Kedi Kumunu Ne Sıklıkla Değiştiriyorsunuz/Rutininiz Nasıl?

Nohutgofret

Merhabalar kum değiştirme hakkında farklı farklı görüşler var. Ben kendim kum azaldıkça üzerine ekliyor ve her hafta da kumu tamamen değiştiriyorum ancak bu tamamen değiştirme işlemini 2-3 haftada bir yapanlar var belki de doğrusu öyledir bilmiyorum hem daha ekonomik gibi zararlı bir uygulama değilse yapılabilir görüşleriniz neler?

16 CEVAP

edadnmzr

Ben üstüne eklemeyi hijyenik bulmuyorum. Yeni döktüğünüz ziyan oluyor alttaki daha eski olduğu için. 2 3 haftada pis oluyor. Topaklanmamaya başlıyor doğru düzgün. Küçük küçük parçalar oluyor o zaman döküyorum. Kabı yıkayıp yeni kum dolduruyorum

Midnightoil

Bizim tuvalet kabımız biraz büyük, yaklaşık 12 litre kum koyuyorum, 1 ay boyunca azaldıkça eklemek sureti ile, 1 ay sonra tamamen at yenisini koy yapıyorum ancak, fiyatlar arşı alaya çıktı bakalım napacağız.

Quincy

Açıkçası herkes sık sık yeni kum ile değiştirmek ister fakat şu şartlarda biraz da bütçe meselesi haline gelmiş durumda. bende 10 lt kum koyuyorum, azaldıkça ilave yapıyorum. ayda bir tamamını döküp yeni kum koyuyorum

nefeskedi

Vancat aktif karbon kullanırken 2 haftada 1 kum değiştiriyordum. Naturel bastete geçme aşamasındayız, kum boşa gitmesin diye hâlâ karışık kullanıyorum şu an 1 ayı doldurduk. Hem koku yok denecek kadar az hem de artık kedim dibe yapıştıracak kadar kazmıyor. Tamamen geçince durum değişir, dibe yapışma olursa karışık kullanacağım.

Warriorsans

Ben haftalık değiştirsem ayda 60 lt kum gider 10 lt kum 50 TL desek 300 TL ödmsm şaka gibi yaaa. Ne zaman pislendiğini hissedersem o zaman değiştiriyorum bu da yaklaşık 3 yada 4 haftaya tekabül ediyor

Willy-Wonka

15 günde bir komple kumunu değiştiriyorum. Yani bir ayda 10 litre kum kullanmış oluyorum. 15.güne gelmeden artık bazı kalıntılar kalıyor oluyor ve koku olmaya başlıyor.

NorthNight

Ben tamamen döktüğümde 8 litre civarı koyuyorum baya dolduruyorum yani, üzerine ekleme yapmama gerek kalmıyor kumda çabuk kirlenmiyor. 3-4 haftada birde tamamen döküyorum. Ama mesela 5litre kadar koysam daha sık tamamen dökmem gerekiyor, üzerine eklenince temiz kumda heba oluyor gibi düşünüyorum ben.

Aslında bu birazda kediye ve kullanılan kuma bağlı. Bazı kumların yapısı çok çabuk bozuluyor sık değiştirmek gerekiyor.

dnyilmaz

Ben tüm kumu kaba boşaltırıyorum. 2-3 haftada yeni paket kum koyuyorum.

Mia2021

Ben 10 kiloluk kumu 6 kez kullandım yani haftada 1 kez değiştiriyorum ve tuvaletini yıkıyorum kurulayıp tekrar kumu döküyorum her pazar aynı işlemi uyguluyorum kalan kumu haftanın sonunda döküyorum maalesef . Zaten küçük küçük çiş kumalari kalıyor hijyen açısından kedime zarar verebileceğini düşündüğüm için sürekli değiştiriyorum ben

Nohutgofret

Herkesin farklı uygulamaları varmış o da güzel :)

Quincy

ayda bir dedim diye 4 hafta kesin diye anlaşılmasın :D yani 3 hafta flandır max. çünkü koku oluyor bir süre sonra ve değiştirme zamanı geldiği belli oluyor.

Lavinia17

10lt kumu kaba direkt döküyorum 2 hafta sonra kum kabini bosaltip yikiyorum yani ayda 20lt kum kullaniyoruz.

nefeskedi

Topaklanan pelet kum Natural Bastet

MonikaveTori

Ben 1 paket 10 litre kumu direkt kaba boşaltıyorum kum azalana kadar onu kullanmaya devam ediyorum. Kum azaldıktan sonra da kumu tamamen çöpe atıyorum ve kabı da yıkıyorum tekrar aynı şekilde yapıyorum

Nohutgofret

@nefeskedi naturelbestet hangi kum? Ben de vancat kokusuz kullanıyorum memnunum ama arada karıştıradabilirim emin değilim kum konusunda da kafam epey karışık