Diş Eti Enfeksiyonu Veteriner Hekim Görüşü

hannnngggg

merhaba herkese;
kedim suzynin diş eti enfeksiyonu geçirdiğini veteriner hekiminde yas mama yüzünden olduğunu söylediğini söylemiştim daha önce, onunla ilgili gelişmeler; bana zootech markasının gliserin iode isimli bir çözeltisini vermişti bir hafta üç gün kadardır sabah akşam kullanıyorum diş etlerindeki problem bayağı azalmış kızarıklık vardı cok az kalmış bir on gün daha bu takviyeyi kullanıcam bugün klinikte birer çay içtik ve biraz konuştuk haftada bir kez düzenli yas mama verdiğimi hatta bazen iki kez verdiğimi kedilerin su ihtiyacını yas mamadan karşıladığını düşündüğümü söylediğimde öyle birsey yok dedi bir oran verdi 1 kg kuru mama yiyorsa 100 gr da yas mama yemeliymiş ve buda yaklaşık 20 -25 günde bire denk geliyor ekstra yumurta ödül mamaları bunları da vermemem gerektiğini söyledi sadece kuru mama ve su yeterli dedi birde ben düzenli olarak dişlerini fırçaladıgımı acaba diş etlerindeki problemin yanlışlıkla benim sert fırcalamamdan kaynaklı olabileceğini sorduğumda olabilir neden olmasın dedi dişlerini fırçalamama gerek yokmuş kuru mama dişlerindeki tartarı temizliyormuş bu düşünce bana tiksinc gelse de kabul ediyorum ya ben pes ediyorum sanırım kaç makale yazı vs veteriner hekim yorumları okudum yabancı olsun falan yas mamanın önemini biliyorum ama basıma bunların gelmesi bana birseyleri yanlış yapıyormuşum demek ki gibi hissettirdi, birde ben acana kullanıyorum kan testinde bir kaç degeri yüksek çıkmıştı elimdeki mama bitince degistirecegim veteriner hekiminde kedisi varmış siz ne kullanıyorsunuz dedim böyle orijen falan demesini bekliyorum djjdkd royal canin proplan advange dedi bunlar arasında dönüşüm yapıyorum cunku risksiz en uzun ömürlü sağlık problemi olmayan muayeneye gelen hayvanlar genellikle bu markaları tercih ediyor dedi, tahılsız mamalar yaramıyormuş sanırım anlam veremiyorum ama artık mantık falan aramayacağım manyak oluyorum sonra direk yönlendirmeyi kabul edip royal canin alıcam basalım bakalım mısır kocanına 1000 tl

21 CEVAP

Lavinia17

size hak veriyorum ben de kedime her gün bir tatlı kaşığı yaş mama veriyordum+acana kuru mama kullaniyordum hekimimiz bize hep hills-royalcanin ve proplan öneriyordu ben de içeriği kötü deyip dinlemiyordum taa ki kedim idrar yolu enfeksiyonu geçirene kadar :)
hâlâ bununla uğraşıyoruz maddi manevi çok zor bir süreç elimden geldigince araştirdim ama artik hekimimiz ne derse ona uymaya karar verdim.
Çok geçmiş olsun kedinizle huzurlu,sağlıklı günleriniz olsun💜

edadnmzr

Kedinizin sorununun viral hastalık olmamasına çok sevindim öncelikle böyle bir soru açmıştınız hatırlıyorum ben de yanıtlamıştım, benim kedim de her gün yaş mama için bağırıyor @lavinia17 nin dediği gibi bir kaşık veriyorum. Vermesem mi acaba. Her gün vermenin çok sağlıklı olmadığını biliyorum ama bir görseniz nasıl bağırıyor buzdolabının önünde. @lavinia17 siz vermeye devam ediyor musunuz her gün bir kaşık?
Bu arada veterinerinizin dediği çok doğru burada birçok kişinin proplana royal canine hillse önyargısı var. Ben bu üçü arasından proplanı tercih ettim ve onu kullanmaya devam ediyoruz. Uzun süredir piyasada olan köklü, tecrübeli markalar çünkü. Diş etlerinin geçmesine de çok sevindim. Bizimki viral hastalık nedeniyle kırmızı ama yaş mama da kötü etkiliyorsa azaltacağım mecburen bağırsa da 🤷🏼‍♀️

