Dışarıdaki Kedileri Sevdiğimde Kedime Hastalık Bulaşabilir Mi?

edadnmzr

Merhaba 🌞
Ben dışarıdaki kedileri köpekleri ne zaman görsem severdim. Kedimin korona olduğunu öğrendiğimden beri (kedim dışarıdayken kapmış virüsü sokakta yaşadığı için bebekken) o kadar korkuyorum ki kedime hastalık bulaşacak diye, dışarıdakilere dokunamaz oldum 🥺 çok üzülüyorum onları da çok seviyorum hep mama veriyorum ama yaklaştıklarında kaçıyorum istemsiz. Böyle bir şey olabilir mi evdeki kedimize dışarıdaki kedilerden hastalık getirebilir miyiz sevmekle falan? Gençlik hastalığı salgını da var iki kat panik oldum. Kedimin kedilerle temas etmesi gerekiyor bunun için yoksa dolaylı yoldan benden geçer mi?

22 CEVAP

cat_expert

Evet maalesef böyle bir şey mümkün.

Fakat dışardan geldikten sonra üstünüzü değiştirip elinizi iyice yıkarsanız bu riskleri minimumda tutarsınız.

Lils

Bence abartılı bir davranış bulaşmaması için bu kadar uğraşmak. Ben rahatım bu konuda. Başka kedileri rahatlıkla seviyorum. Zaten minik bir ihtimal bulaşma olasılığı elinizi yıkadıktan sonra endişelenmeye gerek yok. Benim kedim zaten 4 ay sokakta yaşamış bir kedi. Bir şey bulaşmışsa o zaman bulaşmıştır zaten

simbakedi

ben de kedi sevmesem bile elimi yikamadan dokunmam kendi kedime. en basitinden pirelenir yani. her gun besledigim icin sokaktakileri ister istemez kiyafetime surrunuyorlar, ustume hapsiriyorlar. o zaman ya kiyafetlerimi degistiriyorum ya da azcik surtundulerse kolonyayla siliyorum ystten. belki yaptigim hicbir ise yaramiyordur ama onlem iste hajeksbebd

nefeskedi

Bu biraz kedimizle alakalı. Benim kedimin de bağışıklığı düşük. Dışarıda baktığımda kardeşleri iyiyken o hasta oluyor pire kapıyordu. O yüzden sahiplendiğimden beri sokaktakileri maalesef uzaktan besliyorum sadece.

En korktuğum şeylerden biri. Bir de şuan yeni iş yerimde british longhair var bir tane. Daha 3 aylık falan Allahım o kadar tatlı ki sevmiyim diyorum ama duramıyorum. Öpüyorum kokluyorum. Eve gelince büyün kıyafetlerini atıyorum yıkamaya. Elimi yüzümü yıkıyorum. Ama her gün her gün kıyafet nasıl yıkıcam nasıl yapıcam bilmiyorum bana da bir fikir verin ya

