Kuduz Aşısı Yapılmalı Mı?

Mustafa245

4 aylık kedilerimden birinin kuduz aşışı olacak .Lösemi aşılarını yaptırdım kedime ağır gelmedi. Kuduz aşışı evden çıkmadığı için yaptırmak veya yaptırmamak arasında kaldım. Sizce ne yapmalıyım?

3 CEVAP

Dobbyko

Kuduz aşısı ülkemizde zorunlu bir aşı. Kuduz hastalığı basit bir hastalık değil. Kedinizin aşılarını eksiksiz ve zamanında yaptırmanızı öneririm.

Aliye87

Merhaba,
Hiç yurtdışı durumunuzun olmayacağını (en azından 1 yıllığına) öngörüyorsanız, kedilerinizle komşularınızın ya da etrafınızın arasında bir sorun çıkmayacağından eminseniz (düşük bir ihtimal bile olsa kedinizin onlara bir saldırısı ya da komşuların şikayet durumu vs olursa) yetkili makamların, evcil hayvana vurulup vurulmadığına baktıkları tek aşıymış, ki vurulmadığı takdirde söz konusu hayvanın sahibine yüklü bir ceza söz konusu. Bir diğeri de kanunen vurulması zorunlu olan tek aşı, yurtdışına çıkma faktörü olmaksızın.

Bunların mütalaasını isabetli bir şekilde yapıp ona göre bir karar verebilirsiniz.

edadnmzr

Bizim veterinerimiz dışarı çıkmayacaksa kuduz yaptırılmasına gerek yok demişti yaptırmamıştık.