin dibine girsinler.

duman_cat_world

Ben Bursa’dayı mesela şu an cok şiddetli lodos var yağmur yağacak gibi duruyor... Sokaktaki canlara mama koyamıyorum artık bütçem yetmiyor eskiden cok kalitesiz olmayan mamalar alır 3 günde bir yaş mama verirdim hayal oldu artık onlar...