Biraz Dertleşmemiz Gerek

Willy-Wonka

Merhabalar,Kedimi sahipleneli yaklaşık 3 ay olacak şuanda 4,5 aylık.Son 1 aydır bana müthiş zorluklar çıkartıyor.Saldırganlığı arttı, uykuları azaldı,miyavlamaları arttı derken ben de hem okula gidip hem ders çalışıp hem ev işlerini halledip hem de onunla ilgilenirken çok yoruluyorum.Oyun oynasak 5 dakika sonra sıkılıyor miyavlamaya başlıyor.Başka bi oyun buluyoruz onunla da oynuyor bırakıyor.Hiçbir şeyin devamlılığını getirmiyor.Ben de şu ana kadar ne zaman miyavlasa yanına koştuğum için artık alışmış ne de olsa gelecek gibi düşünüyor sanırım.tabiri caizse çocuk şumartır gibi şımarttım bu kedişi sanırım. Sabahları her miyavladığında kapımı açtım. (Saatin 6-7 sinde.Kapımı gece kapatmak durumundayım çünkü gece birden uyanıp oyun istiyor elimi yüzümü ısırıyor. Bu ısırma meselesinden de ne badireler atlattım her yerim çizik ısırık içinde) Mamalarını kaç defa değiştirdim hepsine burun kıvırdı.sevmiyor diye hemen değiştirince tabi aç kalınca dahi yememeye başlamıştı.Kendi günlük rutinlerimi kedim için değiştirmeye başladım malesef ve bu beni olduğundan fazla stres içine sokuyor. Çevremdeki herkes kedin için kendini bu kadar yıpratmamalısın alıştırma her şeye bu kadar peşine düşme diyorlar fakat elimde değil. Artık öyle bir noktaya geldim ki miyavlamalarına bile gıcık olur durumdayım😅Uyusa da kendi işime baksam diyorum.umrmBeni anlıyorsunuzdur.Onu sevdiğimi, ona değer verdiğimi anlıyor hatta karşılık da veriyor. O zamanlar çok şanslı hissediyorum kendimi ama büyüyünce de bana bu kadar bağlı mı olacak? Peşimden gelmediği tek bir an bile yok. Uyuyor olsa bile kalkp gittiğimi duyuyor yine de peşimden geliyor. Lütfen siz de kedişinizi yavruluktan beri besleyip, eğitip, ilgi gösteriyorsanız deneyimlerinizi duymaya, kendi hayatınıza entegre etmek yerine onu sizin hayatınıza dahil etmeyi nasıl becerdiğinizi anlatmanıza ihtiyacım var 🙏🏻

9 CEVAP

Renklipati

Yavru kediler tıpkı bebek gibidir,nasıl davranırsanız öyle devam ediyorlar. Aslında çok akıllı canlılar ağlayarak miyavlayarak bazı işlerini bize kolay yaptırıyorlar..oysa çözüm basit iki çocuk annesiyim yetişkinler..kedi ve çocuklar inanın aynı..tek yapmanız gereken siz ona değil o size uyum sağlasın. İlginizi sevginizi her zaman gösterin fakat şımarmayın..onlar bir şeyi sürekli yapınca alışkanlık oluyor çünkü. Miyavlasin bağırsın istediğini o an yapmayın ki bir yapar iki derken 3.de anlar sizin kararlı olduğunuzu..bende bebekken aldım sokaktan şimdi 1yaş +1 aylık olgunlaştı..yaşına girince helede kısır olunca daha iyi toparlanma başlıyor..ceza vermeyin bağırmayın daha hırçın oluyor lar..hayır bunu öğretin hayır kelimesine artık adapte olsun..son cümlem yine siz onun annesisiniz, ona göre davranın çocuk anneden baskın olmamalı..tüylü dostuna sağlıklı uzun ömürler diliyorum ❣

aeri-l

Şu an en hareketli zamanları hiç endişe etmeyin zamanla baya sakinleşiyorlar hatta azıcık uyumasa da oyun oynasam diyecek kıvama geliyorsunuz :) Mama değişimi konusunda aynı hataya düştüm ilk kedimde ve o kadar şımarttım ki o yemedikçe marka değiştirdim bu huyum yüzünden hem ona hem kendi bütçeme zarar verdim. Şımardı yani anlayacağınız aşırı seçici bir kedi haline dönüştü. Benim ona kıyamayacağımı bildiği için canı istemediğinde mama yemeyi bırakıyor ben yine harıl harıl mama aramaya girişiyorum. Severek yemese de az da yese eğer iyi bir mama kullanıyorsanız o mamada bir süre diretin derim. Eğer aşırı seçici ve çok iştahlı bir kedi değilse emin olun asla o 'doğru' mamayı bulamıyorsunuz. Piyasadaki popüler bütün markaları, hatta bazı markaların da çoğu çeşidini denemiş biri olarak söylüyorum bunu :)

Willy-Wonka

@Renklipati Çok teşekkür ederim sizin çocuğunuz varmış daha iyi anlıyorsunuzdur gerçekten bebekten farkları yok şuan. Artık ona göre hareket edip kendimi yıpratmayacağım 🙏🏻 Evde ikimiz de yaşıyoruz o da bana uyum sağlamalı

Renklipati

Aynen öyle onu kedi gibi değil de bir çocuk gibi düşünürsen ona göre davranırsan emin ol rahat edersin oda sana uyum sağlar..çocuğa da ne derse verirsek alırsak gün gelince yok hayır dersek nasıl bizi anlamazsa oda öyle

izmirle

Ona bir arkadaş daha alın

Gmz91910

Aaahh bu ısırma huyu çok kötü zamanla daha azalacaktır diye düşünüyorum.bende kedimizi gece yanıma almıyorum birden dengesiz hareketler yapıyor birden şoklanıp ısırılmak yada çizilmek istemem☺️ Miyavlama konusuna gelirsek bende bu konuda çok taviz verdim artık yeterki sussun diye ne dese yaptım🙄 oda bunu çok iyi kullanıyor😀 eşim hayır diyor kızıyor o zaman susuyor ama bana gelince sonsuz miyav☺️

Pisipiisiicik

Tam büyüme çağları şuan onu bebeklikten çocukluğa geçiyo gibi görebilirsiniz ısırıp tırmalaması sürekli hareket oyun istemesi çok normal :) bende kedimi 1-2 aylıkken sahiplendim şuan 9 aylık ve sizin kediniz gibi uyusa bile kalkar peşimden gelir kısa bir süre önce bu hareketlerinden bunalmıştım evde tek yalnız kalabildiğim bir an bile yoktu tuvalete bile peşimden geliyordu sizin gibi benimde gözüme batmaya başlamıştı ama sorunun kedi değilde kendimde olduğunu anladım yani onun bu hareketleri tamamen sizi sevdiği için bağlandığı için gıcık olmayın minnoşa 🤭 hayatınızı kedinize göre yaşayacaksınız tabi ama sadece küçük bi yüzdesini ama o küçük yüzdede de %100 performans göstermeniz gerekli çünkü o size muhtaç sizi seviyo ki eminim %100 dür. Bir işiniz olduğunda sadece işinize bakın kediniz yanınızda veya peşinizde olabilir gelsin ne güzel aksine bu mutlu etmeli sizi güzel yönden bakmanızı tavsiye ederim anlattıklarınız çok tatlı güzel şeyler

izmirle

Ona bir arkadaş daha alın

Willy-Wonka

@izmirle Böyle bir fikrim var ama ikisini birden idare edemem malesef öğrenciyim 😢