Mamayı Ölçülü Vermek?

Merhaba arkadaşlar,

8 aylık kısır olmayan kedim için 20 Ekim tarihinde idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle Virbac üriner mama kullanmaya başlamıştık; hastalığı geçti, mamaya da bayıldı. Ancak 3 kg mama yaklaşık 40 günde bitti, dün yeni mama almaya veterinere gittim. Sorunun tekrarlama ihtimaline karşı yine Virbac üriner mama verdi; ancak yemesi gerektiğinden çok fazla mama yediğini söyledi.

Mama kabı boşaldıkça üstüne ekliyordum henüz küçük olduğu için. Artık ölçülü vermem gerektiğini söyledi, günde 45 gr. Bu bana çok az geldi dün 45 gr verdim ama mama kabını dolu görmedikçe de üzülüyorum. :(

Bana fazla kilolu gibi de gelmiyor, baya kararsız kaldım ölçülü verme konusunda. Sizin rutinlerinizi merak ediyorum.

9 CEVAP

simbakedi

olculu verilmeli benimkine de aynisini yaptik 6.5 kilo neredeyse. gunluk 45e gonlunuz el vermezse gunluk 1 cay bardagina sabitlryin ortalama 60g ediyor o da. o zaman tekrar veteriner ile gorusursunuz

Midnightoil

8 Aylık kısır erkek kedim, mamasını kısırlaşırana kadar "free feeding" tabir edilen kabı full doldurup gün içinde kafasına göre yemesi için bırakıyordum. Genelde geceleri yediği için sabah doldurduğum kabı ertesi sabaha kadar bitirmiş oluyordu. Ancak kısırlaştırdıktan sonra yani 6. aydan itibaren ölçerek vermeye başladım yani aşağı yukarı sabah 30gr akşam 30gr. şeklinde, yetiyor mu elbette yetmiyor ancak bu konuda radikalim yani gramajı aşmayı düşünmüyorum, kabı sağa sola fırlatıyor acıkınca ama kabı kaldırıp devam ediyorum, bu biraz acımasızca görünebilir ancak onun sağlığı için tavsiye edilen porsiyonu geçmemek gerek. Zira kısırlaştıktan sonraki aylarda göbekten aşağı sarkmalar başlıyor :)

duman_cat_world

Maşallah Kara'ya adına yaraşır şahane bir kürkü var💜💜

Öncelikle geçmiş olsun, benim kedim ideal kilosunun bir tık altında olduğu için serbest besleme yapıyoruz, günlük istediği kadar yiyebiliyor :)

Veteriner fazla dediyse fazladır, bana da normalden bir tık fazla geldi yeme miktarı. 45 gram da az geldi biraz :/ Günlük 50 gram yeterli gelecektir🙏

nefeskedi

Bu tür kısıtlamalar sadece kilo için yapılmıyor, fazla mama zarar da verebiliyor, tüy dökümü artışı, cilt problemleri gibi. Mesela benim kedim 5 aylıkken, alerji şüphesiyle hipoalerjenik mama kullandık. Ben de zayıf diye boş bırakmıyordum mama kabını. Daha yeni sahiplendiğim için günlük ne kadar dışkılayabilir bilmiyordum. 3 defa dışkıya çıkıyordu, bu da mamanın kediye yaramadığını ya da gereğinden fazla yediğini gösterirmiş, tuzu, yağı fazla geldiği için olabilirmiş.

Anonymus297519

Ben kilosundan dolayı değil ne kadar yediğini bilmek için ölçü kullanıyorum.

Lavinia17

biz şu an hillsin üriner mamasını kullanıyoruz 65 gr veriyorum yaş mama verince bu yarıya iniyor tabii :)
5 kg mama 2-2.5 ayda bitsin dedi hekimimiz

ben de ölçülü veriyorum çünkü kısırlaştıktan sonra hızla kilo alabiliyorlar. ölçü kabım var bir pet fuarından hediye etmişlerdi, mamamızın arkasında kızımın kilosuna ne kadar gr öneriyorlarsa ölçüp o kadar koyuyorum mamayı. ve aylardır kilosunu koruyor çok şükür 🙏🧿

sundowndread

Açıkçası ben ölçülü vermiyorum. Bu konuda hatalı olabilirim bilmiyorum ama ben kabında bittikçe azıcık azıcık dolduruyorum mama çok durup bayatlamasın diye. Kedim kısır uzun zamandır ve gayet zayıf bir kedi. Sağlık durumunda da bir sorun yok Allah’a şükür. Tüyleri derisi iyi durumda. Anormal bir durum gözlemlemediğim sürece böyle devam etmeyi düşünüyorum. Ayrıca bir kedi normalin dışında kilo almadığı sürece aç kalıp kabı oradan oraya fırlatıp sıkıntıya girecek kadar sert yaklaşılmamalı bence konuya bunları okumak beni biraz üzdü :( tamam çok kilo alıyorsa tüyünde derisinde anormallik varsa anlarım ama bunun dışında azıcık daha vermek sorun olmamalı ya sürekli keyfimize göre kediyi yönetmekte bana eziyet gibi geliyor hepimiz yeri geliyor azıcık kaçıyoruz bazı şeyleri. Tabi bu dediğim kabı doldurun ağzına kadar dolu olsun değil. Azıcık koyun bitince azıcık daha koyun falan yemesi anormal mi diye bakın yoksa illa bir kedi kısır diye hemen şişko olacak değil benim kedim olmadı mesela :)

Jarvis12

Benim kedim maşallah fazla obur. Kısır, 9,5 aylık ve şu an 5,55 kg.Kısırlaştıralı 3 hafta oldu, kısırlaştırmadan 1 ay önce 5,6 kg idi ve doktorumuz "biraz kontrollü gidin,kısırlaştırdıktan sonra hızlı kilo alır,önünü alamazsınız" dedi.O zamana kadar günde 90 gr kuru mama veriyordum.Mama paketi üzerindeki ölçüde de 75-90 gr yazıyordu.90 gr'ı azaltıp 75'e düşürdüm.Sabah işe gitmeden önce 50 gr veriyorum.Akşam işte dönünce de kalan 25 gr'ı ikiye bölüp akşam saat 18.30'da ve 21.30'da veriyorum.Bu düzene alıştı iyice.Eskiden 25 gr'ı tek seferde akşam 18.30'da veriyordum ve gece 03.00 civarında başlıyordu bağırmaya.Ben kızgınlığa girmesine bağlamıştım ama zira mamanın kalan kısmını daha geç vermeye başladığımdan beri gece bağırmaları kesildi.Ama kısırlaştırılması da aynı döneme denk geldiği için aslında tam emin değilim kesilme nedeninin hangisi olduğundan :)) Yaş mama haftada 2 kez veriyorum, bu 25 gr'ın yarısının yerine yaş mama verince, sadece kalan yarısını kuru mam veriyorum doğal olarak. Bu da bizim rutinimiz...