Benim çok baktığım sokak kedisi oldu. Onlarca. Sadece yemek vermek değil kendi kedilerim oldular. Sağ kalanları eve hapsettim artık. Şimdi en yaşlı kedimiz dışarı çıkar, onun bağışıklığı var, pire de getirir arada. Pire hastalık taşıyıcısı derler ama yok taşımıyor. Evdekilere pire bulaştırıyor bazen, ben temizliyorum. Yani size pire atlar ordan kedinize geçebilir evet de hasta eder mi hayır imkansız gibi bir durum. Gençlikten ölen çok baktığım kedi oldu, koyun koyuna yattığı diğer kedilere bulaştırmadılar. Daha çok ısırıktan, tırmalamadan, tükürülmüş yiyecekten geçiyor. Ben çok hasta kedi baktım ama diğerlerine bulaşmasın diye üstümü değiştirir ellerimi yıkardım. Kedi çok aşırı hastayken bulaştırıyor, belirtileri yeni başlamışsa bulaştırmıyor. Ağır hastaları karantina altına alıyorum o şekilde bulaşmasını önlüyorum. Artık dışarda baktığım kalmadı da, psikolojim kaldırmadığı için. Daha geçen ay 2 bebek kedi balkonda baktığım (gece balkonda gündüz evde) kedilerin yanına girdi yerleşti. Orda kalanlar aşısızlar. Bebeklerin poposunu bile yalayıp temizlediler. 2 hafta sonra bebekler gençlikten öldü. Gençlik hastası olacaklarına çok ihtimal vermemiştim, daha çok miniklerdi. Korkmadım da değil enfeksiyon taşırlar diye, ne yaptıysak engelleyemedik girmelerini. Minnacık boşluktan sızıyorlardı, balkonun üst duvar boşluklarını komple kapatamadık. Telli yoksa. Ama ağır dönemde dediğim gibi çok dikkat ettim. Baktım kusuyorlar hemen ayırdım. Gençlik olduğunu anlayınca komple baktığım kedilerin yuvalarını, yataklarını, paspasları, bebeğin kustuğu halımı (su kusuyordu sadece) ne varsa duvarlara kadar çamaşır suyuyla yıkadım. Bizdeki kedilere bulaşmadı. Demek ki kedi semptom göstermiyorsa bulaşıcılığı çok düşük. Onlara annelerinden geçti diye düşünüyorum, anneleri ortada yoktu çünkü süt çağında olmalarına rağmen. Yani sevdiğiniz kedilere bir bakın, çok uyuşuk bir hali var mı, yemek yiyor mu, çok aşırı su içiyor mu, ağzında yara belirtisi salya var mı? Gözleri parlıyor koşup oynuyorsa hiç korkmayın. Hasta kediyi vah yavrum hasta mı oldun diye kucağınıza alırsanız el temizliği kıyafete dikkat etmezseniz bir ihtimal belki taşıyabilirsiniz. Benim baktığım kediler evet gençlikten çok öldü ama ağır hasta dönemde ayırdığım için hiç birbirine bulaşmadı. Uzağa gidip başka kedilerle kavga edip kapıyorlardı. Belki de ağır hasta kedinin içtiği sudan içiyorlardı. Bakıyordum gençlik belirtisi var o zaman hemen eve, bir odaya alıyordum ki diğerlerine geçmesin. Yemi suyu ayrılmış oluyordu o zaman. Zaten benimkiler ortak kaptan asla yemezdi. Hepsi önüme ayrı koy derdi. Öyle alıştırmıştım. Ortaya en lezzetli balığı, tavuğu koy beklerlerdi paylaştırmamı. Bir kere bile biri hasta olup diğeri de yakın zamanda hastalanmadı. Öyle başını bi sevdin üstüne bulaştı ordan da kedine geçti yok öyle bir şey. Benim baktıklarım bi de beni anne gibi bildiklerinden, o sevgiyi alıp yetişkin de olsalar birbirlerini kardeş biliyorlardı, aşırı birbirlerine düşkündüler. Birbirlerinin bebeklerini emziriyorlar, ortak bakıyorlardı. Kocaman erkekler babalık, abilik yapıyordu. Bebeklerle oynayıp temizliyordu. Normal kediler asla yapmaz bunu. O kadar yakınlıkla bulaşmıyordu düşünün. Karantinaya almam da etkiliydi tabi ki. Ama ben alana kadar yakın olmuyorlar mıydı? Hangisinin kakasını hemen fark edeyim. Hastalık az da olsa ilerleyince anlıyordum. O zamana kadar bulaşıcılığı olmuyordu demek ki. Hasta kedinin ağzına tükmüğüne dokunursun elini yıkamazsın gider kedini seversin o zaman risk olur. Ama kıyafeti değişseniz her ihtimale karşı iyi olur. Çünkü hasta kediyi bilemeyebilirsiniz. Bazıları dışardan iyi görünür. Ben düzenli diş kontolü yapardım mesela, çünkü genelde ilk ordan belli ediyor. Ya da siz kakalarını göremezsiniz. Ama sevmekten korkmayın. Bir kolonya bile dökseniz elinize yeter. Gençlik hastalığı 5-6 yıldır yoğun şekilde var. Dönemlik salgın değil. Eskiden bu kadar yaygın değildi. Devlet kedilere karma aşılama yapmadığı sürece de bitmeyecek.

Zeke

Malesef evet..Bu aralar da dediğiniz gibi salgın var, çok dikkatli olun 😐
Zaten normalde de dışardan gelince ellerinizi yıkamadan dokunmayın kedinize.
Dünya çok pis bir yer oldu insan severken bile düşünüyor

Jeffroshum

Aynı durumu yaşıyorum benzer bir soru da sormuştum hatta içim gidiyor sevmek için ama uzaktan seviyorum malesef eğer sevdiysemde elimi kolonyalayıp yıkıyorum eve gelincede üstümdekileri makineye atıp banyo yapıyorum

edadnmzr

@Ebrugurkaracayir valla ben de bilmiyorum ya çok seviyorum dokunmamak da çok zor :(

Dilarayrtsvn

Merhaba maalesef evet . Mahallemdeki besleme yaptıgım kedilerden 4 tanesi gençlik yüzünden öldü . Muhtelemen virüsü taşımış olmalıyım ki evdeki kedilerime bulastı . Birisini kaybettim diğeride ucuz atlattı. Dikkat etmekte fayda var benim bu olayı farketmem ve dikkat etmem çok acı oldu.

Roman yazmışım, okumayabilirsiniz, bu kadar uzattığımı çok fark edemedim.

Veterinerlerden nasıl bulaşıyor, bazıları dikkat etmiyorlar, eldiven değiştirmeden ağzını kontrol ettiği kediden sonra sizinkine dokunuyorlar. İşte siz de o şekilde kedinin ağzına dokunup kendi kedinize dokunursanız Allah korusun ancak o şekilde geçebilir. Ama elinizi yıkarsanız bir şey olmaz.

Lokumcukk

Ben şahsen seviyorum eve gelince ellerimi yıkıyor üstümü değiştiriyorum Ama tabiki bu biraz risk almak garip gelicek ama benim evdeki kedim bahçemizdeki kediye kedi aknesi bulaştırdı hiç temas etmemesine rağmen sadece aynı yerlerde dolaşıyorlardı Hasta gibi gözüken kedilere dokunmayın diğerlerinide sevdikten sonra kendinizi dezenfekte edin sonuçta allahın izninde herşey o kadar kasmaya gerek yok bence

Sokaktaki kediler de sevgiye, ilgiye muhtaç olduğu için ben de dikkatli bir şekilde seviyorum açıkcası.Ama evimde, küçükken iki kez hastalık atmış kızım varken dikkat etmek zorunda hissediyorum. Eve gelince ellerimi güzelce yıkıyorum ve kıyafetlerimi değiştiriyorum. Aşılarını da aksatmıyorum kızımın. Elimden bu kadarı geliyor 🙏

edadnmzr

@cat_expert teşekkür ederim.