Kısırlaştırma Hakkında Sorularım Var...(Dişi Kedi)

syuhel

Öncelikle herkese merhaba..
Kedim 10 aylık bir tekir. Haftaya cumartesi kısırlaştırma için randevu aldık ama nedense bunun için korkuyorum...
Yani ameliyatlı olduğu için ne yapmalıyım.
Çıktığında ne olacak (gazlı anestezi yapılacak)
Nelere dikkat etmeliyim?
Korktuğum kadar bir şey olur mu?
Kedim 2-3 kere kaşınsa bile hasta falan sanıp divane oluyorum zaten etrafında...
Ama kısırlaştırma daha büyük, erteledim korktuğum için hiç kızgınlık da geçirmedi , kendi kendime kızgınlık geçirirse ondan sonra yaparız falan diyordum ama yaptırmanın daha sağlıklı olduğunu falan öğrendim... Yıl bitmeden ve zamlar gelmeden yaptıralım dedim. Ama dediğim gibi korkuyorum...
Kedisini kısırlaştıran kişiler bana dikkat etmem gereken neler var söyleyebilir mi?? :'(

8 CEVAP

Aliye87

Merhabalar,
Geçtiğimiz perşembe dişi kedimi kısırlaştırdım. Gaz anesteziyle gayet rahat geçirdi. Herhangi bir anestezi komplikasyonu yaşamadı. Gaz anesteziyle yaptıracağınız için, içiniz rahat olsun. Dikişlerine dikkat edin mutlaka, kaşıyarak ve yalanarak bir zarar vermesin. Başlık ya da ameliyat korsesiyle bu bölgeyi mutlaka korumaya alın. Herhangi bir zarar vermesi halinde, iyileşme süresini uzatabilir bu durum. Daha da kötüsü ölüme dahi sebebiyet verecek bir enfeksiyon kapmasına yol açabilir. Biraz stresli olabiliyorlar ameliyat sonrası, yalananamama ve duygu-durum değişiklikleri vb. Onu sürekli sevin, moral verin, istirahat etmesini sağlayın. Duygusal olarak sevgiye de çok ihtiyaçları oluyor dişilerin.

Şimdiden geçmiş olsun miniğinize🙏🧡

syuhel

Kedim çok hareketli, oynak. Ameliyattan sonra da böyle olur ise ne yapacağım bilmiyorum... Tasma bile takamadık biz kendisine, hiç ama hiç sevmedi.. boyunluk ile başımız belada olacak gibi.... Bir de dikiş olarak estetik dikiş dedi normal ile ne farkı var tam biliyorum. Boyunluk ve ameliyat korsesini nerden alabiliriz? Veteriner veriyor mu?

Aliye87

Benim kedi de tasma, korse, başlık vs hiçbirini sevmiyor. Battaniyeye bile tahammülü yok üzerinde. Gaz abestezide çabuk toparlandıkları için oyunculuğuna devam edebilir. Bizimki daha çok dinlenei bu süreçte, normalde oynamayı cok sevdiği halde pek oyun oynadı diyemem. Bu da ameliyat psikolojisinden ve dişil fonksiyonlarını yitirmekten kaynaklı bir duygu-durum değişikliğinden kaynaklı olsa gerek. Bu durumun oturması da en az 1 ayı buluyor deniyor. O yüzden duygusal olarak sevgi ve tahammülümüze çok ihtiyaçları var. Estetik dikişte iz kalmıyor, normalde ise iz kalabiliyor. Ameliyat ettirdiğiniz yerde veteriner tarafından başlık ücretsiz olarak veriliyor. Ancak kedim hiç sevmedi. Ben bile gerildim sağa sola başını döndürememesinden... Win Pet marka ameliyat korseleri var 250-300 tl civarı. Bunu veteriner ücretsiz olarak vermiyor, siz satın alıyorsunuz eğer başlık kullanmak istemezsiniz. Kedim için korse daha rahat oldu. İmkanınız varsa korse tercih edebilirsiniz.

