Kedilere Ceza

kedim 5 aylık ama bazen yaptığı yaramazlıklar oluyor bende önlemek istitorum mesela annem puzzle yapıyor ama gidip hepsini patisiyle yere atıyor bende minik birşeye su koydum ve çıktığında sıkıyorum oda hoşlanmıyor mutfak tezgahına yada başka yanlış bir şey yaptığında yapıcsm bunu zaten evde istediği gibi geziyor kısıtlaması yok ona vurmuyoruz sadece bazı şeylerin gerekli olduğunu düşünüyorum sizce yanlış mı

10 CEVAP

simbakedi

yanlis. hayir kelimesini ogretmelisiniz ya da kendiniz onlem almalisiniz. puzzle bu kedinin atmasi cok normal. fotograftaki krdesiniz sanirim, o atsa su mi sikardiniz her defasinda uyarip yanlis oldugunu mu anlatirdiniz? ayni sey gecerli kediler icin de. ya da anneniz puzzle yaparken odaya almasin kedinizi. ortada birakirsa dagilir zaten

dilanbulent

İstediğiniz kadar çabalayın, kedileri cezalandırmanız hiçbir işe yaramaz. Kediler özgürlüğüne düşkün canlılardır. Verebileceğiniz eğitim kısıtlıdır. Ayrıca kediler aşırı meraklı canlılardır, puzzle falan farketmez sizin elinizde ne görürse merak ettiği için gelir ve kurcalamaya çalışır. Sahiplenirken bunları araştırmanız lazımdı.

''ona vurmuyoruz sadece bazı şeylerin gerekli olduğunu düşünüyorum sizce yanlış mı''
Ayrıca bu tam olarak nedir? Kediyi aç susuz bırakarak mı eğitmeyi planlıyorsunuz mesela? Bir hayvanı sahiplenirken acaba bu hayvanın huyu suyu nedir diye araştırma yapmıyor musunuz siz

Zuhreylmz

Benim de kedim çoğu zaman istemediğim şeyler yapıyor. Ona hayırdan anlamasını öğrettim. İşaret parmağımı kaldırıp ciddi bir sesle hayır dediğimde yapmıyor. Ayrıca gel, al kelimelerini de anlıyor. Yani onu cezalandırmak yerine küçük çaplı egitebilirsiniz. Zeki hayvanlar.

beyzathemoc1

Ceza asla eğitim olmaz sadece aranızdaki ilişkiyi zedeler onun sizden korkmasına nefret etmesine yol açar en iyi eğitim ödülle olur kediler zeki hayvanlar ona yapmaması gerektiğini katı bi tonla söyleyin ama bağırmayın sonra onu oradan uzaklaştırıp ödül verin alışır

dilanbulent

Biraz ciddi yazmışım size kızdığım falan yok sadece şu ceza kısmını ben mi yanlış anladım merak ediyorum. Tartışma çıkmasın yanlışlıkla aşırı ciddi yazmışım :D

Pisipiisiicik

Yorumlar ne kadar sert. Annemiz tabiki bize su sıkmıyodu kedi veya evcil ni hayvan değiliz biz insanız. Bazı şeyleri çok abartıyorsunuz. Kedim benim yavrum çocuğum gibidir ama yanlış hareketleri olduğunda o hareketi yapmaması için ne yapmam gerektiğini bulmaya çalıştığım zamanlar benimde oldu sizinde. Mantıklı yorumlar yapalım Allah aşkına.

Benimkide ilk zamanlar bitkilerimi eşeleyip toprakları saçıyodu sizin gibi suyu denedim ama bir süre işe yarasada suya kızdığı için daha gaza gelip sürekli toprak bitki üstünden inmedi ve bitkilerim öldü 😩
Kedilere söz geçmiyor maalesef 😂😂
Mutfak tezgahına her çıktığında sadece musluğu açtım sesi duyunca iniyo aşağı. Birde şşşşleyince ilgisini çektiğimiz için yaptığı hatayı kskfls bırakıp bana geliyo ilgisini başka yerlere çekin derim yaoacak başka birşey yok yani 🤷🏼‍♀️😂

Pisipiisiicik

Bu arada @zuhteylmz dediği doğru hayır kelimesini öğretmeye çalışın benimki anlamadı yada anladıda işine gelmedi ama gel al vs kızııım nerdesin dediğimde falan gelir hemen yanıma alıştırabilirsiniz doğru söylemiş

Warriorsans

Bence yanlış bir yöntem uyguluyorsunuz. Günün sonunda kedinize bir davranışı öğretmeye çalışırken onun size karşı güvenini kırabilirsiniz.

teşekkür ederim cevaplarınız için sadece ona en iyi şekilde davrandığımı söylemeye çalıştım “vurmuyoruz” dediğimde. her şeyini araştırarak alıyorum her gece yanımda uyuyor zaten. ayrıca kardeşim bir insan ve denilen şeyleri kedilerden daha net algılıyor, bebekken bizde “uf” yapma gibi şeyler diyorduk hoşlanmayacağı şekilde. her anne çocuğunun herşeyine izin vermiyordur eminim ben kötü bir şey yazmak istemedim. zaten Bella’ya üzülüyorum ona yapmamasını söylerken. bizimle çok uzun süre yaşıyacak ve bazı kuralları anlaması gerek bence vurmak,odaya kaptmak gibi şeylerden bahsetmiyorum sadece fısfısa karşı birşeyi olsun ikimiz içinde daha kolay olur. Hayvanlara şiddet çok yaygın olduğu için benide öyle sandınız sanırım. :)

Pisipiisiicik

@warriorsans sizin düşünceniz tabii ama güven kırmak gidi bişey söz konusu değil aramız çok iyi kızımla aklınızdaki düşünceyi kırarmı bilmem ama bana güvenmeyen davranışlar sergilemiyo ayrıca kedilerde güven duygusu vs varmı? Bu da tartışılır evet zeki hayvanlar ama üzüntü sevinç güven duyguları varmı acaba