Sokaktaki Hayvanlarımıza Kılçık/Kemik Vs Vermeyelim?

Soru değil sadece bilgilendirmek istedim. Bundan haftalar önce bir veteriner hekim instagram sayfasında bir kedinin fotoğrafını paylaşmıştı. Miniğin ağzının her tarafı yara çünkü balık kılçığı vermişler. Veteriner hekim demişti ki "bizim ağzımızda en ufak bir aft çıktığında nasıl kötü oluyoruz" çok haklı bence de... 🙏 Üstelik onların ağzı var dili yok, maalesef söyleyemiyorlar da biz sesleri olmalı, onları düşünmeliyiz.
Şimdi de takip ettiğim bir influencerın köpeği parkta kemik yüzünden midesi kesilmiş. Hayvanlar ne çekiyorsa ya bilgisizlikten ya sevgisizlikten demiş, çok doğru gerçekten. Balıkların kılçığını ayıklamak zor değil ya da en güzeli petshoptan 10-15 liraya bile alabileceğimiz kuru mamalardan koymak 🙏
Bu konu ile ilgili üst üste paylaşımlar görünce böyle hayvanlarla ilgili bir sitede paylaşmam gerek diye düşündüm. 🙏

14 CEVAP

huqi

Cahil insanların olduğu bir ilçede yaşıyorum (esenler/İstanbul) ben zaten düzenli bir şekilde mama veriyorum ama ara sıra mama koyduğum yerde, kemik ya da kılçığı geçtim neler neler görüyorum. Sadece mama koyup gidemiyorum sevap işlediğini sanan cahil insanların koyduğu yemekleri topluyorum. Tulumba tatlısı, bayat ekmek, börek, bulgur, balık kafası, biber VS. O kadar yorucu ki uyarıcı bir yazı assam da fayda etmeyecek biliyorum...

Anonymus297519

Ben verilmemesi taraftarıyım. Yavrumuzun midesini ve sağlığını nasıl düşünüyorsak sokakta olan canları da öyle düşünmeliyiz🙏🏻

Kesinlikle🙏 İyilik yapılmak isteniyordur belki de ama çok daha kötü sonuçlara sebep olabilir, çok dikkat edilmeli diye düşünüyorum.. 🙏

edadnmzr

Çok güzel bir yazı olmuş. Ben de her zaman kılçıkları iyice paketleyip o şekilde atarım çöpe açamasınlar diye. Bir fotoğraf görmüştüm kılçık kedinin damağına yapışmış muhtemelen birkaç zamandır da onu çıkaramayıp o şekilde yaşamış damağı çok kötü haldeydi. Herkesin bu konuda dikkatli olabileceğini düşünmüyorum ama keşke olsalar... Dediğinize de katılıyorum onları beslemek istiyorsak iyilik yaparken kötülük yapmayalım kılçıklar onlara iyi gelmiyor. Alabilirsek mama alalım ya da bazı belediyeler ücretsiz gönderiyorlar o şekilde isteyebiliriz sokaktaki canlarımız için ❤️

edadnmzr , sokaktaki yavrulara öyle çok üzülüyorum ki.. kış mevsiminde içim hep hüzünlü o minikler napıyor diye :(

huqi

Yazın da bozuk süt, yoğurtları topluyorum :(

huqi

Güzel bir konuya değinmişsiniz, hala bilmeyen var mı bilmiyorum fakat şunu da belirtmek istiyorum yaş mama verdiğimiz konserve kutularını lütfen ezerek çöpe atalım

huqi, bu durum sanki sadece iyilik yaptım demek için iyilik yapmaya çalışmak gibi geliyor. Tabii yargılamamak lazım ama hayvanlar tulumba tatlısı yer mi yani mesela... karnı doysun diye koymuyor da "çok iyi biriyim ben ya hayvanlara yemek verdim" diyip biraz ego tatmini yapmak için gibi geliyor bu durum. çok üzücü gerçekten.

huqi

Ben onların niyetini biliyorum "çöpe atarsam günah işlerim" gibi düşünüyorlar, bu yüzden de mahalleye koyuyorlar ama hiçbiri yemiyor tabii ki ve çevre kirliliği oluyor. Sokak kirlenince de hayvanlardan rahatsız olanlar oluyor, mamayı da ben verdiğim için bana laf ediyorlar, kaç senedir neler çektim ya. Ne diyim ki mücadeleye devam...

huqi, hep hayvanlar ve hayvanseverler çekiyor gerçekten. mahalleyi kirletenler başka insanlar oluyor ama "hayvanseverler kirletti" diye kızıyorlar. böyle sinir bozucu durumlarda, bir söz var aklıma hep onu getiryorum.
"hayatımı tamamen hayvanlara yardım etmeye adamamın sebebi; hali hazırda onlara zarar vermeye kendini adamış bu kadar çok insanın olmasıdır."
ne yazık ki o hayvanların bizden başka kimsesi yok... o yüzden emeklerinize sağlık eminim birçok miniğin hayatına dokunuyorsunuzdur..

huqi

Sizin de emeklerinize sağlık😍

diablerose

insanlar cahil kalmak icin and içmiş gibi. burda cogumuz bilincliyiz ama o cahiller bu basligi gormeyecegi gibi duzgunce yuzlerine soylesen alinip bozulurlar hatta belki cirkeflesirler

Gimlihanim

Çok iyi yapmışsınız bu soruyu açmakla. Kendi adıma teşekkür ederim. Umarım birileri görür de bu yanlıştan dönerler.

teddybal

Tam şu videoyu şaşkınlıkla izleyip üstüne bu postu görmem tesadüfü :D
https://youtu.be/ET0rV79uFDQ

Bu arada size katılıyorum, umarım insanlar biraz bilinçlenir, sokak canları hepimize emanet..