simbakedi

benim kedim sizinkinin tam tersi. acana çok iyi geldi nd de öyle. siz kan testi dediniz ya ben acana + bağışıklık güçlendirici kullanmama rağmen kısırlaştırma zamanı testleri tam olması gerektiği gibi gelmişti. aynı şekilde ben de yaş mama veriyorum artık her gün 2-3 tatlı kaşığı, bizimkinin de arka dişlerinde sorun var ama veterinere götürdüm geçen gün fırçalamadığınız için dedi :D önemli olan kaliteli mama değil hangi mamanın kediye iyi geldiği. iyi geldiği sürece proplan, rc de iyidir acana da aynı şekilde. ağır geliyorsa hiçbiri kullanılmamalı. yaş mama konusunda katılmıyorum maalesef veterinerinize, diş fırçalama konusunda da. belki fırçalamak değil ama dişlerinin temizliği için özel kuru mama ya da ödül mamalarının olması gerektiğini düşünüyorum. benimki eskiden yaş mama çok sık yemezdi ona rağmen arka dişlerinde sorun var, madem mama fırçalıyordu simba niye böyle oldu o zaman diye sorun bir ara veterinerinize lkasjdlkasjd her kedi birbirinden farklı, hangisinin nasıl etki yarattığı da değişiyor kediden kediye. sizin kediniz simba olmalıymış sanki istediğiniz her şeye uyuyor, sadece diş fırçalatmıyor :D

Çok geçmiş olsun ama yaş mama konusuna ben de katılmıyorum. Tamamı et ve suyu olan yaş mamalar kedi için faydalıdır. Hep 12 yaşındaki kedimizden örnek veriyorum ama en büyük örnek var yanımda her gün tavuk yumurta et yiyen bir kedi. Bebekken de öyleydi. Tavuksuz yumurtasız geçen günü azdır. Dışardan baktığınızda asla yaşlı demezsiniz. Hala çatır çutur kaçırıp kemik yediği bile var. İmkanım olsa sadece yaş mama ile beslerdim ama öyle saçma sapan yaş mamalarla değil tabi ki

Gimlihanim

Geçmiş olsun çok sevindim durumunun iyi olmasına yavrunuzun 🙏🏻😊 Birçok görüşünüze katılmasam da geçmiş olsun dilemek istedim. Siz de haklısınız. Umarım herkes yavrusu için en doğrusunu yapıyordur.

Bu arada kediniz kaç yaşındaydı acaba?

Palyaco

Dişleri iri taneli mamalar temizliyor tabi çabuk kırılan mamalar buda exclusion iri irk ve royal british mamasi cok iyi tabi nutri feline kisir mamasida iri mama çabuk kırılan 3 marka önerdim size

orhdoner

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun önemli bir hastalık olmadığına sevindim mama konusu da çok karışık gerçekten kime ne iyi gelirse kullansın bence aynı bizim bünyemiz gibi Yani herkese herşey iyi gelmeyebiliyor malesef 🙏❤️

hannnngggg

@ebrugurkaracayir bende kendime katılmıyorum biraz bugün konuştuklarımızdan bahsetmek istedim veteriner hekim ile bugünkü konuşmamız suana kadar yaptığım herseyi çürütüyor cakısıyor resmen ama hekim olduğu içinde bir yerde güvenmem gerekiyor diye de düşünüyorum kendime de inanıyordum okuyup araştırdığım icin bu sitede cok fazla insanların deneyimini de okudum mantıklı geliyordu böyle bir problemle karşılaştığım icin gerçekten zor günlerdi cunku hic birsekilde mama yiyememisti görünce içim parçalanıyordu şimdilik hekim görüşüne güvenip yönlendirmelerini deneyeceğim

Lavinia17

artik her gün yaş mama vermiyorum.haftada bir konserve yaş mama veriyorum mamayi ikiye bölüp iki gün veriyorum
@edadnmzr

hannnngggg

@lavinia17 cok cok teşekkür ederim bende artık veteriner hekimi dinleyeceğim sizede cok geçmiş olsun 💐

e234567

geçmiş olsunn bilgilendirme için teşekkürler

hannnngggg

@simbakedi vallahi bende kendime katılmıyorum djdjkd gönlüm isterdi acanayla devam edeyim cok hoşuma gidiyor, en güzel yas mamaları vereyim ama böyle şeyler geldi basımıza yani biraz gozlemleyecegim bakalım başka bir problem gelistirecek mi

hannnngggg

@orhdoner ❤️❤️💐💐

e234567

hangi mamayı kullanmaya başladınız, iyi geldi mi?

Warriorsans

Öncelikle çok geçmiş olsun. Bizde şansın ishal durumu yüzünden royal canin sensible mamaya geçtik ama hayvancağızın tüyleri mahvoldu. Çok dökülüyor sertleşti parlaklığı gitti. 10 gündür falan sabah akşam 1 pompa mutamin sıkıyorum mamasına ve sabahları royal canin yerine acana vermeye başladım ayrıca normalde sabah 20 gr mama veriyordum şimdi 15 gr mama ve 25 gr kadar yaş mama veriyorum. Hafif tüyleri yumuşamaya başladı bakalım iyi geliyor gibi. Ben royal canin markasının kedilere iyi geldiğine çok inanmıyorum. En azından çevrem ve benim deneyimlerim böyle olmadığına ikna etti beni.