Kedimizin Tuvalet Sorunu

Akaya01

Merhaba,

2.5 aylık bir kedimiz var. 2 aylıkken karma aşısından sonra ishal ve kusma yan etkilerini yaşadık. Veteriner kontrolünde bu süreci atlattık. Fakat kedimiz agrasifleşti ve tuvalet konusunda dengesi şaştı. Evin bazı yerlerine tuvaletini yapmaya başladı. Tuvalet yaptığı yerleri sirke su ve karbonat ile temizledik.

Fakat hala tuvaletini halılara yapmaya çalışıyor. Biz yanına gidince koşa koşa kendi tuvalet kabına yapıyor. Tuvalet kabına yaptığında ödül maması da veriyoruz. Tuvaletinin yerini çok iyi biliyor.

Sadece biz yanındayken bu hareketi yapıyor, geceleri tuvaletine yaptığını sabah kalkınca anlayabiliyoruz. Tuvaleti sürekli temizleniyor, kum oranı da iyi.

Bu süreçde kumunu da değiştirdim ama sonuç alamadım. Kedimiz sanki bize gıcıklığını yapıyor gibi… bu sorunu nasıl aşabiliriz?

12 CEVAP

NorthNight

Yapılan yerde kokuları kalıyor ister istemez ve biraz da oyuna çeviriyorlar sanırım. Biz kızgınlıkta idrar sorunu yaşamıştık. Taktımı takıyordu bi yere. Veterinerimiz temizledikten sonra oraya kedi uzaklaştırıcı sprey sıkmamı söylemişti, birde örneğin bi yastığa idrar yaptı onu temizlemeden kum kabının üstüne koyup kokuyu oradan almasını ve oraya yönelmesini sağlayabilirsiniz. (Tabi halıyı koymak mümkün değil ama idrarı yaptığında bir bezle nemi alıp o bezi koymak gibi)

Akaya01

Valla anlayamadık neden stres olduğunu, ya da stres mi olup böyle yaptığını… bu 1-2 haftadır böyle yapıyor, artık pes etmek üzereyiz evde. Kilitli kaldığı odada yanında otursak bile kumuna degil başka yere yapmaya kalkıyor tekrardan

Akaya01

Valla öyle yapıyoruz takip ediyoruz kediyi, bir yeri koklasa hemen alıp kumuna götürüyoruz, tik gibi bir şey oldu

Miscatt

Öncelikle evcil hayvan bakımı sabır isteyen birşey.Özellikle kedi ve köpeklerde.Kediler temiz canlılardır. Onu strese sokacak bi düzensizlik hasıl olmuş büyük olasılıkla benim düşüncem.Zor bi durum evet ama inanın güzellikle sabırla ona kızmadan korkutmadan istediğinizi daha rahat yaptırabilirsiniz.Biz yanına gidince koşa koşa tuvaletine gidiyor demişsiniz korkuyor olabilir sizden. Geri verecekmişsiniz yinede hakkınızda hayırlısı olsun.

Akaya01

Aslında kedi uzaklaştırıcı sprey de satın aldım. Yapmaması gereken yerlere ondan da sıkıyorum ama nafile. Bu sabah yine yerleri eşelerken alıp tuvaletine götürdük ve kumuna yaptı

Fistikliokum

anladigim kadariyla sorun kumunu bilmemesinden kaynakli degil, ama yine de kumunu cok cok fazla temizlemeseniz biraz orda kokusu kalsa, belki bir faydasi olur.

Akaya01

kumunu gün aşırı temizliyorduk, acaba bi üç beş gün kalsa mı pis bir şekilde

simbakedi

pis kalirsa daha cok yapmaz bence benimki kumu 1 gun unutulsun kum kabini yikiyor basina o kadar deliriyor. siz bir sure daha kumuna goturun kendiniz, cis ya da kaka yaptigi yerleri guzelce silin internette tarifler var. neyle silseniz bile kokusunu alabiliyor kediler genelde, kedi uzaklastirici spreyi de sikarsaniz ev ortasinda bir yere belki evde de stres olur o yuzden onermem.

Akaya01

Valla hiç çare bulamadık. Bugün kedimizi mecburiyetten odaya kilitledik bir kaç saat. Odada ki kuma degil de kapının önüne yapmış. Nispet mi yapıyor bilemedik

orhdoner

Merhaba çok geçmiş olsun öncelikle odaya kitlemeyin daha çok strese girip inadına yapar yapmayacağı varsa da çok zor bir durum haklısınız ama siz gene istikrarlı şekilde gün içinde götürün kabına ayrıca stres olacağı bir durum varsa ya da değişiklik onları ortadan kaldırın

Akaya01

Kilitli olduğu odada onunla birlikte olsak bile gidip kumuna yapmamayı tercih ediyor. Az önce oyun oynarken bir an gözden kayboldu, halıya yaptığını gördük. Artık sabır noktam taştı , yarın geri vereceğim maalesef

Akaya01

Kedimizi vermeye kıyamadık, bir kaç tane kum kabı aldık, yeni kum aldık ve büyük bir dişi getirdik 1 haftalığına. Belki böyle tuvalet alışkanlığı kazanır