Sindirilmemiş Mama Kusmanın En Temel Nedeni Nedir?

citirbebegim

Merhaba.
Maya çok kusan bir kedi değil. O yüzden her kustuğunda çok korkuyorum. Biraz önce kustu ve sindirilmemiş mama, et vardı. Sabah 11 gibi bir parça haşlanmış et verdim bol su ile. Çok hızlı yedi. Bundan 2 hafta önce kustuğunda da yine mamalar tane tane duruyordu. Bu sindirilmemiş şekilde kusma neden oluyor? Hızlı ya da çok yemek etkili mi? Genel durumu iyi, şimdi uyuyor. 1 kere kustu sadece başka kusmadı.

13 CEVAP

Lils

Dişi kedim hızlı ve çiğnemeden yediğinde kusmuştu birkaç kere devamlı olmadığı sürece önemli değil.

orhdoner

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun 🙏 ❤️ Benim erkek kedim de oluyor çok hızlı ve çiğnemeden yutuyor bazen ondan dolayı da mide kaldıramayıp kusmaya sebep olabiliyor. Sizin de öyle olabilir zsten hassas canlılar siz de mamaları verirken düz bir kaba tane tane eklerseniz daha iyi olur öbür türlü çoklu alıp hepsini birden yutmak istiyorlar. Umarım bir daha yaşamazsınız ❤️

citirbebegim

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Elim ayağıma dolanıyor böyle anlarda. Belki ara sıra kusmak normaldir ama ben ne yapacağımı bilmiyorum :( eti çok hızlı yedi nefes bile almadan demek ki onu kustu. Peki şimdi biraz halsiz olması normal mi?

Palyaco

Cok hızlı yemesini engel olun ufak parçalar olsun nohut kadar

orhdoner

Gözlemleyin belki şuanda öyle duruyordur daha sonra ayaklanabiliyorlar belli olmuyor 🙏

citirbebegim

Orhdoner Biraz hareketlendi şükürler olsun 🙏🏻.

Palyaco abi zaten bir parça küçücük kuşbaşı şeklinde etti onu da o kadar minik hale getirdim ki. Bol suyla verdim. Ama işte saldırdı direkt nefes bile almadı eşşek sıpası :)

leolenslimon

aynı şikayet benim oğluşumda da vardı. çok hızlı yemek yiyen bir kedi kendisi ve daha önce hiç kusma şikayeti yaşamamıştım. üst üste birkaç kez sindirilmemiş mama kustuğu için veterinere götürdüm.
hekimimiz böyle durumlarda iki olasılık olduğundan bahsetti: ya çok hızlı yiyor çiğnemeden yutuyor
, ya da yabancı cisim yuttu dedi. önlem amaçlı röntgen çekti ve yabancı cisim yuttuğu ortaya çıktı. sizinki haftalık olarak kustuğu için bence de hızlı yediği için kusuyordur ama gün içerisinde veya arka arkaya birkaç gün kusarsa bir hekime göstermenizi tavsiye ederim. çok geçmiş olsun. hepsinin çok uzun ömürleri olur inşallah

buusracikk

Aynı sorunu ara sıra bende oğlumda yaşıyorum midesi çok hassas maalesef. Sevdiği şeyleri hızlı hızlı yiyor bazen de çok fazla mama yediği zaman sindiremiyor ve kusuyor. Sindirilmemiş mama kusmaları gün içinde 1 den fazla tekrarlarsa o zaman korkmaniz gerekebilir ama ara sıra oluyorsa endişelenmeyin. Kediden kediye değişiyor komşumuzun kedisi 4 yaşında bugüne kadar toplasanız 5 kere bile kusmamıştır bazı kediler hassas olabiliyor bu konuda

Zeyneposcar

Merhaba geçmiş olsun bu arada bunun sebebi kedinin dediğiniz gibi hızlı ve parçalamadan yemesidir. Bu yüzden ona yemek verirken parçalayın veya az az verin ikinci olarakta eğer içinde tüy kalıntısı da varsa kendinize malt vermelisiniz

AslanPati

Geçenlerde benim kedim de aynı şekilde kustu. Mama taneleri olduğu gibi sindirilmemiş bir şekilde duruyordu. Çiğnemeden hızlı hızlı yedikleri için böyle oluyor.

Gimlihanim

Hızlı ve çiğnemeden yemiş muhtemelen. Ona et falan verirken parçalasanız daha güzel olur. Belli ki hızlı yedi heyecandan minnoş 😅 1 kez kusmuş ve mama kusmuş. Tedirgin olmanıza gerek yok bence. Çok geçmiş olsun 🙏🏻🙏🏻

citirbebegim

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Bu kusmasından sonra 3 kere daha kustu safra şeklinde. Hemen veterinere gittik, ateşine bakıldı genel durumuna bakıldı gayet iyiydi. Kan tahlili yapamıyoruz hala pozitif çıkıyor çünkü gençlik hastalığı. Yarına kadar takip edeceğim, kusma önleyici iğne yapılmadı çünkü kusup kusmayacağını merak ediyor veteriner. Öğlen kusmadından beri hiç yemek yemedi. Halsizliği var sürekli uyku modunda :( umarım yarına kadar geçer.

orhdoner

Çok geçmiş olsun Allah şifa versin tez zamanda sağlığına kavuşur inşallah 🙏 Umarım yarına kadar kendine gelir kötü bir durum yoktur çok üzüldüm ❤️Hayırlı güzle haberlerinizi bekliyoruz