Merhabalar
Ben kızımı 1 yaşında kısırlaştırmıştım ama o sürece kadar neler çektik Allah biliyor. Kedim tekir ve çok hareketliydi kızgınlığa girdiğinde 1 hafta arayla sürekli kızgınlığa giriyordu kısırlaştırma işini sürekli ertelemek zorunda kalıyorduk bu yüzden de sürekli bağışıklığı düşüyordu o haliyle bile veteriner kısırlaştırmak zorunda kaldı. Endişelendim birşey olacak bağışıklığı düşük diye ama atlattık çok şükür. Ama ameliyattan sonra kedimi almaya gittiğimde (1,5 saat sonra) kedim çoktan uyanmış veterinerlere carlıyordu :)) eve gelince sendeliyordu ama bütün evi dolaştı mama yemeye falan çalıştı. 3 gün içinde davranışları normale döndü. 15 gün kadar ise çılgın bir kedim olduğu için dikişlerini sökmeye çalıştığından zor geçti Allahtan hekimimiz kedimi bildiğinden dikişi iki kat şeklinde arasına sargı bezi koyarak dikmiş ancak göbüşü yağlı olduğundan kesiği daha büyüktü. Hatta üst dikişleri söktü. Bir dk gözümü üstünden ayıramıyordum. Başlık falan takmayacağı için kedime bütün vücudu saracak bir zıbın diktim sevmedi ve sürekli çıkarmaya çalıştı ama idare ettik bir şekilde. Ayrıca vitamin, bağışık güçlendiriciler, kaliteli mamalarla toparladık. Yarası kapanınca dikişleri kendi kendine söktü. Sökerken yine kendine zarar verdi ip çok sağlamdı onu çıkarırken küçük bir yırtık oldu derisinde onun içinde veteriner merhem verdi kısa sürede geçti. O süreci atlattıktan sonra o da bende rahat ettik.

Merhabalar benim kedim geçen yıl kısırlaştı. Ben şu dünyadaki en pimpirikli insanlardan olabilirim, ben atlattıysam bu kısırlaştırma sürecini herkes atlatır sukunet ile diyorum🤣🤣
Bizim normal klasik kısırlaştırma operasyonu oldu. birkaç saat veteriner hekimimiz gözetim altında tuttu önlem açısından. biz kızımı almaya gittiğimizde anestezi etkisi neredeyse tamamen geçmişti. boyunluğu vardı birkaç gün durdu, sonra hekime danışarak çıkardım. 10 gün boyunca antibiyotiğe götürdüm ve orda da her gün kontrol edildi dikişi. bir de hekimimiz önerisi ile kristalin aldım. tuvaletten sonra dikişli bölgede kum tanesi falan görürseniz sıkarsınız demişti. ben operasyon sonrası kedim nerede yattıysa orada yattım, yalnız bırakmadım hiç. bol sevgi, bol ilgi ve gözün sürekli kedinin üzerinde olması ile kolayca geçiyor bu dönem. benim şu an içim çok rahat, kedim sadece bir kez kızgınlık dönemi geçirdi sonra hemen kısırlaştırma operasyonu oldu. ömrüne ömür, canına can katılmıştır inşallah, onun sağlığı için iyi bir şey yaptığımı bilmek beni de mutlu ediyor. içim rahat diyorum bir yıl sonra🧿🙏
bir de kısır mamaya geçerken adım adım geçmemizi önermişti hekimimiz. bunu da söylemek istedim. şimdiden geçmiş olsun🙏

Benim kedimde öyle telaş etmene gerek yok ama boyunluk zor olur internette kediler için korse ve tulumlar var alabilirsin daha kolay olur sıkılıp çıkarmaya çalışır ama çıkaramayınca pes eder merak etme. Estetik dikiş ipler dışardan görünmeyecek şekilde dikilmesi sanırım bu iyi birşey.

Şu linkde bir tulum örneği var kendinde böyle birşey yapabilirsin https://images.app.goo.gl/uhGDn7E73YheUQsw6

patidostu17

ben de daha önce dişi kedimi kısırlaştırdım karnındaki tüyler 2, 3 ayda çıkar dikişlere dikkat edin yakalık veya kıyafet kullanabilirsiniz dikişlerin geçmesi zaman aldı yaklaşık 20 günde normale dönmüştü

tugbaakalem

İki kedimide kısırlaştırma ya götürürken aynı endiselerim vardı veterinerimiz nasıl dikiş attı bilmiyorum ama biz yakalık bile kullanmadık kızım eve gelir gelmez hiç ameliyat olmamış gibi evde koşuyordu diyebilirim size o nedenle içinizi ferah tutun yaş mamayla şımartın bir kaç gün bir problem yaşamazsınız şimdiden çok geçmiş olsun 🙏🏻