Kısırlaştırma Sonrası Titreme, Yaşayan Var Mı?

Merhaba, 1.5 yaşındaki dişi kedimin operasyon sonrası ilk 24 saatini neredeyse doldurmak üzereyiz fakat bir sorum var, kedim titriyor. Üşüyor gibi. Kaldırıp kaloriferin yanına koysam diyorum ama elime çok almak istemiyorum dikişleri sebebiyle. Veterineri aradım normal dedi, normalde yan etkilerden biri olduğunu ben de biliyorum ama ilk geceyi atlattıktan sonra olması normal mi sizce? Yaşayan var mı?

13 CEVAP

@Renklipati Teşekkür ederim… Kat kat örtülerle yatak yaptım, battaniyesini de örteyim. Sağ olun 🙏

Aliye87

Merhabalar,
Titreme, kasılma ve seğirme oluyorsa bunlar normal. Sizin kediniz katı anestezi ile ameliyat olmuş sanırım. Kedim de 16 gün önce gaz anestezi ile olmasına rağmen 5-6 gün kadar bu durumu yaşadı ara ara. Gaz dahi olsa anestezinin bir yan etkisi bu. Birkaç güne geçiyor, içiniz rahat olsun. Geçmiş olsun.🙏

@Aliye87 Çok teşekkür ederim, normal galiba evet. Size de çok geçmiş olsun 🙏

Aliye87

Evet normal bir durum, gaz anestezi ile olanlarda dahi oluyor. Havanın soğukluğuyla bir ilgisi yok. Bizimki arka bacaklarında yaşıyordu bu durumu. Yumuşak hareketlerle masaj yaptığımda gevşiyordu. Yumuşak masaj ve okşamalarla vücudundaki bu gerilimi azaltabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.🙏

@Aliye87 Evet ya arka bacakları kasılıyordu bak. 🥺 Elimle dokunduğumda hissediyordum zaten içeriden titreme ve gerilme. Masaj yaparım tabii hiç aklıma gelmemişti, çok teşekkürler 🙏

Aliye87

Ameliyat bölgesine yakın olduğu için en çok arka bacaklar etkileniyor. Sıcak su torbası da turabilirsiniz buralara titrediği vakit. Bol masaj ve okşama kesinlikle çok iyi geliyor. Kendilerini çok gerip kasıyorlar. Onlara çok iyi geliyor. Geçecek hiç merak etmeyin :)

Renklipati

Ben sıcak havada yaptırdığım halde üşüyor du,veteriner kan kaybından birazda anestezi etkisiyle normal demişti. Üzerini ortebilirsiniz pelus bir battaniye ile..çok geçmiş olsun

@Aliye87 Koyayım tabii sıcak su torbası, hiç aklıma gelmiyor bu tip şeyleri basit yöntemlerle çözebileceğim. En ufak sorunda operasyonda mı hata oldu, dikişi mi zedelendi gibi kötü kötü düşünüyorum hemen… Bağışıklığı düşüyor diye korkuyorum aslında her belirtiyi buna yoruyorum, yemek yese anlayacağım iyiye gittiğimizi ama 24 saati geçtik bir lokma yemedi, normaldir umarım. Çok teşekkür ederim, gerçekten çok yardımcı oldunuz. ❤️

@Aliye87 Katı anestezi, estetik değil normal dikiş… derken veterinerimiz konusunda biraz hata yaptığımı düşünsem de hiç değilse ciddi bir problem yok teselli ediyorum kendimi. Kan testlerini yaptırmadı sanıyordum meğersem yapmış, bu biraz içimi rahatlattı hiç değilse yavrularım sağlıklıymış.

Dikişler temiz görünüyor, bir sorun olsa kızarlıklık, iltihap belli eder kendini diye düşünüyorum zaten. Onun dışında rahatı yerinde kedilerimin, biri biraz daha hassas ondan düşüyorum üstüne. Dediklerinizi de uyguladım üşüme konusunda, rahatladı gibi…

1,5 yıldır kedilerimi kuru mamayla besliyorum yaş ise çok nadir, bazen evde haşlanmış tavuk, et vb. şeylerden verdiğim oluyor bu süreçte de veteriner kuru mama yiyebilirler deyince öyle devam edeyim dedim. İlk gün biri yiyip, biri yemeyince de (ki zaten çok iştahlı bir kedi değildir) normaldir dedim, ama her ne kadar veterinerimiz de durumu normal görse de aç kalmasına dayanamam asla, yaş mama vereceğim mutlaka bugün.

