Kedimi Tasmaya Nasıl Alıştırabilirim Daha Önce Sorun Yaşadım

reinefee17

Kedime bir tasma aldım üzerinde adının yazdığı bir künye yaptırdım arkasında benim telefon numaram yazıyor bir kaç gün sorun yaşayabileceğim söylenmişti kendini temizlerken sorun yaşadı ama ciddi bir sorun çıkarmadı bir kaç gün sonra dişleriyle tasmasını çıkarmaya çalıştı az kalsın boğuluyordu dişleri kopabşlirdi şuan korkuyorum sizce ne yapmalıyım kullanmak istemiyorum ama Künyenin arkasında telefon numaram yazdığı için kullanmak istiyorum kaybolma ihtimaline karşı

16 CEVAP

gulsump

Evin içinde her zaman tasma takmanız mantıksız, veterinerinize gittiğinizde vs takın.

Lavinia17

tasmayi mama kabinin yanina koyun,uyurken yanina koyun ona alışsın belki böylelikle sever.
benim kedim her yolu denememe rağmen tasmayi sevememisti:(

Midnightoil

Bizimkisi de tasmaya çok zor alıştı, biz tasmayı takıp direk dikkatini başka şeye yönlendirerek alıştırdık, mesela tasmasını takın hemen ardından oltayla falan oyun oynatın ki kafası oradan gitsin başka tarafa, böyle böyle ancak alıştı bizimkisi. Ha evet tasma ev kedisine gerekli değil belki ancak, biz evde nerede olduğunu anlayabilmek için takıyoruz, çünkü keratalar öyle ruh gibiler ki bir anda ayağınızın altında bitiveriyorlar, özellikle evin içindeki yerlerini kolay tespit edebilmek adına alıştırdık. Alışır mutlaka ama sakın alışmadan tasmalı evde yanlız bırakmayın yoksa büyük tehlike....İlk zamanlar evden çıkacak ve onuda yalnız bırakacaksak tasmasını söküp bıraktık hep alışana kadar bunu da unutmayın.

sundowndread

Olurda evden kaçarsa diyerek kediyi huzursuz etmenin anlamı yok bence. Onu küçüklükten alıştırmak gerekiyor. Empati yapalım biri gelse zorla boynumuza tasma taksa istemesek ama buna zorlansak bu bir eziyettir. Benim kızım çok rahat ve özgür büyüdü o yüzden bir kere tasma takmayı denedim asla istemedi ben de buna zorlamadım. Onlar da bir canlı istemediği şeyleri zorlamamalıyız. Evden kaçarsa diyerek bunu yapmak değil de evden kaçmaması için dikkat etmeliyiz. Tabi dalgınlık vs olabiliyor ama elimizden geldiğince dikkatli olmalıyız o zaman evden kaçma olasılığı 1000de bire düşer. Herkesin dediği gibi sadece dışarı çıkarırken takın. Bazı sebeplerden dolayı hayvanları bir şeye zorlamayalım ya onların dili yok ki kendi içlerinde ne kadar zorluk çektiklerini bilemeyiz. İyi niyetlisiniz biliyorum ama umarım dediklerimi düşünürsünüz

sundowndread

Ben yetişkin olarak düşündüm kedinizi. Küçükmüş evet ama daha küçükken deneseydiniz daha kolay olurdur belki. Bu tarz mecburi durumlar varsa bu konuda bir şey diyemiyorum kapıları açabiliyorsa falan. biraz daha deneyin madem. Bazı kediler tasmaya gayet güzel uyum sağlayabiliyor ama bazıları Özgür ruhlu oluyor bunlarda kediden kediye değişiyor gerçekten. Benim kedim tasmayı istemiyorsa bana dünyayı dar eder yine çıkarttırır o tasmayı öyle şımarık :) umarım sizinki alışır biraz zaman verin kedinize madem :)

fcylan

Yaşadığınız şeyi tahmine edebiliyorum, benim yavrumda dişlerini tasmasına geçirmişti çok korkmuştum kıracak dişlerini diye. İlk üç gün çok zorlandık, bol bol oyun oynatın ilgilisini başka yöne çekin, zamanla alışıyorlar biraz zaman ihtiyacı var. Yine de evde yalnız bırakacaksam aynısını yapmasın diye tasmasını çıkartıyorum.
Bir de neden tasma takmak istiyorsunuz diyenler oluyor da, benim evladımda zaten çip var, kaçmaması için ekstra özen gösteriyorum ama bazen inanılmaz hızlı hareket ediyor, bir anlık dalgınlıkla evden kaçan onlarca can var ve benim yavrum engelli olduğu için dışarı çıktığında yaşama şansı yok. Kimse evladı gibi gördüğü canlının canını yakmak istemez merak etmeyin.

leolenslimon

Benimki ilk tasma taktığımda aynı sorunu yaşadı. Tasmasını bir tık sıktım ağzına alamayacağı şekilde ve hiç çıkartmadım, onu rahatsız edecek şekilde sıkmadım tabiki. Şuan sürekli takıyor hatta çıkartmak istemiyor bile diyebilirim :D

reinefee17

Tasmayı ilk taktığımız da bol bırakmıştık tasmaya atlayabiliyordu az önce biraz sıktık ama onu rahatsız etmeyecek bir şekilde şuan atlayamıyor rahatsız değil zamanla alışır diye düşünüyorum

reinefee17

Evin içinde takmak mantıksız değil aslında çünkü tasmanın künyesi var olurda evden kaçarsa birilerinin bana ulaşabilmesi için

reinefee17

Söyledikleriniz için teşekkür ederim fakat söylediğim yanlış anlaşıldı sanırım kedime tasmayı ilk taktığım da fazla bol takmıştım bundan dolayı bir kaza atlattık bu sabah tekrar taktım rahatsız olur gibi davranmadı bir kaç gün gözlemlemeyi düşünüyorum herhangi bir sorun yaşarsam takmayı düşünmüyorum söyledikleriniz de çok haklısınız fakat kedim her kapı çaldığında kapıya koşuyor evde ki kapılar çok eski kapıları açabiliyor ne kadar dikkatli olursam olayım kapıyı açma ihtimali var karho geliyor ailem işten geliyor bu şekilde bu nedenlerden dolayı içim rahat etmedi

reinefee17

Kedim şuan 6 aylık yavru kedilerin tasmaya alışabildiğiyle ilgili bir yazı okudum yetişkin oldukların da zor oluyormuş sansım tekrar denemek istedim

reinefee17

Kedimi sahipleneli henüz iki ay oldu 5 aylık olduğunda denedim ama kaza sonrası tekrar denemek istemedim çekindim açıkçası şuan deniyorum umarım rahatsız olmaz güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim

leolenslimon

Ben de evde takıyorum çünkü kaçma ihtimalini göz önüne alarak ama uyurken rahatsız etmemesi için çıkartıyorum

reinefee17

Ben de o şekilde kullanmayı düşünüyorum benden daha erken uyandığı zamanlar oluyor panik halinde yaşamak istemiyorum

duman_cat_world

Merhaba,
Ben tasma takmayı doğru bulmuyorum, hele ki kedi hiç dışarı çıkmıyorsa. Fotoğraf çekmek için kısa süreliğe takılabilir, ancak sürekli olarak boynunda durması bölgesel kaşıntı ve tüy dökülmelerine sebebiyet verebilir, ayrıca kedinin rahatlığını kısıtlamış oluyoruz.

kedime ilk sahiplendigimde tasma taktım, sevmeyince ve rahatsız olunca da bir daha takmaya teşebbüs etmedim.