Kedim Yarın Kısırlaştırılıyor

reinefee17

Kedimi yarın kısırlaştırıyorum 6 aylık erkek veteriner bana herhangi bir şey söylemedi 6 aylık erkek ameliyattan kaç saat önce yemek ve suyunu vermeyi kesmeliyim ya da ameliyat sonrası ne yapmalıyım klinikte bekler mi ya da o gün ona özel bir yer hazırlamalı mıyım

6 CEVAP

edadnmzr

Kısırlaştırmadan 12 saat önce mamasını kaldırın. Kısırlaştırma öncesinde de kan testi yapılsın. Gaz anesteziyle durum çok kolay atlatılıyor erkek kediymiş zaten çok kolay geçecektir. Estetik ameliyat olmalı. Veterinerden yine detaylı bilgi alın nasıl yaptıklarına dair. Eğer gaz anestezi ve dikişli olursa zor geçecektir yalamaması gerekir ve ilk iki gün çok halsiz olur. Önemli kriterler bunlar

edadnmzr

Eğer katı anestezi olursa zor geçecektir yazacaktım yanlış olmuş

Palyaco

En iyisi gaz anestezi ve estetik dikiş bunları sorun 12 saat sonra yemek yiyebiliyor şu iciyor

orhdoner

Merhaba öncelikle çok geçmiş olsun şimdiden umarım kolay atlatırsınız arkadaşlara katılıyorum öncesinde kan tahlili yapılırsa daha iyi olur herhangi bir sağlık sorunu varsa ortaya çıkar ona göre hareket edilir. Gaz anestezi ve estetik dikiş olursa daha rahat oluyor zaten birkaç güne atlayıp zıplıyorlar merak etmeyin kolaylıklar diliyorum 🙏

Pisipiisiicik

Veterimerimiz neden bilgilendirmesi sizi bence asıl soru bu

buusracikk

Operasyona 12 saat kala mama su vermeyi kesin mutlaka aç olması gerekiyor operasyon sırasında. Ben katı anestezi (damardan) yaptırdım. Erkek kedilerin operasyonu daha kısa sürüyor benim kedimin 40 dakika sürmüştü operasyonu 1 saate yakın da yoğun bakımda kaldı nefesinin düzelmesi için daha sonra getirdik eve. Eğer katı anestezi yapılırsa ayılması biraz uzun sürebilir. Kendine gelmeye başladığında kalkıp yürümeye çalışabilir ayakta duramaz yürümesine yardımcı olabilirsiniz. Kendinde olmadığı için tuvaletini yapabilir yattığı yere alez veya çarşaf tarzı bir şey serebilirsiniz. Tamamen kendine gelip mamasına gitmeden siz mama su vermeye zorlamayın kendisi gider benim kedim kendiliğinden gidip yemişti. Kusmalar olabilir insanlarda olduğu gibi narkozu kusarak atıyorlar kusarsa korkmayın normal. Normalde erkek kedilere dikiş atılmıyor ama bizim veterinerimiz her ihtimale karşı 1 dikiş attı boyunluk takmadım yalamadığı için eğer yalarsa boyunluk takmanız gerekebilir. Dikiş 10 gün içinde düşüyor kendiliğinden. Operasyondan 2 3 gün sonra kontrole çağırıyor veteriner antibiyotik hap veriyorlar onu ihmal etmeyin antibiyotik önemli mikrop kapmamasi için. Bunların dışında korkulacak hiçbir şey yok merak etmeyin çabuk toparlıyor içiniz rahat olsun. Benimki akşamında koşturmaya başlamıştı. Şimdiden geçmiş olsun umarım yardımcı olabilmişimdir 😊