Çok teşekkür ederim her şey için, her şeyi veterinere sormalı tabii ama sizin gibilerin yardımıyla çok daha rahat oluyor içim. Her şey için çok teşekkürler, sizlere de tekrardan geçmiş olsun. 💜💜

İlk antibiyotikleri verildi bu arada, onun yan etkisi mi acaba? Bir kedim daha var turp gibi, bu hassas biraz.

Warriorsans

Ortam soğuk mu?

@Warriorsans Oldukça sıcak normalde, kalorifer yanına da yatak yaptım hatta. Kapı ağzında betona yatmış uyuyordu gördüğümde, dedim neyse karnını serinlendirmek istiyor sanırım. Sonra bir gittim yanına titriyor, internette yan etkiler arasında okumuştum, o yüzden operasyonla ilgili olmasından korktum çünkü kedimi daha önce evimizde hiç titretken görmemiştim. Hafif hafif kaldırdım mecbur kaloriferin oraya koydum ve rahatladı gibi… Olmaz umarım bir daha, çok korkutuyor beni pek de hassas bir kedi.

Aliye87

Rica ederim ne demek, seve seve elimden ne gelirse, paylaşır ve yardımcı olurum her zaman inşallah. Biz de yeni atlattık bu süreci. Geçtiğimiz pazartesi dikişleri alındı daha. Sizi o yüzden çok iyi anlıyorum, telaşlarınızı, korkularınızı. Henüz çok yeni olduğu için ve bir de katı anestezi ile yaptırdınız galiba, iyileşip ayaklanması birkaç günü bulur. Dikişlerine bir teması olmadıkça açılmaz hiç korkmayın. Yine de endişeleriniz olursa burda dikişli bölgenin resimlerini ara ara paylaşabilirsiniz, görenler yorum yapacaktır mutlaka ya da veterinerinizle de irtibatta olabilirsiniz bu konuda. Kontrolleri olacaktır muhakkak.

Katı anesteziyle yaptırmadığımız için bu yememe durumu normal mi bilmiyorum ne yazık ki... Dişi kedilerini katı anesteziyle ameliyat ettirenler bu konuda size benden daha çok yardımcı olabilir. Ama veterineriniz mutlaka size bilgi vermiş olmalı, ne vakte kadar yememesinin normal olabileceğine dair. Bizim kedimiz gaz anesteziden uyandırılıp bana teslim edildiğinde eve gider gitmez hemen su içebilir, 2 saat sonra da yaş mama vermeye başlayabilirsiniz ve ertesi gün sabah kuru mamasına devam edebilir demişlerdi. Eve gelir gelmez hemen suyunu vermiştim. Maşallah kana kana da içmişti. Normalde de suyu çok seviyor, bir de ameliyattan dolayı da 12 saat aç susuz kalınca...:/ O gün 3 paket yaş mama verdim, birkaç saat arayla. Ertesi sabah da normal kuru mamasına devam edebilmişti. Bizim süreç böyle ilerledi.

Siz de kedi çorbası veya yaş mama vermelisiniz ilk başta. Bu süreçte kuru mama vermeyin, zorlanabilir epey. Su içmesi de şu etapta çok önemli. Bol bol su içsin. İdrara çıktıkça da anesteziyi daha kolay atacaktır vücudundan. Önce yavaş yavaş yaş mama vermeyi deneyin, hala yememe durumu olursa bu durumu veterinere danışın mutlaka... Normal olmayabilir bu durum. Bir de dediğim gibi katı anestezi tecrübem olmadığı için yanlış da yönlendirmek istemem, ama hala zorladığınız halde yemezse veterinere haber vermeniz yerinde olacaktır diye düşünüyorum bu durumu.

İnşallah bu süreci sağlıkla, selametle atlatırsınız ve yavrunuz bir an önce ayaklanıp sağlığına kavuşur:)🧡🙏Rabbim acil şifalar versin inşallah.