Kedim Kabız Mı?

syyyyy

arkadaslar selam, kedim bir süredir sürekli kum kbının başında miyavlıyor yada kumu kazarken yerinden memnun degıl dıye dusunerek bunun onune gectım fakat 1-2 gündür belkıde benim gozumden kactı düzenli yaş mama da vererek beslıyorum Proplan mama kullanıyorum.. fakat kakasını dün parca parca yaparken farkettim mamasından az yıyor dıyemem ama cokta tuketmıyor genelde geceleri.. su az normal içiyor.. kedim kabız mı ya da kabızlık neden olur :(

5 CEVAP

edadnmzr

Kabızlığın az su tüketimiyle de ilgisi vardır, mamayla da. Proplan morinalı aldığımda benim kedim de kabız olmuştu. Kaka yaparken kafasını yavaşça sağa sola sallayıp miyavlıyordu canı acıyor gibi. Şimdi hindili mamamıza geri döndük ama bunu da değiştireceğim. Kafasını sallıyor alerjisi varmış kaşınıyormuş gibi. Exclusiona geçeceğim.

Kedinizi kaka yaparken yakalayamıyorsanız kakasını peçeteyle sıkın sertliğine bakın kan vs var mı diye. Kabızsa poposu da çatlamıştır zeytinyağı sürebilirsiniz biraz. İsterseniz içiredebilirsiniz yumuşatır. Yaş mama verebilirsiniz su ihtiyacını karşılayabilmesi için. Ev yoğurdu yapabilirsiniz doğal probiyotiktir iyi gelir :)

putmeinatrance

Kabızlık sorunu mama kaynaklı olabiliyor hareketsizlik ve az su içme içeriğinde çok lifli tahıllar içeren mamalar buna sebebiyet verebilir az hareket ediyorsa sürekli uyukluyorsa bağırsakları da az çalıştığı için kabız olması muhtemel sık sık suyunu taze tutmaya özen gösterin 1 çay kaşığı kadar zeytinyağı şırınga yardımıyla içirebilirsiniz varsa ev yapımı yoğurtta iyi gelir dışkıda kanama uzun süre tuvalete çıkamama durumuyla karşılaşırsanız veteriner hekiminize bildirmeniz gerekir

syyyyy

çok teşekkür ederimmm valla hareketli de bir kedişim var oyuncu hani hareketsizlik desem kendi kendşne de kosturur durur :) :/ sanırım her şey ust uste geldi kumunu degıstırdım bir de buyuyor 4 aylık artık kabı kucuk gelıyor :D galıba şart oldu buyuk kap ve ılısık oldugu kuma gecmek ve tabii yaş mama zeytinyagı bunların hepsini dikkate alacagım :) kakasını kontrol edecegım yaparsa ınsallah :) çişini yapıyor çişi de topak olmuyor mesela parcalanıyor kıyamam kuzum da garip karnını ovuyorum suan

Yağ içirirken dikkat edin midesi bulanırsa kusar. Probiyotik çok iyi geliyor hemde bağışıklığını güçlendirir.

Lokumcukk

1 tatlı kaşığı zeytin yağı verin Hatta veteriner böyle bir durumda poposunada bir miktar zeytinyağını şırıngayla sıkabileceğimizi söylemişti