Kedilerde Mantar

Gimlihanim

Merhaba. Şu ara çok fazla mantar ile ilgili soru görüyorum. Bu hastalığı atlatmış ya da bilgi sahibi kişiler bizi bilgilendirebilir mi? Mantar neden olur? Önlemek için yapılacak bir şey var mıdır? Tedavisi nasıl olur? Tedaviye destek olarak neler yapılabilir? Çok teşekkürler şimdiden 😊

8 CEVAP

putmeinatrance

Mantar genel olarak nemi sıcağı seven ve bulaşıcı özelliği olan bir enfeksiyondur mantar enfeksiyonunun erken teşhis edilmesi oldukça önemlidi hızlı yayılan bir özelliğe sahip olması nedeni ile ne kadar erken önlem alınırsa kedilerin tüm vücutlarına etkisi altına alması o kadar önlenmiş olur genelde bağışıklığı düşük kedilerde sık görünür kedinizin hijyenine ekstra dikkat etmek gerekiyor tedavi süreci kedinin bağışıklık sistemiyle ilgili bir süreç kremle de başlayabilir hekiminiz hemen aşı da yapmak isteyebilir eğer direkt mantar aşısı yapalım derse önce alternatif yollar tavsiye etmesini isteyin mantar aşısı hem pahalı hem kedinin bağışıklığı güçlendirilmeden yapılmaması gerekiyor hem de tam bir çözüm olmayabiliyor

putmeinatrance

Mantar aşısı kedinin bünyesini yorar sadece ve tek tip mantar için işe yarar ileri düzeyde mantar durumu varsa Ecosin ile yıkamak gerekebilir toparlama süreci daha kısa sürüyor Ecosinle yıkadıktan sonra da günde birkaç kez Crystalin, Dr animal vb. bir sprey edinip pamukla mantar olan kısma pansuman yapabilirsiniz

izmirle

Kedinin düzgün beslenmesi
İle alakalı bir durum bağışıklığını geçilenidirici mama ve vitaminlerle beslediğiniz takdirde arkanıza bile bakmayın kesinlikle ev yemekleri çiğ et baharatlı yiyecekler salam sosis gibi gibi gıdalar mantarın en önemli tetikleyicileri.

Gimlihanim

Kedilerin bağışıklığını mı düşürüyor? Yoksa mantar oldukları zaman mı bağışıklıklarını düşürüyor?

Bir de ne gibi tedaviler daha uygun, daha güvenli? Aşı pek önermediniz sanırım.

Gimlihanim

@putmeinatrance çok teşekkür ederim yardımlarınız için 🙏🏻😊

izmirle

Kedinin bağışıklığı düşükse ve kaliteli bir mamayla beslenmemişse zaten ortaya çıkıyor. Mantar bağışıklığı düşürmez. Genelde tedavisinde aşıdan çok gümüş suyu kullanılıyor ve daha etkili.

Gimlihanim

Güncel

Gimlihanim

@izmirle anladım sanırımm. Çok teşekkür ederim bilgilendirme için 🙏🏻😊