Kedilerinizin Diş Değiştirme Dönemi Nasıl Geçti ?

Miscatt

İyi geceler arkadaşlar
Diş değiştirme dönemindeyiz ve biraz sancılı geçiyor.
2 gün önce sivri olan süt dişimiz düştü ancak orda şişlik kaldı apse gibi bu geçici bişeymidir?
Ve diğer sivri olan süt dişi hala düşmedi yeni çıkanla aynı boyutta vitamin de kullanıyorum ama neden düşmedi anlayamadım.
Hali keyfi hiç yok normalde çok hareketli bi kedidir ama o kadar mahsunlaştı ki. Ağzının içi alev gibi ve kokuyor.
Nelerle beslediniz ?
Bu süreci bizim gibi sancılı geçirenler var mı diye soracaktım siz neler yaşadınız ?

10 CEVAP

orhdoner

Merhaba hayırlı geceler 🙏 Diş değiştirme dönemi çok sıkıntılı geçebiliyor çünkü dişetleri ve dişleri kaşınıyor agrıyor ondan dolayı ateş halsizlik iştahsızlık yapabiliyor. Ama bu dönemde yaş mama karışık kuru mama verirseniz daha iyi olur en azından dişindeki yara geçene kadar huysuzlugu da olabilir yavrunuzun ama hepsi geçiyor Allah’ın izniyle yavru kedilerde ağız kokusu dişlerden dolayı olabiliyor. Hekiminize gittiğinizde ağız kontrolü yaptırın ya da yaptırdınız mı bilmiyorum herhangi bir ciddi sıkıntı olmaz inşallah tekrardan Allah acil şifalar versin yavrunuza da kolaylıklar diliyorum 🙏❤️

putmeinatrance

Geçmiş olsun öncellikle çoğu kedi için bu süreç zorlu geçebiliyor bizimki diş değiştirken her zaman ne yiyorsa onları verdim hiç iştahsızlık olmamıştı
bu süreçte ateşi çıkabilir ağız kokusu çok yoğundur iştahsızlık varsa vücuduna daha fazla su girmesi açısından yaş mama önemli alışmaması için kuru mamayla karıştırıp verebilirsiniz veya rahat yiyemeyeceğini düşünüyorsanız kuru mamasını biraz ıslatabilirsiniz onun haricinde haşlanmış tavuğu ufak parçalara bölerek ara ara verebilirsiniz apse konusu biz de olmadı veteriner hekiminize sorun isterseniz ek olarak geçmek isterim düşen dişlerini bulabilirseniz saklayın genelde kolay kolay bulamazsınız yutuyor çoğunlugu ben de 4 tane var hepsini şans eseri buldum saklıyorum hâlâ😸

Çok zor geçmişti küçük kızımda. İştah hiç yoktu zorla yaş mama veriyordum. Depresyonda gibiydi zaten nazlı iyice nazlanmıştı. Bağışıklığını güçlü tutmaya çalışın ne yemek istiyorsa onlardan verin artık yapcak bir şey yok aç gezmesin yeter ki. Pate yaş mamalar bu dönemde hoşuna gidebilir. Apse konusunu bilmiyorum ama yaşamadık

buusracikk

Bizimki çok kolay oldu sadece dişleri kaşındığı için sert şeyleri ısırmak istediler hep birkaç kez kanadı diş etleri ama zorlanmadılar şimdi tamamen değişti hepsi ısırma huyu da geçti

Renklipati

Geçmiş olsun öncelikle, bizimde baya kötü geçti hatta ağız kokusu damakta kızarma baya oldu,veteriner 2 dişini çekmek zorunda kaldı biraz çürümüş tü düşmemişti bir hafta kadar antibiyotik ve ağız spreyi kullanmak zorunda kaldım..sonra si düzeldi çekilen dişleri de geldi diğerleri de yenilendi.kuru mamaya yaş mama karıştırılır şekilde verdim,tavuk göğsü seviyor öyle arada verdim kurtulduk

Miscatt

@orhdoner
Çok teşekkür ederim çok sağolun🙏🏻
Veteriner yenileri çıktığı için süt dişlerinin dökülmesi lazım demişti hatta vitamin de verdi kendisi ama biraz zorlanıyor oğlum.Çok mahsunlaştı.Kuru mama yemiyor gibi bişey,yaş mama ve haşlanmış et veriyorum ağırlıklı olarak.Eğer dökemezse operasyon gerekebilir dedi ama acele etmicem bunun için.Bakalım inşallah kısa zamanda yeni dişlerimize kavuşuruz 🙏🏻💜

Miscatt

@putmeinatrance
Çok teşekkür ederim🙏🏻
Haşlanmış et ve yaş mama veriyorum ama kuru mamayla karıştırıp deneyeceğim.Apse konusunu sordum 1-3 gün arası bekleyelim geçmezse antibiyotik tedavisine başlarız dedi. Ama genel itibariyle olumlu konuştu.
Yaaaa siz ne güzel bulmuşsunuz ben aynı gün aradım her yere baktım evi kaldırdım resmen bulamadım🤦🏻‍♀️ İnşallah diğer süt dişlerini bulurum 😻😍 bende saklıcam 🙏🏻💜

Miscatt

@buusracikk
Isırma huyumuz çok fazla var. Bizde kan olmadı çok şükür.Yumuşak şeyler veriyorum ısırsın diye ama genelde elimi ve ayağımı tercih ediyor 🥲

Miscatt

@Renklipati
Çok teşekkür ederim🙏🏻
Szinde baya sancılı geçmiş sevindim atlatmanıza geçmiş olsun🙏🏻
Bende yaş mama ağırlıklı veriyorum umarım uzun sürmez de bi an önce kurtulur çocuğum 🙏🏻

Miscatt

@Ebrugurkaracayir
Zor bi süreç gerçekten kolay atlatanlar var ama biz sanırım biraz sancılı yaşamışız. Aç kalmıyor yaş mama,haşlanmış et veriyorum.
Çok teşekkür ederim sağolun 🙏🏻🙏🏻🙏🏻