Tavşanıma Nasıl Tuvalet Eğitimi Vericem?

Tavşanımı alalı yaklaşık 10 gün oluyor. Bu 10 gün içinde bitirdi beni bitirdi. İki çeşit dışkısı var birisi minicik kahverengi renginde top şeklinde katı dışkısı ne kokuyor nede ele yapışıyor. Halıya gezsin evi tanısın diye bıraktığımda sürekli yapıyor bende temizliyorum bunda bir sorun yok. Ama gelelim sıvı dışkısına. Anamı ağlattı ya. İlk eve geldiğinde halıya koydum sadece katı dışkısını yaptı sonra yatağıma koydum bende mutfağa kendime bişeyler hazırlamak için gittim geldiğimde yatağıma sıvı dışkısını yapmıştı, neyse dedim korktuğu için yapmıştır diyip bütün eşyalarımo makineye attım yıkandı tekrar serdim ha bu arada kafesine kesinlikle sıvı dışkısını yapmadı. Sonra yatağıma çarşafımı pikemi serdim ve Maya'yı koydum 5 dk. İçinde yine yapmasın.. hemde yastığımada yapmış pikemin üstünede e haliyle çarşafımada geçmiş ya sabır Allahım dedim. Yine sinirlenmeden tekrar makineye attım ve yine serdim bu sefer kafesinden 1 gün boyunca çıkartmadım sıvı idrarını yapmadan çıkamazsın dedim ve 1 gün içinde kafesine yaptı oh dedim ve temiz yatağıma yine koydum nasıl olsa kafesine yaptı diye ve 1 saat sonra AYNI yere yine yaptı çıldırmak üzereydim ama yine sabır dedim bu sefer gerçekten canıma tak etti araştırmalara başladım int. Bir kişi kedi kumu almış ve ona öğretmiş sizce bu doğrumu? Tavşan bakanlar tuvaleti nasıl öğretti? 3. Yatağıma sıvı dışkısını yaptıktan sonra bidaha koymadım yatağıma biraz öncede gezsin diye yere koydum bu seferde parkenin üzerine yapmış ya ben bu tavşana nasıl tuvaletini öğreticem?

14 CEVAP

Lunasibirya

Hayır verilebilir ben vermiştim soruya gelince benimde lop tavşim vardı ilk geldiğinde annemin kucağına sıvı yaptı :) sonra yatağıma sonra halıya ve balkona banada gına gelmişti sonra araştırdım ilk malzemel
Er tavşan kumu tav. Tuvalet kabı Ve ödül maması bunları alın sonra kumu kaba koyun Ve yerleştirin tavşanınınız merak edip hemen gelecektir tuvaletini oraya yaptığında ödül maması veya krakeri verin bunu birkaç kez tekrarlayın en sonunda öğrenmiş olucak

eleta

Maalesef kemirgenlerde tuvalet egitimi yoktur tavsanini gezdirmek evde serbest bırakmak isteyen sahipler icin salinmadan once tavsanin yemek yememis olmasina ve göz onunde bulundurulmasina dikkat etmesini oneririz yarim saatlik periotlar halinde cikarabilirsinizn

kediminnos

Tavsana tuvalet egitimi verilmez sanirim

TarcinBey

Bende küçükken beslemistim 3-4 tane ama hep kutusuna yapıyordu kakasini. Çocuk Akliyla yikamistim o zaman kurularken yapmisti sadece :D

Cotontzu_Siri

Tavşanlar tuvalet eğitimi alabilir. Köpek gibi öğretebilirsiniz. Bir süre (2-3 hafta kadar) kafesinden hiç çıkarmayın ve her tuvalet yaptığında ödüllendirin. Daha sonra dışarıya yaptığında kızıp kafese yaptığında ödüllendirerek öğretebilirsiniz diye düşünüyorum.

Cotontzu_Siri

Arada çıkarın tabii ama tuvaletini yapmasına izin vermeyin.

KedimVar

Kedi kumuna alıştırabilirsiniz, ya da bazı tavşanlar içgüdüsel olarak kendilerine bir yer belirliyorlar. Ve hep oraya tuvaletlerini yapıyorlar. Benimki öyleydi ben Oraya gazete koymuştum belli aralıklarla değiştiriyordum.

Tavşan kumunun olduğunu bilmiyodum çok teşekkür ederim yarın petshopa gidicem biran önce öğrenmesini istiyorum

Keşke benimkide öyle yapsa ama nerde :( kafesine asla yapmıyor elime aldığımda ya üstüme yada başka yere bugünde mutfak masasına yaptı napıcam hiç bilmiyorum :(

Ama kafesinden hiç çıkarmazsam bunalmazmı :/
Pet shop'cu bana eğer günde en az 2 kere çıkarıp evin içinde gezdirmeye izin vermezseniz küsüp ölebilir demiştide

Tamam bunu denicem teşekkürler

Maya öyle değil işte :( ilk başta yatağımı belirledi ne zaman yatağıma koysam hep aynı yere yaptı e tabi bende haliyle yatağıma yapmasını sevmedim.. bu sefer halılara dadandı evdeki 3 halıya sıvı dışkısını yaptı bu sefer halılarıda yasakladım hadi mutfak masasında gez bari dedim bu seferde oraya yaptı Allahım cidden bunaldım umarım eninde sonunda öğrenir :( hırs yaptım öğreticem ama

sebii

Merhabalar. Öncelikle tavşana tuvalet eğitimi verilebilir bunu belirteyim. 10 aylık tavşanım var ve kendi kendine kedilerimden tuvalet eğitimi aldı. Kutusuna talaş yerine kedi kumu koymuştum. Sadece yatacağım zaman kutusuna koyuyorum. Evi çok iyi tanıdığı için tuvalet kabını kendi buldu ve kabından da tanıdığı kuma tuvaletini yapmaya başladı. O kadar sahipledi ki kimseyi yaklaştırmıyor, önünde yatıyor. Tavşanınıza çok sert davranmayın. Başka yere tuvaletini yapınca kokusu kalmayıncaya dek temizleyin ve kumuna götürün. Ama kesinlikle 4-5 aylık olmadan tuvalet eğitimi vermeyi beklemeyin. Henüz bebek oldukları için her canlı gibi onlar da tuvalet konusunda bilinçsiz oluyorlar. Bebeğinizle sevgi dolu uzun yıllar diliyorum size :)

Aydancat

Tavsan tasmasi alin ve gunluk olarak disari cikartin disari yapiginda aferin diyerek sevdiği bir sebzeyi verin ya da yemi evin icinde dolastirilmaz zaten o buyuk bir alani olmali ve umarim kafeste bakmiyorsun