Kedi Davranis Bozuklugu!!

waldorfie

oncelikle biraz uzun anlatabilirim maalesef okuyabilirseniz cok sevinirim. erkek kedim henuz kisir degil. 1 yasina girmesini beklemistim bunun icin daha sonra da guvenebilecegim yer ariyorum derken biraz ertelendi :( -1.5 yasinda su an- sagligi acisindan kisirlastirmak istiyodum yoksa hareketli bir kedi olmasina ragmen pek oyle saldirgan tavirlari vs olmazdi sadece sonradan olusan bir isaret birakma davamiz var maalesef o kadar.. daha once evdeki kedim disi bir kedi gormedi sayilir ve sanirim diger kedilere karsi biraz agresif ki birkac ay once apartmanimizda baktigimiz kedilerden birini gordu bir defa o gun bugundur huylandi sanirim. kapi ne zaman acilsa koklayarak kedi ariyor ama korktugundan asagi inemiyor tabi. kapinin o sira etrafinda kim varsa sinirlenip ona saldiriyor kismen. gecenlerde kapi acildigi an kosarak apartmanin en alt katina inmis gordum sok oldum korkar normalde kavga etmesin diger kedilerle diye kucagima alip yukari cikariyordum ki yari yolda sinirlendi ben de yere biraktim bu sefer donup bana saldirdi ve elime ciddi anlamda hasar verdi hastanelik oldum baya hala tam iyilesemedim. ailem asiri sinirli ve kesinlikle sahiplendirmemi istediler ama asla baskasina guvenip veremem ayrica kedim de cok uzulur o yuzden kisirlastiracagimi o sekilde cozulcegini soyleyip ikna ettim ama kisirlastirma ile cozulebilecek bir sorun mu bu davranis? yani inanilmaz korkunctu cunku korktugum sey canimin yanmasi kalici bir iz vs de degil artik kalici bir kayip olmasi. bu surecte onceden sadece bir kez benzer bi olay yasamistik onda da az kalsin gozumden oluyordum.. yani evde kalacaksa tum sorumluluk benim uzerimde olacak ve evde cocuklar var benim disimda o yuzden de korkuyorum. kedisi kisirlastirma oncesi bu kadar hircin olan sonradan duzelen var mi? ya da sizce bu kisirlasmamasina bagli bir agresyon mu? gercekten cok uzgunum umarim bu sorunu cozebilirim

14 CEVAP

Dkd

Kızan dönemine girmek hayvanlar için çok stresli bir şey. Uzun süredir bu dürtülere sahip olduğu ve çiftleşemediği için hayvancağızın bu şekilde olmasına şaşırmamak gerek. Kısırlaştırmayı ertelemeden uygulamanız lazım. Yoksa kediniz hem davranış bozukluklarını kalıcı hale getirebilir hem de bu stresle bağışıklığı düşüp hasta olabilir.

waldorfie

@Aliye87 cokkk tesekkurler cevabiniz icin. 1-2 hafta icerisinde kisirlastiricaz veteriner hekimimizle gorustuk. bol dua edin bizim icin lutfen💗😔

Aliye87

Çok sevindim @waldorfie,
Hayırlı olsun, sağlıkla, selametle geçsin operasyonu inşallah. Dualarınıza talibim ben de yarın için 🙏... İçimiz biraz buruk ama yapacak bir şey yok. Keşke sakinliklerinin şartı böyle bir ameliyat/bedel olmasaydı onlar için...😔

Allah yardımcısı olsun tüm canların ve bizlerin.

Şimdiden acil şifalar diliyorum yavrunuza🐾🙏🧡

hannnngggg

yani şöyle kedim gelip halıya sıçsa kendimden bilirim ben birseyleri yanlış yapmışım ki bu hayvancağız böyle bir tavır sergiliyor diye düzeltmeye çalışırım kendimi suçlarım kedinizde bir suç olduğunu düşünmüyorum tepkisini böyle veriyor kısır olmayan kedide görülen davranışlar bunlar

hhBetyhh

Erkek kediler geç kısırlaştırıldığında huyları kalıcı olabiliyor.bence en kısa sürede kısırlaştırın,zaten erkek kedi kısırlaştırma işlemi çok basit.huy edinse bile feliway diye bişey var herkes çok memnun.travmaları olan kediler için bile kullanılıyor,çiş bırakma huyundan falanda vazgeçiriyormuş.

waldorfie

@Dkd randevu aldim beklemedeyim daha once dedigim gibi hic agresif hareketleri olmadigi icin hirpalandigini dusunmedim kizginliga bile cok gec girdi gibi kisirlastirma konusu da iki kedime de kendim baktigim icin hem maddi faktorlerden hem de veteriner faktorunden oturu ertelemek durumunda kalmistim:( umarim en yakin zamanda duzelir

waldorfie

@hhBetyhh cevabiniz icin cok tesekkurler guvendigim bir yer ile gorustum 1-2 hafta icinde kisirlastiricaz umarim hicbir sorun yasanmaz

waldorfie

@Aliye87 sizin kediniz de en kisa surede toparlanir umarim💗

waldorfie

@Aliye87 dualarim sizinle🙏🏿🙏🏿🙏🏿

Aliye87

Merhabalar, öncelikle çok çok geçmiş olsun :( Acı bir deneyim olmuş sizinki... İnşallah bir iz kalmaz elinizde🙏

