Acana Nasıl Bir Mama ?

Herkese merhaba. 4 aylık erkek exotic shorthaira sahibim ve yaklaşık 2 aydır Royal Canin kullanıyorum.Mamalar hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim. Royal canin hakkında okuduklarım pekte olumlu değil.Acanayı araştırdım içeriği gayet güzel bu yüzden Acana almak istedim fakat petshoptaki abi Acananın proteini yüksek olduğu için kediye ağır gelebilir, sana en uygun mama Proplan dedi.Kafam iyice karıştı.Bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.(orijen fiyat klasmanları hariç :( )

6 CEVAP

simbakedi

veterineriniz sallamış. acana protein bakımından %37-38 bandında. royal canin kitten %36, proplan kiten %40 protein içeriyor. veterinerlere mama konusunda danışmanızı önermem, çok büyük çoğunluğu bi haber. örneğin kısır kediler için nd/acana almayın proteini yüksek proplan alın derler ama nd %44, proplan %41, acana %37-38 dir. bu yüzden siz kendiniz kedinize iyi gelen mamayı bulun. acana içerik olarak çok güzel. benim kedime de çokk yaradı aşırı sağlıklı bir kedi şu an aynı şekilde nd de yaradı ama her kediye yaramıyor. özellikle bu iki mama markasını cins kediler pek yemiyor, geneline ağır geliyor. benim gözlemlerim o yönde en azından. evet royal canin içerik bakımından acananın yanından bile geçemez ancak kedinize iyi geliyorsa kalitesiz bir mama değildir. içinizin rahat etmesi açısından iki önerim olur. rotasyonlu mama kullanmanız en iyisi. örneğin 3-4 ay rc kullandıysanız 3-4 ay proplan deneyin diğer 3-4 ay hills mesela. birinden alamadığı bir değer varsa diğer markadan alır en azından. ya da acana deneyip royal canin ile karıştırıp verebilirsiniz kedinizin sindirimi buna el veriyorsa. benimkine çöp karıştırsan sorun olmaz ama sizinki 2 tane farklı mama tanesi yerse ishal olabilir mesela. bunları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. bir de su alımı çok önemli kedinin. en kaliteli mamaları da kullansanız yeterli su alımı yoksa hastalıklar boy gösteriyor hemen. bolca yaş mama / haşlanmış et, ciğer, balık, tavuk takviyesi ve su içimini destekleyecek şeyler yapmalısınız

Patiseverrr

Acana şu an ülkemizdeki en kaliteli mamalardan. All life stages mamalarını dönüşümlü olarak kullanıyorum ben de, kısır kediler için de uygun bu seri. Et içeriği çok yüksek ve proteini de %37 civarında hep, ağır gelme konusu kediden kediye değişebilir tabii fakat bunun ana sebebi bence protein oranından çok mamanın içeriğinin neredeyse tamamının taze et ve sebzeler içermesi. Royal canin, proplan vs. gibi mamalara alışan kediler acana yiyince ağır gelebilir doğal olarak, içlerinde neredeyse hiç gerçek et yok.(proplan'da %20'ydi sanırım ama royal canin'de hiç yok)

AslanPati

Acana gayet güzel bir mamadır. Protein oranı olarak yüksek değildir, aksine birçok mama markasından daha düşük bir protein oranına sahiptir. Çoğu mamadan daha düşük karbonhidrat oranına sahiptir(bu iyi bir şey). Mamaları verirken pakette yazan gramaja uygun vermelisiniz.

hannnngggg

premiumunda premiumu bir mama alınabilecek en güzel mamalardan birisi içeriği olsun paketlemesi ve lüks hissiyatı olsun buna önem veren insanlarda var yok değil bende proplandan acanaya geçtim kısır dişi kedim icin, bountiful catch kullanıyorum alt serilerden ben cok memnunum iştahı yemesi gayet güzel dışkısıda güzel kedim enerjik yumus yumus tüyleri ama ama iste problem burada başlıyor bu mamayı 3 aydır kullanıyorum 3 ay önce kan testi verdiğimizde hersey cok güzelken geçen hafta kan testi verdiğimizde bir kaç degeri yüksek çıktı yani mamanın ağır geldiğini düşünüyorum dışarıdan bakıldığında kedimde problem yok sağlıklı bir kedi ama içeride olanları veteriner hekim değilsek tahlil yapılmadan anlayamıyoruz benim buna cevabım acana cok cok güzel bir mama ama her kedi icin değil, denenebilir ama sürekli kullanılmamalı

Warriorsans

Proplanın protein oranı acanadan daha yüksek diye biliyorum. Acana çok kaliteli bir mama özellikle pacifica serisi kedimin tüylerine çok iyi gelmişti. Yalnız acanaya geçmeyi düşünüyorsanız uzunca bir geçiş süreci yapmalısınız. Royal canin tahıl oranı yüksek bir mama ama acana tahılsız bu yüzden kısa süreli bir geçiş kedinizde ishal problemi yada sindirim sorunları yaratabilir. Bence geçişi uzatabildiğiniz kadar uzatın nin 15 gün ideal. Hem bu şekilde kedinizin yememe sorunu da olmaz

bloodyluxury

Merhaba,

Ben de araştırdığımda sizin gibi Acana mamaların içeriğinin gayet iyi olduğunu okumuştum. Veterinerlere danıştığınızda farklı yorumlar olabiliyor. Bence kedinizin sağlık durumuna, kilosuna, hareket durumuna göre bir seçim yapın. Youtube'da farklı mamalarla alakalı tecrübelerin anlatıldığı videolara da göz atabilirsiniz. En kaliteli mama her zaman en iyi seçim olmayabilir. Sizi yanlış yönlendirmek istemem, mama değişimi yaparken sadece birden yeni mamaya geçmektense kademeli olarak geçmenizde fayda var.