Mama Fiyatlarının Durumu Sizce Nasıl Olacak? Şikayet Edebilir Miyiz Kurumlara?

Bu bir stok sorusu değildir öncelikle bunu belirteyim. Evet hepimiz mama aldık ama inanılmaz derece de artıyor fiyatlar 😔stok yaptığımız mamalar bitince yine almak durumunda kalacağız ve sosyal medyada takip ettiğim hayvan kuruluşları var, onlar gelen dmleri paylaşmış, 1200 lira proplan mama diyenler olmuş. t*rendyoldan mama fiyatı kontrolü yapıyorum bugün hills 800'ün üzerine çıkmış. Nd gördüm 1100. Yani kontrol dışına çıktı bence bu mama fiyatları. Ne olacak bu durum? Cimere şikayet ettik, imza kampanyasını imzaladım ama değişen hiçbir şey yok.. 😔 Sitedeki kedileri de hep biz besliyoruz onlar da var. 😔

13 CEVAP

AslanPati

Arkadaşlar Türkiye'deki hayat pahalılığının sebebini hepimiz çok iyi biliyoruz, o konulara girmek istemiyorum. Döviz ve enflasyon sorunu çözülmedikçe maalesef yapacak hiçbir şey yok.

orhdoner

Merhaba Allah sonumuzu hayretsin diyorum gerçekten başka birşey diyemiyorum aynı şekilde imzaladık kampanyayı cimer e de iki kere dilekçe yolladık birşey değişmedi bilmiyorum ben de ne olcak gerçekten asgari ücretle geçinmeye çalışan insanlar var evine ekmek alamayacak duruma geldi herkes nerdeyse insanlar bu sessiz canlılara nasıl yardım edecek önümüzü kapatıyorlar sürekli umarım Allah tan bir mucize olur ve herşey iyi olur başka diyeceğimiz birşey kalmadı malesef ..🙏😞

cat_expert

Kimi kime şikayet ediyoruz :)))

Zamların nedeni tamamiyle döviz kurları nedeniyle. Mamaların büyük kısmı ithal dolar ile euro ile geliyor, ülkeye girdikten sonra da bunun lojistiği pazarlaması v.s. derken tüm zamlardan etkileniyor fiyatlar. Yerli üretim mamalar için de yine aynı şey geçerli lojistik, hammade fiyatlarındaki zamlar haliyle ürün fiyatlarına direkt yansıyor.

Temel gıda ürünleri bile 3 ay içerisinde yüzde 60 zamlanmış iken mamalara gelen zamlara çok şaşırmamak gerek. Allah sonumuzu hayır etsin.

Felicia üretimi ülkemizde yapılıyor olmasına rağmen, geçtiğimiz yıl 64 TL ye aldığım 2 KG lik felicia şuan 100 TL yi aştı. Bende sanabelle hassas kedi maması siparişi verdim 2 KG 123 TL! Sanabelle Almanya'da üretilip burada satılıyor, felicia izmir bildiğim kadarıyla. Nasıl olurda kalite olarak sanabelle ile aynı kategoriye bile girmeyen yerli mama ithal kaliteli bir mamayla aynı fiyata satılmy çalışılır? Yerli ürün tedarikçilerini hiçkimse savunmasın. Hepsini kediler tırmıklasın.

Gimlihanim

İnşallah bir çözüm olur bu yapılanların hepsi. Başka da bişey diyemiyorum malesef. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Merhaba mama fiyatları değişmedi ithal mamalarda yurtdışında almak istediğim de fiyatı max 450 tlye (acana da hesaplamıştım) geliyor kargo ile, pet sitelerinin haptığı fırsatçılıktan başka bir şey değil, şikayet etmeye devam edelim

cat_expert evet haklısınız ama bir şey değişmez ki diye düşünüp aksiyon almamak daha kötü geliyor hayvanların durumunu düşününce😊

gimlihanım ve orhdoner amin, inşallah düzelir bu durumlar 🙏🙏

cat_expert

Ekmek 2.5 lira oldu fırınlarda mı fırsatçılık yapıyor yani?

huqi

Türkiye'de şu an pahalı olmayan şey yok her şeyin fiyatı artıyor, herkes fırsatçılık mı yapıyor o zaman?
Gittikçe batıyoruz maalesef

Palyaco

En güzeli et alıp kendimiz haşlayıp vericez mama firmalarını protesto için

Sadece soruya cevap versek ve kendi aramızda tartışmasak çok daha faydalı olacak bence sorular 🙏 ben sorumda fırsatçılık vs demedim sorum tamamen hayvanların iyiliği için sorulmuş bir soruydu.

simbakedi

mama fiyatlari yurt disinda ayni zaten orada niye artsin burada dolar/euro artiyo ek olarak daha fazla prosedurler var onlarin masrafi car. ekmegi gecin unun bile fiyati ne kadar artti bu mamalarin artmasi az bile

Ben yurtdışından dolar ile tl parasından hesaplamıştım gümrükte kalma durumu olmasaydı yurtdışından alacaktım söylemek istediğin petshoplar çok kâr koyuyor dolar üzerinden hesaplarsanız bu kadar artış normal değil