Kısırlaştırırsanız tahminim bu sorunları bir daha yaşamazsınız. Hatta geç bile kalmışsınız. Bizlerin kedilerine de sormuşsunuz. Kendi açımdan anlatacak olursam; kedimde henüz çok şiddetli belirtiler (popo kaldırma, koku bırakma, yüksek sesle miyavlama) olmasa da 3-4 gündür hallerinde bir değişiklik sezdim ve yavaş yavaş bu aşamaya da geleceğini düşünüyorum. Neyse ki beklediğimiz Karma-2 aşısını da oldu ve yarın 9:30'da kısırlaştırılacak... Birkaç akşamdır oyuncaklarına pek alaka göstermiyor, bana çok fazka sokulup üzerimi derin derin kokluyor, yere yuvarlanıp göbeğini açıp sevmemi bekliyor, hafif ısırmaları var, sevgi ısırığı cinsinden, önceden de yapıyordu ama sonlarda artırdı biraz.
En ilginci de normalde çok sakindir odasından vs pek çıkmaz, yine 3-4 gündür patilerini kapının arkasından kıvırıp kapının açılmasını isteyen tepinmeli hareketler. Normalde hiç miyavlamaz. Kısık ve çatlak sesli bir miyavlaması vardır, kesinlikle yüksek değil. Orta tonda miyavlamalara da başladı. Gündüzleri çok sakin, sadece birkaç gecedir oluyor bu durum, hemen hemen sabaha kadar da uyumuyor, uyutmuyor :) Uyanıp onu sakinleştirmeye, dikkatini dağıtmaya çalışıyorum ben de... Sevindirici olan, yarın ameliyat olacak olması... Şu kadarlık bir durumla bile kedimin huzursuzluğuna şahit olmak beni çok üzdü, ki henüz ileri merhalelere de geçmedi durumu.. Düşünüyorum da bir kedinin bu halleri kolay kolay dayanılacak şeyler değil bizim için de... Onunla beraber üzüldüm ve çaresizlik hissettim şu birkaç gün.

Geç kalmadan kısırlaştırmanız hem onun hem de sizin için çok çok önemli... Sizin artık bekleyecek bir durumunuz da yok yaşı itibariyle... İnşallah en doğru karar ve girişimlerle atlatırsınız bu süreci...🙏🐾

hannnngggg

bence bu bir bedel ödemek gibi olmuş anlattığınıza göre cok gec kalınmış bir kısırlaşmama söz konusu bu hareketleri huy belirleyebilir 1,5 yaş erkek icin bence gec bir an önce kısırlastırın derim ondan sonra davranışlarını gözlemlemeniz daha doğru olacaktır hala agresif tavırlar sergileyecek mi yoksa sakin bir kedi mi olacak net cevabı kısırlastırdıktan sonra alabilirsiniz diye düşünüyorum

waldorfie

@hannnngggg boyle bir durum bir seyin bedeli nasil olabilir allah askina? gittigim iki veteriner de kisirlastirma hakkinda o kadar olumsuz seyler soyledi ki bir sey olur korkusundan ertelemek durumunda kaldim keyfimden degil. evimde baktigim can icin ne en iyisiyse onu dusunmeye calisiyorum her kosulda kendim zarar gorsem bile hala. gelmis burda yok yaptiginizin bedeli olmus vs sacma sapan konusuyorsunuz.

hannnngggg

iki veteriner olumsuz şeyler söylüyorsa siz üçüncü dördüncü beşinci veterineri aramalıydınız araştırıp okumalıydınız ama yapmadınız yapmadığınız içinde bu şekilde sonuçlanmış hayvan size bir tepki vermiş ama hala anlayamamışsınız hatta aileniz de anlamamış olacak ki sahiplendirme gibi bir konu geçmiş yani sizin sorumsuzluğunuz ayrıca kötü birsey söylediğimi düşünmüyorum

waldorfie

@hannnngggg ya siz ne kadar kotu kalpli bir insansiniz allah askina hic bilmediginiz kafanizin da asla basmadigi bi konuda hukum koyuyosunuz hayir uslubunuza bakin bir de. cok merak ediyosaniz acikliyim iyi oldugunu duydugum dusundugum iki farkli veteriner de operasyonu tabi ki de yapiyoruz bu tarz operasyonlar tehlikeli sorumluluk kabul etmeyiz sokaktan bi can almissiniz hastaligi illa ki vardir bagisikligi dusup kendini gosterebilir yok soyle olabilir boyle olabilir vs ELLI SAAT kotu ihtimalleri sayinca BIR SEY OLACAGINDAN korkup baska bir veteriner aradim. hem guven hem butcesel sorunlar geregi de bulmam zor oldu hayatimin her detayini burada anlatmam mi gerekiyor duzgun konusabilmeniz icin nasil bi sacmalik bu ya azicik dusunebilen insan parmagi kopuyoken HALA evinde uzulmesin diye bir can tutmaya calisan birinin gayesini az cok anlar. yok arastirmamisiz anlayamamismisiz merak etmeyin gerekli her arastirmayi yapiyorum cocugum icin allah askina burda bos bos insanlara edebiyat kesmeyin yardimci olmaya calisin zira bu platformun amaci bu.