Kedi Alerjisi ?

xvaleria_

merhabalar, kediye alerjisi olup ta kedi besleyen var mı aranizda ? varsa kedi alerjisi nasıl belirtilerle başladı nefes almakta falan güçlük cektiniz mi hiç yada nasıl bir çözüm buldunuz cevaplayabilir misiniz ? şimdiden çok teşekkür ederim 💖

20 CEVAP

Merhaba, benim hem kediye hem polenlere alerjim var. polenler için aşı oluyorum ve bahar dönemi ilaç+sprey kullanıyorum. Kedi alerjim olduğunu test yapmasaydım anlamazdım öyle anlatayım yani bana hiçbir etkisi yok. Kedi alerjisi için aşı tedavisi var mı bilmiyorum ama ilaç ile normal gündelik hayata devam edebiliyorsunuz bir sıkıntı yaşamadan. Doktorlar hemen kediyi evden uzaklaştırmayı söylüyor ama ben doktora direkt miniğimden vazgeçmem demiştim. Üstelik kedi alerjisi olup kediyle yaşayan çok kişi var. Instagramda takip ettiğim birçok kişi var. Bir alerji doktoruyla görüşüp, deri testi yaptırıp sonrasında ilaç tedavisine başlayabiliyorsunuz. Sormak istediğiniz soru olursa mesaj da atabilirsiniz 😊

Warriorsans

Bende var günde 93838 kez hapşırıyorum özellikle şans yüzüme süründüğünde oluyor. Burnumun içi kaşınıyor gözlerim yaşarıyor. Şansı çok öpmezsem sadece elimle seversem bütün sorunlar minimuma iniyor ama her şey pahasına öpe koklaya seviyorum ödmsmdm

Bu arada warriorsans gibi ben de kedimi öpüyorum, sarılıyorum, kedim benimle birlikte uyuyor yani aslında doktorumun önerdiği her şeyin tersini yapıyorum ama ilaç almadığım zamanlarda bile bir sıkıntı yaşamıyorum. Tabii alerjinin boyutu da önemli beni polenler çok zorlarken kedi alerjisi zorlamıyor. Polen alerjimden dolayı acillik olmuşken kedi alerjisi ile ilgili hiçbir sıkıntım yok. Görkem Karman bir videosunda yabancı kaynaklarda okuduğuna göre alerjen maddeyi uzaklaştırmak alerjiyi daha da yoğunlaştırıyor, alerjen maddeye maruz kaldıkça alerji rahatlayabiliyor tarzında bir şey okuduğundan bahsetmişti. Mesela olduğum aşılarda da benim alerjimin olduğu polenler var. Bağışıklık kazanmaya çalışıyorum böylelikle. Gerçekten karışık işler 😊 Ama ciddi semptomlar varsa doktorla görüşüp ilaç tedavisine başlamak iyi olur 😊

Aliye87

Merhabalar,
Kedi alerjim ve alerjik astımım var 10 yıldan fazla bir süredir. Buna rağmen kedi sahiplendim. Başlarda yoğurma hareketi yaptığında tırnaklarının ve sevgi ısırıklarında da dişlerinin değdiği yerlerimde kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntı oluyordu. Ancak bu durum 1 haftayı geçmedi ve şu an hiçbir sorun yaşamıyorum. Alerjilerde alerjenin kendisi (örneğin kediyi bir alerjen farz edersek) ile temasınız olmalı söz konusu alerjene karşı bağışıklık kazanmanız için. Bu derdin dermanı ve panzehiri kediyle yaşamak :) Kedi alerjime yine kedim şifa oldu.

Aliye87 dediğinizde gerçekten haklısınız. Doktorlar neden direkt kediyi evden göndermeyi teklif ediyor ben de hiç anlamıyorum. Alerjisi aşısı oluyorum ve olduğum aşıda alerjik olduğum polenler var 😊 Aşı mantığı böyle iken kediyi evden gönder, temasını azalt teklifi gerçekten çok saçma geliyor bana.

