Bakım Ve Yem Konusunda Yardımcı Olabilir Misiniz ?

Herkese merhabalar.2 ay önce erkek bir exotic shorthair arkadaşı sahiplendim ve bu benim ilk tecrübem.
Çok fazla bilgim yok.Bir kaç tavsiye rica edeceğim sizlerden.Kedim şu an 3 aylık. İlk sorum şu.
Kedimin sadece 1 tane iç dış parazit aşısı var, başka hangi aşıyı, ne zaman yaptırmam gerekiyor ?
2. Sorum herkesin sorunsalı olan mama markası sorunsalı 🤦 Şu an kedime Royal Canin kitten veriyorum.Şu an için şükür bir problem gözükmedi arkadaşımda.Rc haricinde fiyat olarak aynı klasmanda başka bir mama tavsiyeniz varmıdır ? (Islak mamadada tavsiyelerinizi bekliyorum)
Ne tür ve hangi marka vitaminleri vermem gerekiyor ?
Son olarak bana verebileceğiniz başka bir tavsiye varmıdır ?

Cevaplayan arkadaşlara şimdiden çok teşekkürler 🙏

4 CEVAP

Warriorsans

Aşı takviminizi veterinerinizle beraber oluşturabilirsiniz. İç dış parazit genelde 2 yada 3 ayda 1 yapılır. Karma aşı ilk kez yapılacaksa 2 doz şeklinde yapılıyor daha sonra her sene tekrarlanıyor. Yine her sene tekrarlanması gereken kuduz ve lösemi aşısı da var. Lösemi aşısı biraz daha riskli kabul edildiğinden isteyen yaptırıyor istemeyen yaptırmıyor sizin tercihiniz ama bence yaptıracaksanız lösemi testi de yaptırabilirsiniz.
Mama olarak royal canin çok sevdiğim bir marka değil ama şu an bende şansın ishalinden dolayı sensible mamasını kullanıyorum bir sorunumuz da yok şükür iyi geldi. Mama alırken içerik okumak önemli, içinde tuz ve çeşitli aromalar olan mamalardan uzak durulmalı, gerçek et içeren mamalara yöneltilmeli. Ben n&d, acana, brit care (bu markaishale yol açabiliyor bazı kedilerde), alleva holistic serisi, sanabelle ve bozita markalarının içeriklerini beğeniyorum. Saydıklarım arasında domuz içeren mamalar da var ve domuz aslında en kötü et kaynağı o yüzden ben tercih etmemeye çalışıyorum sizde dikkat ediyorsanız ona göre davranabilirsiniz. Ayrıca uygun fiyatlı olarak mystic ve prochoice da başarılı mamalar.
Vitamin konusunda çok bir şey diyemeyeceğim cins kedilerin bazen farklı ihtiyaçları olabiliyor. Ama bir malt edinmeniz gerekiyor tavsiyem vetsplus markası burada satılıyor

putmeinatrance

Kedilerin aşı takvimi ilk olarak iç ve dış parazit ilaçları ile başlar bağışıklık sisteminin gelişmeye devam ettiği bu dönemde kedilerin iç parazitlere yatkın oldukları bilinmekte aksatmamaya özen gösterin daha sonra kuduz aşısı yapılması gerekiyor iki doz şeklinde ve lösemi aşısı var ben yaptırmadım kedilere ağır geldiği için bunları iç dış parazit uygulaması iki üç ayda bir tekrarlanıyor diğerleri yılda bir kez
Mama olarak kedim yavruyken Royal canin babycat kullandım gelişimini iyi sağladı tavsiye edebileceğim mamalar Exclusion ve Acana hangisi bütçenize uyuyorsa onu tercih edebilirsiniz
Haftada bir iki kez yaş mama vermeniz iyi olur önerebileceğim markalar Schesir, Gimcat, Naturea, Me-o (konserve), Reflex essensial, Miamor, Vet's plus
(Yaş mamanın içerisine yarım çay bardağının çeyreği kadar su ilave edin su alımını daha çok destekler)
Kumunu kokulu tercih etmemeye çalışın kediniz için oldukça zararlı
5 ve 6. Ayında malt kullanmanız gerekiyor kediler tüylerini yaladıkları için hâliyle yutuyorlar malt dışkı yoluyla atmasını sağlıyor suyunu sık sık taze tutmaya özen gösterin ayrıca ev yapımı yoğurt, laktozsuz kefir, hepsi haşlanmış olacak şekilde tavuk, ciğer ve bıldırcın etini gönül rahatlıyla ek olarak kedinize verebilirsiniz
Merak ettiğiniz başka konu varsa özelden ulaşın yardımcı olmaya çalışırım şimdilik aklıma gelenler bunlar

teddybal

Kıyamam ya annesinden 1 aylıkken ayrıldı o zaman :(
Arkadaşlar ayrıntılı anlatmış zaten, ben de mama olarak yavru kedinize acana first feast ve nd ocean kitten önermeye geldim, bir de sürekli aynı markadansa 3-4 ayda bir farklı marka kullanmanın daha iyi olduğunu düşünüyorum çünkü kuru mama mevzusu biraz karışık her markanın artıları eksileri var bu yüzden sürekli aynı mamayı kullanmayıp bir rotasyon halinde kullanırsak daha iyi olur diye düşünüyorum. Vitamin olarak gimcat kitten paste alabilirseniz güzel olur 6.aya kadar tek başına bunu vermek yeterli içinde malt da var bir miktar çünkü ve yavrulara yeterli olurmuş vet.demisti (haftada 2 kere 1-2 cm) Ha bir de ek olarak haftada minimum bir kez göz kulak bakımını yapın, dr.animal adlı bir ürün var mesela onu disk pamuklara döküp temizlikte kullanabilirsiniz. Bu arada exotic shorthairlerin burunları kısa ve burun kökü basık olduğu için hava yolları dar oluyor nefesi sesli mi hırıltılı mı kontrolünüzde olsun ekstra araştırırsınız bu konuyu özel bir dikkat ve bakım gerektiriyor mu diye. Uzun ve sağlıklı ömürler dilerim kedinize.

NorthNight

Veterinere gittiğinizde verdikleri aşı kartında genelde yazar hangi aralıklarla aşıları yapılacağı, çoğu veterinerde aşı zamanı geldiğinde bilgilendiriyor. Kitten mamalar da tecrübem yok o kısmı bilemiyorum ama yaş mama da schesir, proplan benim kedim çok sevdi, geneldede sevildiğini duyuyorum. Onlara bakabilirsiniz. Genelde yeme içmesi konuşuluyor ama evdeki güvenlik önlemlerinide unutmayın derim 😊 camlar balkonlar veya oynarken kendine zarar verebileceği eşyalar konusunda. İn tagrm dan suzionline takip edin oldukça güzel bilgilere ulaşabilirsiniz.