Evdeki Kedilerin Tırnaklarının Kesilmesi Zorunlu Mudur?

Jeffroshum

Bu sabah uyandığımda aklıma takıldı da kedimin tırnakları kesildiğinde çok sinirleniyor mobilyalara pençelerini geçiremeyince daha da hırs yapıyor bende psikolojisini bozmamak adına kesmiyorum tırnaklarını veterinere gittiğimde de kestirtmiyorum evde tırnak makası var ama sadece 1 kere tırnağı kırıldığında kestim ve kesmeme de çok müsade etmiyor açıkçası. Ama mesela besi hayvanlarında ( inek koyun ) tırnaklar kesilmeyince ciddi sorunlar çıkabiliyor. Gezen hayvanlarda taşa sürtere torpülendiği için sorun olmuyor ama kedilerdede benzer şeyler olur mu tırnak batması vs gerçi normal zamanda patisinin içinde duruyor ama aklıma takıldı işte. dişarıdaki kediler ağaç tırmaladıkları için evdeki yumuşak mobilyalar yeterli sertliğe pürüze sahip değiller acaba yanlış mı yapıyorum? Çok uzattım kusura bakmayın

7 CEVAP

cat_expert

Tırmalama çubuğu varsa ve düzenli olarak bunu kullanıyorsa kesmeyebilirsiniz törpülenmiş oluyor çünkü.

Fakat bizim kedi gibi bir kediniz varsa, 3 tane tırmalama çubuğu olmasına rağmen hiçbirinin yüzüne bakmayıp tüm deri koltuklarımızı delip, bizi de parçalayınca kesmek zorunda kalıyorsunuz :)

Palyaco

Kesmenizde fayda var az üç kısımlarından bir yere takılıp tırnakları zarar görüyor kesmiyince

Jeffroshum

Ya evet ya tırmalama çubuğunu sanırım 1 kere bile kullanmadı çok küçükkende sürtünmek için kullanırdı. Ve evet sürekli bir yere taktırıyor Cidden çok ciddi yaralanmalar falan yaşıyorum kdnsmmsmdmms haftalarca iyileşmeden yaralarım oluyor hemen hemen her gün dayağımı bir güzel yiyorum ama işte dediğim gibi kafayı yiyor pençelerini bir şeylere geçiremeyince

Jeffroshum

Ya evet ya tırmalama çubuğunu sanırım 1 kere bile kullanmadı çok küçükkende sürtünmek için kullanırdı. Ve evet sürekli bir yere taktırıyor Cidden çok ciddi yaralanmalar falan yaşıyorum kdnsmmsmdmms haftalarca iyileşmeden yaralarım oluyor hemen hemen her gün dayağımı bir güzel yiyorum ama işte dediğim gibi kafayı yiyor pençelerini bir şeylere geçiremeyince

Bence zorunlu değil fakat ben kesiyorum. Çünkü göz çevresini çiziyor diğer türlü. İki kez başımıza geldi bu. Ben de bu yüzden ya kendim kesiyorum ya da veterinerde kestiriyorum 🙏

Paticikli

Çok uzaması durumunda bçtırnağını bir yere takabilir, kurtulmak için can havliyle çekerken kendini yaralayabilir, çok aşırı olmamak üzere ucundan kesebilirsiniz, bir de tırmalama tahtası varsa süper olur

Warriorsans

Eğer kesmek istemiyorsanız arada kontrol ettiğiniz taktirde bir sorunla karşılaşmazsınız. Ama dikkat edin özellikle iç taraftaki parmak (baş parmak?) tırnağı uzandığında deriye batabiliyor