Renklipati

Ben eve aldığım zaman kızımı önce anlamadım sürekli kaşıntı kızarıklık kedinin parazitleride yaptırdım tertemizdi fakat kaşıntı geçmiyor du sonra anladım ki alerjim varmış, yazın polenler alerji yapıyor..bir iki ay sürdü ve pes etmedim zamanla azaldı şimdi ise hiç kaşıntı olmuyor alerjiyi yine kedi bakarak atlattım bağışıklık kazanıyor vücut belli süre sonra.

aliye87, gerçekten mucizeler❤️ hayvan sevgisi çok mucizevi bir sevgi kesinlikle ❤️

Aliye87

@lattisinannesi Ben de deri prick testi vermiştim 10 küsur bitki polenine ve hayvanlar içerisinde de kedi, köpek ve muhabbet kuşu üçlüsünden sadece kediye alerjim çıkmıştı. 5 yıl kesintisiz aşı tedavisi olmam gerekiyordu. 1,5 yıl devam edebildim sadece. Eğitim için yurtdışına gittiğimden 5 yıla tamamlayamadım. Doktor eğer yarım bırakırsam 1,5 senenin aşı tedavisini baştan başlatacağını söylemişti,ara vermemek gerektiği için. Aşı olduğum zamanlar bariz bir rahatlama yaşadım o 1,5 yıl boyunca. Yurtdışından döndükten sonra açıkçası bir daha aşı tedavisine geri dönmedim. Bir fitoterapistin rehberliğinde yalnızca çörekotu yağı, polen ve propolis kullandım bitki alerjilerim için... Bir de D vitaminim düşük çıktı. D vitamini alerji gibi bağışıklıkla ilgili sorunları direkt tetikliyor. Bir de VeNatura'nın D vitamini+K3 takviyesini kullandım, çok şükür 2 yıldır bitki alerjimi de atlattım artık. Kedi alerjime de sarman kraliçem şifa oldu☺️🤗🧡

xvaleria_

@lattisinannesi @Aliye87 @warriorsans @renklipati cevaplarınız için coook teşekkür ederim kedilere karşı inanılmaz bi sevgim var ve çevrem hep kedili ailelerle dolu kendi kedim de var şu an . ilk kedi baktığımda kısa süreli emanet olarak bakmıştım 10 ay boyunca hiç bir alerjik bişey yaşamadım , daha sonra kediyi teslim ettik .Daha sonra bir arkadasimla beraber bir süre aynı evi paylaştık ve bende hapşırık geceleri öksürme , hiriltili hişirtili solunumlar başladı gözlerim kan çanağına dönmeye başladı tecrübesiz olduğum için ve başıma ilk defa geldiği için anlayamamış olsam gerek, daha sonra kendi evime döndüm ve şimdi bir kedi sahiplendim , hırıltılı solunum hapşırma yine oluyor ama o zamanlar da ki gibi degil. Doktora gitmedim yüzleşmekten korktuğum şeyler olur diye ...biraz sorumsuzluk yapmış olabilirim kendime karşı :D ama kısa zamanda gideceğim. cevaplarınızla içim rahatladı yine de ne olursa olsun kedime bakmaya devam edeceğim 💖

xvaleria_

Ve bir şey daha sormak istiyorum alerji belirtilerinizde daha önce gozunuzun altında yuvarlak birsey belirip geçiyor mu ? böyle ufak beze gibi ? yaklaşık 30 40 dakika sonra kendi kendine geçiyor. Kediye her dokundugumda çıkan bir şey değil yani ne zaman çıkacağı belli olmuyor belki kediyle de alakalı değildir ama son iki aydır falan yaşıyorum bazen çok fazla şişiyor bazen ufak şişiyor geçiyor. kediyle ilgili olduğunu düşünüyorum ama internette bununla alakalı hiçbir şey bulamadım

Aliye87

Eğer belirtileriniz azaldıysa emin olun daha da azalacak, hatta yok olacaktır🙏. Bunun, yine alerjenin kendisinden başka bir çaresi yok çünkü. 1 hafta gibi bir sürede atlattığıma kendim de inanamadım, ama çok şükür şimdi çok rahatım...

Kediler bu kadar vazgeçilmez olmalarının yanı sıra, aynı zamanda da birer mucizeler gerçekten 💫🐾

Aliye87

@xvaleria_ Evet göz altımda beze de oluşmuştu. Göz sulanmasıyla eş zamanlı başlamıştı. Bahsettiğim süreç içinde kendi kendine indi. Extra bir şey yapmadım.

xvaleria_

@aliye87 Çok teşekkür ederimmm , bir doktora görünüp üstesinden gelecegim mutlaka 💪🏻

Aliye87

İnşallah, geleceksiniz mutlaka. Yapabileceğinize inanın.😊🙌✌️

xvaleria_

Desteğiniz için çok teşekkür ederim 💖 @aliye87